Rosja będzie nowym mediatorem pomiędzy Iranem i USA - Bloomberg

Na prośbę prezydenta Donalda Trumpa Rosja zgodziła się pomagać administracji USA w rozmowach z Iranem na temat programu nuklearnego Teheranu oraz jego wsparcia dla regionalnych zbrojnych ugrupowań terrorystycznych – powiadomiła agencja Bloomberg.
Rosja mediatorem między Iranem i USA – Bloomberg
.Donald Trump zwrócił się z prośbą o pośrednictwo bezpośrednio do Władimira Putina w trakcie rozmowy telefonicznej w lutym, zaś członkowie jego rządu omawiali tę kwestię z przedstawicielami Rosji w trakcie lutowego spotkania w Arabii Saudyjskiej – przekazała agencja, powołując się na informacje uzyskane od „bliskich sprawie” moskiewskich źródeł.
Biały Dom, Rosja i Iran ani nie potwierdziły, ani nie zaprzeczyły doniesieniom. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, przekazał Bloombergowi, że „zdaniem Rosji USA i Iran powinny rozwiązać problemy na drodze rokowań”, zaś Moskwa „jest gotowa zrobić wszystko co w jej mocy, aby to osiągnąć”.
Donald Trump stara się o poprawę relacji z Władimirem Putinem, zerwanych po rosyjskiej agresji na Ukrainę, od czasu objęcia urzędu prezydenckiego – przypomniała agencja. Obie strony sygnalizowały również otwartość na współpracę w innych geopolitycznych kwestiach, takich jak rywalizacja o zasoby znajdujące się w Arktyce – podkreśliła.
Zdaniem Bloomberga najwyżsi amerykańscy i rosyjscy urzędnicy, jak sekretarz stanu Marco Rubio i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, rozmawiali w Arabii Saudyjskiej o pomocy Rosji w amerykańskich relacjach z Iranem. Następnie podczas wizyty w Iranie Ławrow przekazał te informacje ministrowi spraw zagranicznych Abbasowi Aragcziemu. Rosja i Iran, dwa kraje, które USA obłożyły ciężkimi sankcjami, pogłębiły współpracę w zakresie handlu, energii oraz bezpieczeństwa (Rosja wykorzystywała przeciwko Ukrainie irańskie drony), przypomniał Bloomberg.
Polityka maksymalnej presji, czy pokojowe porozumienie nuklearne?
.Donald Trump – oceniła agencja – od czasu przejęcia władzy w Waszyngtonie wysyłał w sprawie Iranu mieszane sygnały. Z jednej strony twierdził, że zamierza powrócić do polityki „maksymalnej presji”, jaką uprawiał podczas pierwszej kadencji, jednocześnie zaś mówił, że chce „natychmiast” rozpocząć prace nad „pokojowym porozumieniem nuklearnym”.
W ocenie agencji nie jest jednak jasne, czy Teheran będzie otwarty na przekazywane za pośrednictwem Rosji amerykańskie propozycje. W zeszłym miesiącu najwyższy przywódca kraju, ajatollah Ali Chamenei, powiedział, że Donaldowi Trumpowi nie można ufać, ponieważ zerwał porozumienie nuklearne zawarte wcześniej przez prezydenta Baracka Obamę. Stwierdził też, że Iran nie zostanie zmuszony naciskami do negocjacji.
USA od dawna są przekonane, że pozornie pokojowy program nuklearny Iranu ma również wymiar militarny. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) stwierdziła 3 marca, że USA i Iran powinny rozpocząć dialog, o czym organizacja rozmawia na wysokim szczeblu z Białym Domem. W ubiegłym tygodniu ostrzegła zaś, że zapasy materiałów rozszczepialnych Teheranu wzrosły ostatnio o ponad 50 proc. Jak oceniła agencja Reutera, jest to ilość wystarczająca do wyprodukowania sześciu bomb atomowych.
Sojusz Teheranu z Moskwą
.Na temat pogłębiającej się współpracy gospodarczej oraz energetycznej Iranu z Rosją, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Antonia COLIBASANU w tekście “Rosja i Iran zacieśniają współpracę, potrzebują Indii“. Jak zauważa autorka jednym z głównych celów tej bilateralnej współpracy obu autorytarnych państw jest budowa Międzynarodowego Korytarza Transportowego Północ-Południe (INSTC), który ma połączyć Rosję z Indiami.
“Jednym z zasadniczych rozwiązań ułatwiających realizację planów, które mają Rosja i Iran, dotyczących ożywienia handlu, jest Międzynarodowy Korytarz Transportowy Północ-Południe. Jego celem jest połączenie rynków w całej Eurazji przy użyciu statków, kolei i dróg. Został on zaprojektowany w oparciu o umowę podpisaną przez Rosję, Iran i Indie we wrześniu 2000 roku. Według rosyjskich mediów korytarz już działa, a niektóre źródła podają, że jest to obecnie główna trasa przewozu towarów z Bombaju do Petersburga. Jednak niektóre połączenia na tej trasie są jeszcze w budowie, w tym 160-kilometrowa linia kolejowa Rasht-Astara, która połączy azerbejdżański szlak kolejowy (kończący się w Astarze) z irańskim. Rosyjski prezydent Władimir Putin wraz z irańskim prezydentem Ebrahimem Raisim na spotkaniu w lipcu 2022 roku uzgodnili, że linia Rasht-Astara musi być oddana do użytku jak najszybciej, choć oficjalny planowany termin jej ukończenia to 2025 rok. Ponadto około 6000 kilometrów autostrady łączącej Petersburg z Zatoką Perską i Zatoką Omańską jest nadal w budowie, a do przyszłego miesiąca ukończonych zostanie zaledwie 1000 kilometrów”.
.”Warunkiem przyspieszenia realizacji projektu, zwłaszcza strategicznego portu w Czabaharze w południowym Iranie, jest uzyskanie pełnej współpracy ze strony Indii. Ministrowie transportu Indii i Iranu spotkali się latem ubiegłego roku, a w listopadzie wysoki rangą irański dyplomata odwiedził Indie, aby omówić kwestię rozbudowy tego portu, który połączy Indie z resztą szlaku. Nowe Delhi i Teheran doszły do porozumienia w sprawie rozwoju portu już w 2003 roku. W 2015 roku Indie ponownie zobowiązały się do pomocy Iranowi w realizacji tego projektu oraz budowy powiązanej z nim linii kolejowej, dzięki czemu Iran mógłby zwiększyć handel z Azją Środkową i prowadzić interesy z Afganistanem bez ingerencji ze strony Pakistanu. Indie zainwestowały około 85 milionów dolarów w pierwszą fazę rozbudowy portu, ale do wykorzystania jego potencjału konieczne są dalsze prace. Niedokończona pozostaje również linia kolejowa z Czabaharu do Zahedanu, kluczowa dla włączenia portu do wielofunkcyjnego szlaku infrastrukturalnego i kosztująca 1,6 miliarda dolarów”.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/antonia-colibasanu-dlaczego-rosja-i-iran-potrzebuja-pomocy-ze-strony-indii/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ