
Polska Fundacja Narodowa wsparła przygotowywanie i przekazywanie paczek Polakom żyjącym na Litwie i w Ukrainie w ramach kolejnej edycji akcji “Rodacy Bohaterom”
.Stowarzyszenie Odra-Niemen prowadzi program “Rodacy Bohaterom” od 2009 roku. Obecnie to obok zbiórki darów dla weteranów, także edukacja historyczna, szeroka współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami a także dbanie o polskie kwatery na Kresach. Polska Fundacja Narodowa została założona w 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP. undacja jest stałym partnerem projektu, wspierającego polskie Kresy i Polaków tam mieszkających.
Wszystko, co najbardziej potrzebne
.W ramach prowadzonej przez oddział mazowiecki Stowarzyszenia Odra-Niemen, które wsparła PFN, akcji trafiają do nich paczki z artykułami spożywczymi, gospodarczymi, lekarstwa, czy ciepłe ubrania.
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki podkreśla, że Fundacja kooperuje ze Stowarzyszeniem Odra–Niemen od kilku lat. “Każda nasza inicjatywa dociera do najbardziej potrzebujących. Opieka nad weteranami i kombatantami, strażnikami pamięci, wsparcie udzielane Polakom na Wschodzie to nasze zbieżne cele statutowe, bowiem integrujemy działania pomocowe z edukacją historyczną” – powiedział. Zaznaczył, że ponieważ największe efekty można osiągnąć jedynie we współpracy z innymi podmiotami PFN zmierza do zbudowania długofalowej strategii, w której sieć stowarzyszeń, fundacji i organizacji może realizować działania w bardzo szerokiej skali.
Rodacy Bohaterom
.Kolejna edycja akcji Rodacy Bohaterom rozpoczęła się w styczniu i potrwa do czerwca. Co dwa-trzy tygodnie organizowane są wyjazdy na Litwę i do Ukrainy, w czasie których do naszych rodaków trafiają przygotowane w Polsce paczki. Podczas pierwszego tegorocznego wyjazdu wolontariusze spotkali się i rozmawiali z rodakami żyjącymi na Litwie oraz zapewniali ich o pielęgnowaniu w Polsce pamięci o wschodnich Kresach Rzeczpospolitej. Zawieźli prawie 1,2 tys. paczek m.in. do Wilna, Turmontów, rejonu podbrzeskiego, rejonu Dziewieniszek, do Solecznik, Pacuneli, Pakieny i Wodoktów.
Wiceprezes PFN Michał Góras podziękował wszystkim wolontariuszom, opiekunom i wychowawcom ze stu placówek z Mazowsza, które biorąc udział w mazowieckiej zbiórce żywności zaangażowały się we wspólny projekt stowarzyszenia i Fundacji. “Na Kresach mieszka kilka milionów osób, które mimo traumy komunizmu i upływu kilkudziesięciu lat, nadal czują się Polakami. Dlatego też, wspólnie ze stowarzyszeniem od lat niesiemy im pomoc” – powiedział prezes Michał Góras. PFN od początku swojej działalności aktywnie angażuje się w projekty społeczno-kulturalne na tym terenie. “Służą one pielęgnowaniu polskości i rozwojowi świadomości narodowej wśród Polaków, zamieszkujących teren obecnej Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy”.
Misja Polskiej Fundacji Narodowej
.”Misją Polskiej Fundacji Narodowej jest upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o kulturze i dziedzictwie narodowym Polski oraz historii Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem jej współczesnych konsekwencji społecznych, kulturalnych i gospodarczych” – pisał Marcin Zarzecki na łamach miesięcznika “Wszystko co Najważniejsze”.
“Oprócz tego, że organizujemy kampanie o globalnym zasięgu, nasza codzienna praca polega też na przybliżaniu polskiej historii i kultury żołnierzom NATO, którzy stacjonują w Polsce. Dziś, uczestnicząc w projekcie kampanii w najważniejszych w Europie i Ameryce gazetach opiniotwórczych, przypominamy światu, że wojna rozpoczęła się 1 września napaścią Niemiec na Polskę. Teraz, gdy często pojawiają się akty fałszowania historii, nie możemy pozwolić na zatarcie w świadomości świata siły polskiego heroizmu, ludzkiej solidarności, umiłowania wolności i wiary, podtrzymującej w nieustającej walce” – pisze prezes PFN.
PAP/Aleksander Główczewski/Wszystko co Najważniejsze/AJ