Rosja okłamywała żołnierzy z Korei Północnej. Myśleli że walczyli przeciw Korei Południowej

Żołnierze z Korei Północnej, którzy trafili na front w obwodzie kurskim w Rosji, byli oszukiwani przez Rosjan, że walczą z armią Korei Płd. – powiedział jeden z wojskowych z Korei Płn. w wywiadzie dla południowokoreańskiego dziennika „Chosun Ilbo”. Mężczyzna, który trafił do ukraińskiej niewoli, rozważa wniosek o azyl w Korei Płd.
Żołnierze z Korei Północnej byli okłamywani przez Rosję
.Północnokoreański żołnierz, zidentyfikowany jedynie pod nazwiskiem Ri, przyznał w opublikowanej w 19 lutego rozmowie, że „nigdy nie wiedział, że będzie walczył przeciwko Ukrainie, bo powiedziano mu, że zostanie wysłany do Rosji «jako zagraniczny student na szkolenie»”. Do obwodu kurskiego trafił w połowie grudnia 2024 roku. „Przeszliśmy podstawowe szkolenie, ale nie było żadnej konkretnej strategii walki z dronami, kładziono nacisk na szybką ucieczkę, ukrywanie się lub strzelanie do dronów z ziemi” – powiedział rozmówca „Chosun Ilbo”.
Dodał, że według zapewnień ministerstwa bezpieczeństwa państwowego Korei Płn. pilotami ukraińskich dronów wojskowych byli żołnierze armii Korei Płd. „Dołączyłem do walki 5 stycznia. Pierwsza fala żołnierzy poniosła duże straty w wyniku ataków dronów i ostrzału artyleryjskiego” – powiedział 26-letni żołnierz, który odniósł poważne rany szczęki i ramienia. Winą za „niepotrzebne ofiary” obarczył rosyjską artylerię, której żołnierze „strzelali za linię wroga zamiast odpowiednio nas osłaniać”.
„W naszej armii trafienie do niewoli jest postrzegane jako zdrada”
.”Wszyscy moi towarzysze zginęli, tylko ja przeżyłem. (…) Popełniłbym samobójstwo, gdybym miał granat” – wyznał Ri. Zapytany, czy mieli rozkaz, by odbierać sobie życie, stwierdził, że „w naszej armii trafienie do niewoli jest postrzegane jako zdrada”. Z wywiadu wynika, że rozmówca „Chosun Ilbo” służył w wojsku Korei Płn. od 2015 r. jako snajper zwiadowczy w stopniu szeregowego. Wkrótce miał zostać zwolniony i zamierzał podjąć studia.
„Teraz jestem pewien na 80 procent. Przede wszystkim będę szukał schronienia i myślę o wyjeździe do Republiki Korei. Jeśli złożę wniosek o azyl, czy mnie przyjmą?” – powiedział Ri, zapytany o plany na przyszłość. Armia Ukrainy poinformowała, że 11 stycznia wzięła do niewoli dwóch żołnierzy z Korei Północnej walczących w częściowo zajętym przez wojska ukraińskie obwodzie kurskim w Rosji. Południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała, że w środę rząd w Seulu potwierdził, że przyjmie wszystkich północnokoreańskich jeńców wojennych z Ukrainy.
„Zgodnie z konstytucją, północnokoreańscy żołnierze są uznawani za naszych obywateli” – powiedział cytowany przez Yonhap anonimowy urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych w Seulu. „Poszanowanie wolnej woli jednostki w kwestii repatriacji jeńców jest zgodne z prawem międzynarodowym i powiązanymi praktykami. Żadna osoba nie powinna być przymusowo odsyłana do miejsca, w którym grozi jej prześladowanie” – podkreślił przedstawiciel MSZ Korei Południowej.
Program nuklearny Korei Północnej
.Na temat północnokoreańskiego programu nuklearnego oraz prowadzonych przez Pjongjang testów rakiet międzykontynentalnych na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Agnieszka PAWNIK w tekście “Korea Północna. Kwiecień – najbardziej niebezpieczny miesiąc roku“.
“Po marcowym teście nuklearnym z 2013 r. państwo to oficjalnie przywróciło program jądrowy, którego zamknięcie miało związek z klęską rozmów sześciostronnych. Wywołało to znaczące reakcje na arenie międzynarodowej, łącznie z ewakuacją ambasad wielu krajów oraz ogłoszeniem stanu wojny z Koreą Południową. Równo rok później Korea Północna ogłosiła testy rakiet balistycznych nowego typu. W kwietniu 2016 r. podjęto nieudaną próbę wystrzelenia pocisku Musudan. Nasilenie działań prowokacyjnych wiosną ma związek z polityką wewnętrzną oraz obchodami najważniejszego święta narodowego w KRLD”.
“Nieudana próba wystrzelenia pocisku o zasięgu międzykontynentalnym 15 kwietnia 2017 r. mogła trochę ostudzić zapał przedstawicieli reżimu północnokoreańskiego, zwłaszcza że to już kolejny rok z rzędu, kiedy starano się zaprezentować działanie tej broni. Jednak próba ta dowodzi, że trwają prace nad rakietami, które będą w stanie dotrzeć do Europy i USA”.
.”Trudno prognozować, co stanie się na Półwyspie Koreańskim. Chiny i USA zacieśniają więzy, co widać m.in. po przebiegu ostatniej wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Kalifornii. Amerykańska dyplomacja chciałaby obarczyć Pekin misją uspokojenia nastrojów w regionie. Czy uda się to w sytuacji, kiedy znaczna część chińskich banków prowadzi interesy z północnokoreańskim reżimem, wbrew oficjalnie obowiązującym sankcjom?” – pisze Agnieszka PAWNIK.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/agnieszka-pawnik-korea-polnocna-kwiecien-najbardziej-niebezpieczny-miesiac-roku/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ