Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 7 lutego?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 7 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 7 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 7 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1478 – Urodził się Thomas More (Tomasz Morus), angielski myśliciel, pisarz i polityk, święty Kościoła katolickiego, autor „Utopii” – jednego z najsłynniejszych i najważniejszych pism polityczno-filozoficznych wczesnej nowożytności.
1807 – Podczas wojny Francji z IV koalicją antyfrancuską rozpoczęła się bitwa pod Pruską Iławą (7-8 lutego), jedno z najkrwawszych starć w historii wojen napoleońskich. Zarówno armia rosyjska, jak i francuska, poniosły ciężkie straty. Rosjanie zostali zmuszeni do odwrotu, lecz uniknęli rozbicia, wobec czego z taktycznego punktu widzenia batalię uważa się za nierozstrzygniętą. Bitwa pod Pruską Iławą oraz późniejsze starcie pod Frydlandem (czerwiec 1807 r.) zadecydowały o kształcie stosunków politycznych w Europie do wybuchu wojny francusko-rosyjskiej w 1812 r. Ponieważ Napoleon w obu bitwach (szczególnie pod Pruską Iławą) poniósł ciężkie straty, był zmuszony podjąć negocjacje pokojowe z carem Aleksandrem I w Tylży (lipiec 1807 r.). Na mocy tamtejszych porozumień utworzono m.in. Księstwo Warszawskie.
1812 – Urodził się Charles Dickens, jeden z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy oraz najbardziej popularnych twórców literackich w dziejach, mistrz powieściopisarstwa. Do jego najsłynniejszych dzieł należą m.in.: „Opowieść wigilijna”, „Klub Pickwicka”, „Oliver Twist”, „David Copperfield”, „Opowieść o dwóch miastach” czy „Notatki z podróży”. Twórczość Dickensa doczekała się licznych adaptacji filmowych i należy do kanonu współczesnej kultury popularnej.
1867 – We Lwowie powstało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, będące pierwszym pod zaborami, a zarazem najstarszym polskim towarzystwem gimnastycznym. Zapoczątkowało erę popularyzacji sportu i rozwoju klubów sportowych na ziemiach polskich. Z uwagi na pierwszeństwo, lwowskie gniazdo „Sokoła” było nazywane „Sokołem Macierzą”. W ślad za nim – jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. – na terenie trzech zaborów tworzono inne regionalne oddziały Towarzystwa. W 1919 r. zostały scalone w jeden organizm. Z „Sokoła” wywodzili się wybitni sportowcy okresu dwudziestolecia międzywojennego, m.in.: Henryk Chmielewski (mistrz Europy w boksie), Jadwiga Wajsówna (multimedalistka olimpijska w rzucie dyskiem), Stanisław Cygankiewicz (trzykrotny mistrz świata w zapasach) czy Jerzy Braun (multimedalista Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Europy w wioślarstwie).
1883 – Zmarł Józef Szujski, historyk, publicysta, pisarz, polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, rektor UJ w latach 1878-1879, kierownik pierwszej Katedry Historii Polski, jeden z liderów środowiska krakowskich konserwatystów (stańczyków), pierwszy sekretarz generalny Akademii Umiejętności w Krakowie, poseł w galicyjskim Sejmie Krajowym oraz austriackiej Radzie Państwa, współzałożyciel „Przeglądu Polskiego” i współautor „Teki Stańczyka”, jeden z głównych twórców tzw. krakowskiej szkoły historycznej.
1885 – Urodził się Sinclair Lewis, amerykański powieściopisarz i nowelista, dramaturg, reporter i redaktor nowojorskich czasopism, autor m.in. powieści Ulica główna czy Babbitt. Jako pierwszy Amerykanin został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.
1919 – Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret powołujący do życia Prokuraturę Generalną Rzeczypospolitej Polskiej.
1979 – Zmarł Josef Mengele, niemiecki zbrodniarz wojenny, członek SS, doktor medycyny, lekarz. W trakcie II wojny światowej przeprowadzał eksperymenty pseudomedyczne na ludziach w KL Auschwitz, gdzie odpowiadał także za selekcję więźniów „niezdatnych do pracy” – przeznaczonych do likwidacji w komorach gazowych, bądź mających zginąć w inny sposób, np. poprzez wstrzyknięcie fenolu. Po II wojnie światowej uciekł do Ameryki Południowej, gdzie spędził resztę życia pod zmienionym nazwiskiem. Nigdy nie został osądzony ani skazany.
1984 – W niewyjaśnionych okolicznościach zginął Piotr Bartoszcze, rolnik, opozycjonista, współtwórca i członek NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”, a następnie NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, internowany w trakcie stanu wojennego, inwigilowany przez SB. Według śledztwa IPN z lat 2016-2017 do jego śmierci przyczyniły się osoby trzecie.
1985 – Zapadły wyroki w procesie oprawców ks. Jerzego Popiełuszki. Grzegorz Piotrowski został skazany na 25 lat więzienia, Adam Pietruszka również na 25 lat, Leszek Pękala na 15 lat, a Waldemar Chmielewski na 14 lat. Żaden ze sprawców nie odbył pełni wyznaczonej kary. Jej wymiar w każdym przypadku znacznie zmniejszono na wniosek szefa MSW Czesława Kiszczaka, byłego przełożonego morderców ks. Jerzego – Piotrowskiemu na 15 lat, Pietruszce na 10 lat, Pękali na 6 lat, a Chmielewskiemu na 4,5 roku.
1992 – Podpisano traktat z Maastricht powołujący Unię Europejską. Dokument wszedł w życie 1 listopada 1993 r. Stanowił kolejny etap integracji europejskiej po utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, Wspólnoty Europejskiej i Euratomu. Nadawał nowo powstałej Unii ramy instytucjonalne i określał zasady jej funkcjonowania. Ustanawiał obywatelstwo UE oraz wspólną walutę – euro (mającą obowiązywać od 1999 r.).
1994 – Zmarł Witold Lutosławski, kompozytor, dyrygent, pianista, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków XX w.
2019 – Zmarł Jan Olszewski, polityk, prawnik, premier RP w latach 1991-1992, żołnierz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego, członek Klubu Krzywego Koła, współautor i sygnatariusz Listu 59, współpracownik Komitetu Obrony Robotników (KOR) i współautor Apelu do społeczeństwa i władz PRL, doradca Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz jeden z autorów pierwszego statutu Związku, uczestnik obrad Okrągłego Stołu.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka