Rosja powinna przestać się bawić głodem na świecie

Rosja powinna przestać bawić się głodem na świecie, a kraje członkowskie ONZ powinny zażądać od niej kontynuowania umowy zbożowej - mówił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Rosja powinna przestać bawić się głodem na świecie, a kraje członkowskie ONZ powinny zażądać od niej kontynuowania umowy zbożowej – mówił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Rosja i kwestie światowego bezpieczeństwa żywnościowego

.„Wycofanie się Rosji z porozumienia doprowadzi do ponownego szybkiego wzrostu cen. To będzie mieć negatywne następstwa, w szczególności w krajach Afryki i Azji. Rosja powinna przestać bawić się głodem na świecie” – powiedział Kułeba, cytowany przez portal Suspilne.

Dodał następnie: „Apeluję, by wszystkie kraje członkowskie ONZ zażądały od Rosji kontynuowania udziału w tym porozumieniu”.

„Rosja nie może się bawić, gdy chodzi o światowe bezpieczeństwo żywnościowe” – podkreślił Kułeba.

Rosja zawiesza swój udział w umówie zbożowej

.Minister przypomniał zarazem, że Moskwa systematycznie utrudniała realizowanie inicjatywy zbożowej, na przykład zmniejszała liczbę inspekcji statków do 11 dziennie.

Rosja zawiesiła w poniedziałek swój udział w umowie zbożowej, zawartej w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa propozycję kontynuowania inicjatywy zbożowej albo jej analogicznej wersji w trójstronnym formacie, bez udziału Moskwy.

Umowa zbożowa gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie.

Francja z apelem do Rosji

.Rosja musi zaprzestać szantażu światowego bezpieczeństwa żywnościowego – napisało w poniedziałek MSZ Francji w komunikacie prasowym po zawieszeniu przez Rosję udziału w czarnomorskiej inicjatywie zbożowej.

„Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za blokowanie żeglugi w tym obszarze morskim i narzuca nielegalną blokadę ukraińskich portów. Musi zaprzestać szantażu światowego bezpieczeństwa żywnościowego i ponownie rozważyć swoją decyzję” – napisało MSZ Francji.

Dodano, że „Francja będzie nadal, wraz ze swoimi partnerami, intensyfikować działania na rzecz zmniejszenia ryzyka braku bezpieczeństwa żywnościowego, dotykającego najsłabsze grupy ludności na całym świecie m.in. za pośrednictwem korytarzy solidarności UE, które odgrywają zasadniczą rolę i przetransportowały 38 mln ton zboża, które wyjechało z Ukrainy od marca 2022 roku.”

Podano również, że Francja zwiększyła swoją międzynarodową pomoc żywnościową do ponad 840 mln euro na rok 2023, aby „pomóc ludności cierpiącej z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego lub niedożywienia w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

Wyzwania dla Europy

.Mit Europy, który opiera się na modelu wolności i demokracji, będzie silny i przetrwa, jeśli instytucje europejskie będą w stanie decydować w bardziej wolny i demokratyczny sposób – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Paolo GENTILONI.

W tekście pod tytułem „Przyszłość Europy decyduje się dzisiaj” autor podkreśla, że przed Europą stoją wyzwania, którym należy sprostać. „Pierwszym i być może najważniejszym jest transformacja ekologiczna. Przed covidem Komisja Europejska zaproponowała Europejski Zielony Ład. Chce być w tej dziedzinie liderem w świecie. Zarzut jest taki, że UE odpowiada za tylko 7–8 proc. światowej emisji CO2. Komisja Europejska zapowiedziała w grudniu 2019 r. zeroemisyjność do 2050 r. – dzisiaj duże państwa, w tym nawet Chiny, w jakiś sposób się do tego dostosowują, ponieważ staje się to czynnikiem nie tylko zrównoważonego rozwoju planety, ale także czynnikiem konkurencji w zakresie nowych technologii czy nowych miejsc pracy” – podkreśla GENTILONI.

PAP/ Katarzyna Stańko/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 lipca 2023