Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 8 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 8 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 8 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 8 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1296 – Zginął Przemysł II, pierwszy król Polski po okresie rozbicia dzielnicowego. W czerwcu 1295 r. jako pierwszy polski władca od 219 lat założył królewską koronę (koronacja w Gnieźnie). Zaledwie siedem i pół miesiąca później został zamordowany przez zamachowców podczas nieudanej próby porwania. Jej inspiratorami byli niechętni królowi margrabiowie brandenburscy, współpracujący prawdopodobnie z polskimi rodami Zarembów i Nałęczów, opozycją wobec monarchy.
1787 – Urodził się Jan Zygmunt Skrzynecki, generał armii polskiej i belgijskiej, weteran wojen napoleońskich, jeden z naczelnych wodzów Powstania Listopadowego.
1807 – Podczas wojny Francji z IV koalicją antyfrancuską zakończyła się bitwa pod Pruską Iławą (7-8 lutego), jedno z najkrwawszych starć w historii wojen napoleońskich. Zarówno armia rosyjska, jak i francuska, poniosły ciężkie straty. Rosjanie zostali zmuszeni do odwrotu, lecz uniknęli rozbicia, wobec czego z taktycznego punktu widzenia batalię uważa się za nierozstrzygniętą. Bitwa pod Pruską Iławą oraz późniejsze starcie pod Frydlandem (czerwiec 1807 r.) zadecydowały o kształcie stosunków politycznych w Europie do wybuchu wojny francusko-rosyjskiej w 1812 r. Ponieważ Napoleon w obu bitwach (szczególnie pod Pruską Iławą) poniósł ciężkie straty, był zmuszony podjąć negocjacje pokojowe z carem Aleksandrem I w Tylży (lipiec 1807 r.). Na mocy tamtejszych porozumień utworzono m.in. Księstwo Warszawskie.
1813 – Zmarł Tadeusz Czacki, pedagog, działacz oświatowy, pisarz, członek Komisji Edukacji Narodowej, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie, twórca Liceum Krzemienieckiego.
1863 – W Petersburgu podpisano rosyjsko-pruską konwencję Alvenslebena, skierowaną przeciw Powstaniu Styczniowemu. Jej nazwa pochodzi od nazwiska pruskiego generała Gustava von Alvenslebena, który zawarł porozumienie z Rosją z inicjatywy Ottona von Bismarcka. Konwencja zakładała kooperację w celu zwalczania wojsk powstańczych. Oba państwa wyraziły zgodę na przekraczanie swoich granic przez wojska drugiej strony, na wypadek gdyby tego wymagało skuteczne ściganie powstańców. Podpisanie konwencji Alvenslebena było jednym z etapów rozwoju współpracy rosyjsko-pruskiej, a w po zjednoczeniu Niemiec (1871 r.) rosyjsko-niemieckiej, której fundamentem była obustronna chęć zwalczania polskiego ruchu niepodległościowego i niedopuszczenia do odbudowy polskiej państwowości.
1904 – Japończycy storpedowali Port Arthur, dając początek wojnie rosyjsko-japońskiej (1904-1905). Japonia odniosła w niej miażdżące zwycięstwo, co przyczyniło się do wzrostu jej znaczenia na arenie międzynarodowej oraz znacznego spadku reputacji Rosji. Bezpośrednim skutkiem wojny było zahamowanie rosyjskiej ekspansji w Azji Wschodniej. Imperium Rosyjskie straciło nie tylko reputację i wpływy. Wojna dla obu stron była bardzo wyczerpująca, a Rosja wyszła z niej osłabiona do tego stopnia, że równowag sił na kontynencie Europejskim została zachwiana. Pośrednim skutkiem wojny rosyjsko-japońskiej był również wybuch rewolucji 1905 roku w państwie rosyjskim.
1922 – Urodził się Tadeusz Gajcy, poeta, przedstawiciel pokolenia Kolumbów, żołnierz AK. Zginął w Powstaniu Warszawskim 16 sierpnia 1944 r.
1940 – Niemcy utworzyli łódzkie getto, największe na ziemiach polskich wcielonych do III Rzeszy.
1987 – Zmarła Papusza, właśc. Bronisława Wajs, poetka cygańska wywodząca się z grupy etnicznej Polska Roma (polscy Romowie), autorka „Pieśni Papuszy”, „Pieśni mówionych” czy „Lesie, mój ojcze”.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka