Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 27 lutego?

Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 27 lutego

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 27 lutego?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Co wydarzyło się 27 lutego? Kalendarium historyczne

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 27 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

272 lub 280 – Urodził się Konstantyn I Wielki, cesarz rzymski, za panowania którego wzniesiono Konstantynopol, późniejszą stolicę cesarstwa wschodniorzymskiego. Jako pierwszy władca Rzymu przeszedł na chrześcijaństwo. W 313 r. wydał edykt mediolański, na mocy którego chrześcijanie zyskali swobodę wyznawania na terenie całego imperium. W 325 r. zwołał sobór nicejski, pierwszy w dziejach sobór powszechny, a przy tym jeden z najważniejszych w historii, kładący podwaliny pod dalszy rozwój chrześcijaństwa i jego sprawne funkcjonowanie w Cesarstwie Rzymskim.

1667 – Zmarł Stanisław „Rewera” Potocki, hetman wielki koronny, jeden z najbardziej wpływowych magnatów Rzeczypospolitej w XVIII w., weteran wojen z Tatarami, Kozakami, Rosjanami i Szwedami. Podczas najazdu szwedzkiego początkowo poddał się Karolowi Gustawowi, lecz jako jeden z pierwszych odstąpił od niego, a w grudniu 1655 r. zainicjował (wspólnie ze Stanisławem Lanckorońskim) zawiązanie konfederacji tyszowieckiej przy królu Janie Kazimierzu, której celem było podjęcie dalszej walki ze Szwedami. W 1660 r. dowodził wojskami polskimi w bitwie pod Cudnowem (wspólnie z Jerzym Lubomirskim), odnosząc znakomite zwycięstwo i zmuszając Rosjan do kapitulacji. Podczas długiej kariery wojskowej wziął udział w blisko 50 bitwach.

1839 – Rosjanie rozstrzelali w Wilnie Szymona Konarskiego, działacza niepodległościowego, podporucznika armii Królestwa Polskiego, uczestnika Powstania Listopadowego, członka organizacji Młoda Polska oraz Stowarzyszenie Ludu Polskiego (na emigracji).

1846 – W trakcie powstania krakowskiego zginął jeden z jego organizatorów i liderów Edward Dembowski, działacz niepodległościowy, filozof, publicysta. Śmierć dosięgła go na Podgórzu (dziś dzielnica Krakowa), gdy Austriacy ostrzelali procesję o charakterze patriotyczno-religijnym, której Dembowski przewodził.

1868 – Zmarł Walerian Łukasiński, major wojska Królestwa Polskiego, twórca Wolnomularstwa Narodowego (1819 r.) oraz Towarzystwa Patriotycznego (1821 r.). W 1822 r. został wtrącony do więzienia za działalność konspiracyjną. W celi spędził resztę życia, czyli kolejne 46 lat. Przetrzymywano go w wyjątkowo trudnych warunkach i przy zaostrzonym rygorze – w niewielkim, ciemnym, wilgotnym pomieszczeniu. Dopiero po ponad 40 latach Łukasiński otrzymał pozwolenie na spacery po więziennym dziedzińcu, dostęp do wiadomości oraz prawo do posiadania własnych materiałów rękopiśmiennych. Rysunek przedstawiający go w charakterystycznej pozie – okutego w kajdany, z rękami skrzyżowanymi na piersi – stał się symbolem nieustępliwych polskich dążeń niepodległościowych w epoce zaborów.

1900 – Powstał Labour Representation Committee, z którego wywodzi się brytyjska Partia Pracy (laburzyści).

1913 – Urodził się Kazimierz Sabbat, polityk, przedostatni premier rządu RP na uchodźstwie (1976-1986) oraz przedostatni Prezydent RP na uchodźstwie (1986-1989).

1933 – W nocy z 27 na 28 lutego, najprawdopodobniej na skutek podpalenia, spłonął gmach Reichstagu w Berlinie. Doprowadziło to do wydania przez prezydenta Paula von Hindenburga dekretu „O ochronie narodu i państwa”. Namówił go do tego Adolf Hitler, nowy kanclerz Niemiec (od 30 stycznia), wspólnie z wpływowym politykiem Franzem von Papenem. Dekret został wykorzystany przez stronnictwo Hitlera do przeprowadzenia masowych aresztowań przeciwników politycznych, a w konsekwencji do umocnienia władzy w kraju.

1945 – Oficjalnie powołano Instytut Zachodni.

1987 – Zmarł Franciszek Blachnicki, polski duchowny katolicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, twórca Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, więzień obozów koncentracyjnych, a po II wojnie światowej ofiara prześladowań Służby Bezpieczeństwa. Zmarł w 1987 r. – oficjalnie z powodu zatoru płucnego. Śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej wykazało w 2023 r., że duchowny został otruty. W 2015 r. papież Franciszek wydał zgodę na promulgowanie dekretu o heroiczności cnót ks. Franciszka Blachnickiego. Tym samym zyskał miano Czcigodnego Sługi Bożego.

2015 – W centrum Moskwy został zastrzelony Boris Niemcow, rosyjski polityk, jeden z liderów rosyjskiej opozycji wobec rządów Władimira Putina.

„Piękno Historii”

.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 lutego 2025
Fot. Karta pocztowa przedstawiająca Waleriana Łukasińskiego / Biblioteka Cyfrowa WBP w Lublinie, domena publiczna.