Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w Czechach

Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w Czechach

Podczas zakończonych 28 stycznia br. wyborów prezydenckich w Czechach ministerstwo spraw wewnętrznych odnotowało działalność dezinformacyjną obcego mocarstwa – podało w czwartek Centrum Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym MSW (CHH). Miały stać za tym rosyjskie media propagandowe.

CHH wymienił Sputnik i jego konto na kanale Telegram „neCT24”. Według centrum agenci dezinformacyjni atakowali w szczególności kandydatkę Danuszę Nerudovą, Petra Pavla i Andreja Babisza. Na byłego premiera ataki później ustały.

Centrum, które koncentruje się na zagrożeniach hybrydowych w bezpieczeństwie wewnętrznym państwa, od listopada 2022 r. do czasu ogłoszenia wyników głosowania monitorowało strony dezinformacyjne i konta w mediach społecznościowych. Tematyka wyborcza dominowała na stronach internetowych od tygodnia poprzedzającego pierwszą turę. Skupiano się na legalności wyborów, atakach na niektórych kandydatów i promowaniu innych pretendentów do prezydentury. 

Kwestionując legalność wyborów, działacze dezinformacyjni atakowali MSW, które nie zarejestrowało kilkoro kandydatów, głównie w związku z brakami formalnymi. Dwoje takich niezarejestrowanych kandydatów – Pavel Zitek i Jana Peterkova, uczestniczyli w rozpowszechnianiu dezinformacji za pomocą strony Aeronet. Zarzucano także manipulacje wyborami z zewnątrz, przez media, sądy oraz „ponadnarodowe tajne organizacje”. 

Zdaniem CHH przed druga turą wyborów pojawił się szeroko udostępniony i zmanipulowany film, w którym późniejszy zwycięzca wyborów, były przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO Pavel deklaruje, że Czechy muszą iść na wojnę z Federacją Rosyjską, choć w rzeczywistości nigdy tego publicznie nie stwierdził. Najprawdopodobniej po raz pierwszy film trafił do sieci dzięki kontu na Telegramie, które nic nie miało wspólnego z kontem Czeskiej Telewizji funkcjonującym na Twitterze. 

Dezinformacyjne wpisy przed pierwszą turą głosowania udzielały poparcia dla kandydata skrajnej partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD ) Jaroslava Baszty. Przed drugą tura popierano także byłego premiera Babisza, który określany był mianem „mniejszego zła”. 

Dezinformacja a demokracja

O tym, dlaczego wiarygodne informacje i dostęp do nich to klucz do wolności pisze były prezydent USA, Barack OBAMA. – Nazbyt łatwo przyjęliśmy wolność za rzecz oczywistą. Ostatnie wydarzenia przypominają nam, że demokracja nie jest niezachwiana i nie realizuje się samoistnie. Obywatele, tacy jak my, muszą ją pielęgnować – pisze były prezydent Stanów Zjednoczonych.

MK / PAP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lutego 2023