Rok 2022 będzie najcieplejszym w historii

Rok 2022 będzie najcieplejszym w historii

Z informacji, jakie podał brytyjski urząd meteorologiczny wynika, że rok 2022 będzie najprawdopodobniej najcieplejszym w historii pomiarów temperatury w Wielkiej Brytanii. Obecna jesień jest trzecią najcieplejszą jesienią w historii Zjednoczonego Królestwa. Jeśli ostatni miesiąc roku nie będzie wyjątkowo zimny, obecny rok przejdzie do historii pomiarów temperatury.

.Urząd Met Office podał, że w czasie tegorocznej jesieni, czyli we wrześniu, październiku i listopadzie, średnia temperatura dobowa wyniosła 11,1 stopnia Celsjusza, co oznacza, że była ona trzecią najcieplejszą jesienią w historii pomiarów. Wyższą średnią temperaturę odnotowano jedynie w roku 2011 i 2006. Aby uniknąć rekordu potrzebny byłby wyjątkowo zimny grudzień, co jest jednak dość mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że w każdym z dotychczasowych miesięcy 2022 roku temperatury były powyżej wieloletniej średniej.

“Chociaż jest zbyt wcześnie, aby zagwarantować, że 2022 będzie najcieplejszym rokiem w Wielkiej Brytanii, pierwsze 11 miesięcy wyraźnie zwiększyło możliwość rekordowo ciepłego roku i jedynie bardzo zimny grudzień może potencjalnie wpłynąć na to, gdzie ten rok ostatecznie zapisze się w księgach rekordów” – powiedział Mike Kendon z Narodowego Centrum Informacji Klimatycznej, będącego częścią Met Office.

Urząd wyjaśnił, że w tegorocznym listopadzie często zdarzały się w ciągu dnia temperatury rzędu kilkunastu stopni Celsjusza, podczas gdy normalnie należałoby się spodziewać, że będą one oscylować w okolicach 10 stopni. Podkreślił, że cieplejsza pogoda jest “wyraźnym wskaźnikiem” zmian klimatycznych, a “prawdopodobieństwo ekstremalnych upałów”, jakie miały miejsce w lipcu, wzrosło. W lipcu po raz pierwszy w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii zdarzyło się, by temperatura przekroczyła 40 stopni.

O niespotykanej dotąd fali upałów w Wielkiej Brytanii pisał na łamach “Wszystko Co NajważniejszeMateusz KRAWCZYK.

“W całej Europie Zachodniej pojawiły się oznaki tego, co francuskie władze nazwały “apokalipsą ciepła”. Ponad 15.000 osób zostało ewakuowanych z domów we Francji, według francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W Wielkiej Brytanii pasy startowe lotnisk stopiły się a w niektórych regionach wstrzymano zajęcia szkolne.  Wstępne dane The Met Office pokazują, że na londyńskim Heathrow temperatura osiągnęła 40,2C. Jeśli się to potwierdzi, byłby to pierwszy przypadek w Wielkiej Brytanii, kiedy odnotowano temperaturę powyżej 40 stopni” – pisze Mateusz KRAWCZYK w tekście “Apokalipsa ciepła” [LINK]

PAP/Bartłomiej Niedziński/WszystkoCoNajważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 grudnia 2022