Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 25 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 25 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 25 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 25 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1713 – Zmarł Fryderyk I Hohenzollern, elektor brandenburski, pierwszy w historii król pruski (od 1701 r. jako król w Prusach). Podczas jego rządów proces integracji państwa pruskiego wyraźnie przyspieszył. Choć sam Fryderyk nie był postacią tak wybitną jak jego ojciec, syn i wnuk, koronacja królewska 1701 roku rozpoczynała nowy rozdział w historii Prus. W czasach Fryderyka Wilhelma I przekształcą się one w militarną potęgę, a podczas panowania Fryderyka II Hohenzollerna (zwanego Wielkim) dołączą do grona mocarstw europejskich – zaborców Rzeczpospolitej.
1831 – Doszło do polsko-rosyjskiej bitwy o Olszynkę Grochowską, jednego z największych i najkrwawszych starć Powstania Listopadowego. Siłami polskimi dowodził gen. Józef Chłopicki, a rosyjskimi feldmarszałek Iwan Dybicz. Obie strony poniosły duże straty liczone w tysiącach żołnierzy. Polakom udało się powstrzymać marsz Rosjan na Warszawę, co w ówczesnych realiach było taktycznym sukcesem. Żadna ze stron nie zwyciężyła jednak w boju. Obie armie zostały zmuszone do odwrotu i przegrupowania.
1848 – Zakończyła się rewolucja lutowa we Francji, w wyniku której proklamowano II Republikę, przekształcając dotychczasowy ustrój monarchiczny (tzw. monarchia lipcowa) w system republikański. Wydarzenie to uchodzi za początek Wiosny Ludów w Europie. II Republika przetrwała do 1852 r., kiedy Ludwik Napoleon Bonaparte dokonał zamachu stanu, ogłosił się cesarzem i proklamował II Cesarstwo Francuskie. Stosunkowo krótki okres II Republiki wiązał się jednak z poważnymi zmianami. W kraju zlikwidowano cenzurę, wprowadzono wolność prasy i stowarzyszeń, zniesiono niewolnictwo w koloniach, ustanowiono powszechne prawo wyborcze dla mężczyzn. Nowy system borykał się jednak z poważnymi problemami, co doprowadziło do wrzenia w kraju i umożliwiło Ludwikowi Napoleonowi skuteczne przejęcie władzy.
1876 – Zmarł Seweryn Goszczyński, poeta, pisarz, działacz niepodległościowy, członek sprzysiężenia podchorążych Piotra Wysockiego i uczestnik Powstania Listopadowego, autor m.in. „Zamku kaniowskiego” i „Króla zamczyska”.
1899 – Zmarł Paul Julius von Reuter, właśc. Israel Beer Josaphat, urodzony w Niemczech dziennikarz pochodzenia żydowskiego, założyciel Agencji Informacyjnej Reutera. W połowie lat 40. XIX w. przeniósł się do Londynu, gdzie przeszedł na chrześcijaństwo i przyjął nowe imię – Paul Julius Reuter. Z czasem powrócił do Niemiec i założył Reuters News Agency. Początkowo zajmowała się przesyłaniem wiadomości między Akwizgranem a Brukselą, korzystając z gołębi pocztowych, znacznie szybszych niż pociąg przewożący pocztę (prace nad telegrafem dopiero się rozwijały). Od 1851 r. wykorzystywano już połączenie telegraficzne. Wówczas Julius von Reuter ponownie przeprowadził się do Londynu i otworzył biuro przy tamtejszej giełdzie. Niebawem stało się ono jedną z czołowych agencji prasowych zajmujących się tematyką finansów.
1901 – Zmarł Wojciech Gerson, malarz, historyk oraz krytyk sztuki, publicysta, pedagog, współzałożyciel Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie (wówczas funkcjonującej jako Klasa Rysunkowa lub Szkoła Wojciecha Gersona, a później Akademia Sztuk Pięknych).
1942 – Rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego powołana została 1. Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, którą zaczęto formować w Szkocji. Jednostka wsławiła się walkami na froncie zachodnim w latach 1944-1945. Jej szlak bojowy wiódł przez Francję, Belgię, Holandię po Niemcy. Była jedną z najważniejszych i najbardziej skutecznych polskich formacji zbrojnych podczas II wojny światowej.
1948 – Powstała Powszechna Organizacja „Służba Polsce”, formacja o charakterze paramilitarnym, której głównym zadaniem była indoktrynacja polityczna młodzieży. W teorii realizowała zadania związane z przysposobieniem obronnym i wojskowym, a w praktyce wychowywała młodych obywateli w duchu ideologii komunistycznej.
1956 – Podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Nikita Chruszczow odczytał tajny referat „O kulcie jednostki i jego następstwach”, będący krytyką rządów Józefa Stalina i mający symbolizować nowe otwarcie w polityce sowieckiej po stalinowskim okresie „błędów i wypaczeń”.
1977 – Odbyła się premiera filmu „Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
1999 – Zmarł Glenn Seaborg, amerykański chemik, jeden z najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie w 2. połowie XX w., laureat Nagrody Nobla (1951 r.), który zasłynął m.in. jako odkrywca kilku pierwiastków chemicznych: plutonu, ameryku, kiuru, berkelu i kalifornu. Dokonał również transmutacji bizmutu (metal) w złoto. W 1974 r. został członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka