Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 4 marca?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 4 marca?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 4 marca? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 4 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1152 – Późniejszy cesarz rzymski (od 1155 r.) i przywódca III krucjaty, Fryderyk I Barbarossa, został koronowany na króla Niemiec.
1193 – Zmarł Saladyn, jeden z najwybitniejszych muzułmańskich przywódców wojskowych i politycznych epoki średniowiecza, zdobywca Jerozolimy, sułtan, założyciel dynastii Ajjubidów.
1314 – Zmarł Jakub Świnka, duchowny katolicki, arcybiskup gnieźnieński, który w 1295 r. koronował Przemysła II na króla Polski. Jednocześnie wybitny polityk i orędownik zjednoczenia ziem polskich w okresie rozbicia dzielnicowego.
1386 – Wielki książę litewski Władysław Jagiełło został koronowany w katedrze wawelskiej na króla Polski. Jego małżeństwo z Jadwigą Andegaweńską zapoczątkowało związek Korony z Wielkim Księstwem Litewskim, który potrwa z krótkimi przerwami do schyłku XVIII w.
1394 – Urodził się Henryk Żeglarz, infant portugalski, jeden z inicjatorów wielkich wypraw geograficznych, uważany za twórcę imperium kolonialnego Portugalii.
1484 – Zmarł Kazimierz Jagiellończyk, syn króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Kazimierza IV oraz królowej Elżbiety Rakuszanki, święty Kościoła katolickiego, patron Polski i Litwy.
1789 – Weszła w życie konstytucja Stanów Zjednoczonych, najstarsza na świecie ustawa zasadnicza, która obowiązuje do dziś. Wbrew częstemu przekonaniu nie jest to pierwsza konstytucja w historii. Poprzedziła ją bowiem konstytucja Korsyki z 1755 r. (obowiązywała do 1769 r., kiedy Republika Korsykańska przestała istnieć).
1819 – Urodziła się Narcyza Żmichowska, pisarka, poetka, pedagog, prekursorka feminizmu w Polsce.
1886 – Urodził się Kazimierz Świtalski, polityk, w latach 1930-1935 marszałek Sejmu RP, w 1929 r. premier RP.
1928 – Odbył się pierwszy etap wyborów parlamentarnych w II RP. Tego dnia wybierano przedstawicieli do Sejmu. Wybory do senatu odbyły się 11 marca.
1932 – Urodził się Ryszard Kapuściński, jeden z najwybitniejszych polskich reportażystów, dziennikarz, publicysta, fotograf, autor m.in. „Cesarza”, „Podróży z Herodotem”, „Wojny futbolowej”, „Hebanu” czy „Imperium”.
1941 – Niemcy wprowadzili volkslistę na ziemiach polskich zajętych przez III Rzeszę podczas II wojny światowej
1941 – Urodził się Hubert Wagner, siatkarz i trener siatkówki, pod wodzą którego reprezentacja Polski mężczyzn zdobyła mistrzostwo świata (Meksyk 1974), wicemistrzostwo Europy (1975) oraz złoto olimpijskie (Montreal 1976).
1994 – Odbyła się polska premiera filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Premiera światowa miała miejsce 30 listopada 1993 r.
2004 – Zmarł Jeremi Przybora, satyryk, reżyser, poeta i aktor, współtwórca m.in. Kabaretu Starszych Panów oraz radiowego teatrzyku Eterek.
2007 – Zmarł Tadeusz Nalepa, muzyk, kompozytor, wokalista, gitarzysta, autor tekstów, założyciel grupy Breakout, ikona polskiego bluesa.
2020 – Symboliczny początek pandemii COVID-19 w Polsce. W Zielonej Górze potwierdzono pierwszy w kraju przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (tzw. „pacjent zero”).
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka