Rok 2025 w Kościele w Polsce – przewidywania i nadzieje
Beatyfikacje, doroczne wspomnienia i planowane od dawna obchody rocznicowe ale też prawdopodobnie wyczekiwane długo ogłoszenie nowych biskupów – metropolitów w Krakowie i Katowicach. Rok 2025 w Kościele katolickim w Polsce może przynieść kilka dobrych niespodzianek.
Rok 2025 w Kościele oficjalnym
.Rok 2025 w Kościele w Polsce raczej przyniesie nam rozstrzygnięcie kilku niewiadomych personalnych. Na swoich nowych arcybiskupów czekają przede wszystkim katolicy z Katowic i Krakowa: w Katowicach jest wakat odkąd papież Franciszek przeniósł ich biskupa Adriana Galbasa do Warszawy na miejsce ustępującego kard. Kazimierza Nycza zaś w Krakowie cały czas nieznany jest następca przechodzącego na emeruyturę abp. Marka Jędraszewskiego.
Archidiecezja katowicka w czerwcu tego roku będzie hucznie obchodzić stulecie swojego istnienia. W dniach 10-12 czerwca odbędzie się tam zebranie Episkopatu Polski. Pięknie by się złożyło, gdyby wtedy można było też przeprowadzić ingres nowego biskupa do katedry, czy tak się jednak stanie – nie wiadomo. Obecnie funkcję administratora pełni tam biskup pomocniczy Marek Szkudło.
Archidiecezją krakowską wciąż zarządza abp Marek Jędraszewski, choć zasadniczo w lipcu ubiegłego roku skończył 75 lat i oddał się do dyspozycji papieża. Papież jednak ciągle jego następcy nie mianował – być może żaden z tych, którym to proponowano się nie zgodził, może przyczyny są jeszcze inne. Diecezjanie z nową osobą łączą wielkie nadzieje, więc pozostaje życzyć im, by nie zostały zawiedzione.
Rok 2025 w Kościele w Polsce będzie również czasem dużych wydarzeń o znaczeniu duchowym i społecznym. Przede wszystkim w maju czekają nas aż dwie beatyfikacje – obie dotyczące męczeństwa z rąk zwolenników komunizmu. Najpierw 24 maja w Poznaniu błogosławionym i męczennikiem zostanie ogłoszony Sługa Boży Ks. Stanisław Streich – zamordowany w 1938 roku przez komunistę podczas odprawiania Mszy św.
Natomiast 31 maja w Braniewie odbędzie się beatyfikacja 15 sióstr katarzynek zamordowanych w lutym 1945 roku w Ornecie przez sowieckich żołnierzy.
Ponadto w dniach 26-27 kwietnia w Gnieźnie odbędą się uroczystości państwowe i kościelne z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego oraz ogólnopolskie uroczystości odpustowe św. Wojciecha, głównego Patrona Polski.
Ważne uroczystości będą też miały miejsce w Polsce jesienią. Najpierw we Wrocławiu w dniach 18-19 listopada odbędą się obchody 60. rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele episkopatu Niemiec. Później 22 listopada obchodzony będzie ogólnoświatowy Dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. We wszystkich kościołach w Polsce tego dnia będziemy się modlić nie tylko za ofiary ukraińskiego Hołodomoru, ale też za wszystkich zmarłych w wyniku represji stalinowskich.
Wydarzenia, które pokażą Kościół żywy
.Kościół to jednak nie tylko, a nawet nie przede wszystkim oficjalne obchody i Msze z udziałem dostojników. To na co dzień przede wszystkim tysiące oddolnych inicjatyw, spotkań wspólnot, akcji ewangelizacyjnych, cichej pomocy potrzebującym. Najmocniej to piękno widać na najróżniejszych ogólnopolskich spotkaniach modlitewnych, gromadzących ludzi młodych. W tym roku i takich nie zabraknie.
Już 1 lutego na Prezero Arenie w Gliwicach odbędzie się koncert uwielbieniowy „Uniesieni” organizowany przez o. Adama Szustaka OP. Jak zawsze wystąpi zespół owca a głosić katechezy będą o. Adam Szustak i o. Tomasz Nowak OP.
27 kwietnia na Ergo Arenie w Sopocie odbędzie się podobne wydarzenie – wielki koncert „On mocą” z modlitwą uwielbienia Boga, w którym wystąpią najlepsze polskie i zagraniczne zespoły muzyki chrześcijańskiej, m.in. niemaGOtu, The Spirituals i Exodus 15. OPiekunem duchowym wydarzenia jest parafia św. Stanisława Bp. Męczennika w Leźnie.
7 czerwca na polach nad jeziorem lednickim ojcowie dominikanie i związani z nimi świeccy zgromadzą tysiące na Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych Lednica 2025.
Również 7 czerwca, ale na stadionie Legii w Warszawie wielkie jednodniowe rekolekcje pod nazwą „Jezus na stadionie Legii” organizuje stowarzyszenie Usprawiedliwieni2103, działające z błogosławieństwem biskupów koszalińskich.
Kilka dni później bo już 13 czerwca w Gdańsku rozpocznie się trzydniowy Festiwal Świętości Życia. Choć nazwa może kojarzyć się z hasłami antyaborcyjnymi, zaproszeni goście sugerują, że będzie to po prostu wielki festiwal ewangelizacyjny, mówiący o radości życia chrześcijańskiego. Zaproszono m.in. Księdza z Osiedla (ks. Rafała Główczyńskiego), siostry dominikanki prowadzące znany Dom Chłopaków czy. o. Tomasza Maniurę, który od kilku tygodni przyciąga internautów na YouTube swoimi nieszablonowymi rozmowami z influencerką i szaloną mamą szóstki dzieci Moniką Hoffman-Piszorą. W samym centrum Gdańska pełnego o tej porze turystów Gdańska odbędą się uliczne ewangelizacje i koncerty, a 15 czerwca ulicami przejdzie Marsz Życia.
Nie będzie to zresztą jedyny marsz życia w Polsce w tym roku. Wcześniej, bo 27 kwietnia w Warszawie odbędzie się organizowany przez inne środowiska narodowy marsz życia. Późna data wynika prawdopodobnie z późno wypadającej w tym roku Wielkanocy (20 kwietnia), co nie pozwoli zorganizować wydarzenia w okolicy „Dnia świętości życia” czyli 25 marca.
Żywy Kościół będzie również widoczny tam, gdzie jest widoczny co roku: wiosną setki ludzi będą nocą przemierzać wertepy i ciemne ulice w ramach Ekstremalnych Dróg Krzyżowych, latem setki tysięcy polskich katolików w każdym wieku będzie wędrować piechotą na Jasną Górę, do Santiago de Compostela i do innych sanktuariów; tysiące młodzieży pojedzie na rekolekcje Ruchu Światło-Życie i innych ruchów odnowy Kościoła a jeszcze inni wyjadą do Medjugorie, Fatimy, Lourdes i innych miejsc świętych całego świata. Z pewnością w tym roku większość dróg będzie prowadzić do Rzymu z okazji Roku Jubileuszowego: wyjazdy organizuje wiele parafii i biur pielgrzymkowych.
.Rok 2025 w Kościele w Polsce będzie także czasem rocznic i wspomnień wielkich ludzi. Najpierw 2 kwietnia będziemy obchodzić okrągłą 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Z pewnością o godz. 21.37 tego dnia w wielu oknach w Polsce zapłoną świece nawiązujące do tego, co działo się w naszym kraju w tych dniach 20 lat temu.
Potem 28 czerwca minie 25. rocznica śmierci wybitnego filozofa, teologa, duszpasterza i publicysty ks. prof. Józefa Tischera. Jest on zresztą, decyzją Senatu RP, jednym z patronów obecnego roku. Z pewnością nie zabraknie w ciągu całego roku konferencji i spotkań poświęconych rozważaniom jego myśli i twórczości.
Oprac. Anna Druś