Wołodymyr JERMOŁENKO
Rosja testuje nas atakami migrantów - prezydent Estonii Alar Karis
Rosja testuje obecnie gotowość i wolę Finlandii oraz Estonii atakami migrantów; nasze granice muszą powstrzymać zarówno ataki hybrydowe, jak i czołgi czy wrogie wojska – oświadczył w poniedziałek 9 stycznia 2024 roku estoński prezydent Alar Karis.
Prezydent Estonii Alar Karis o atakach Rosji
.Granica estońsko-rosyjska rozciąga się na długości 333,7 km, w tym 207,5 km na lądzie i rzekach oraz 126,2 km wzdłuż trzech połączonych ze sobą jezior. Znajduje się na niej siedem przejść granicznych: piesze, samochodowe i dwa przejścia kolejowe.
W Estonii pomysł budowy płotu i modernizacji infrastruktury na granicy z Rosją ogłoszono w 2018 roku, a pracę rozpoczęto w roku 2021 – po wybuchu kryzysu migracyjnego na granicy białorusko-unijnej. Od tego momentu trwa budowa ogrodzenia, mającego objąć całą granicę lądową z Rosją.
Prezydent Estonii podsumował sytuację bezpieczeństwa w kraju i regionie po posiedzeniu Rady Obrony Narodowej. Karis odniósł się do przebiegu wojny na Ukrainie, mówiąc, że „Kijów może ją wygrać, jeśli wspólnota euroatlantycka pozostanie po jego stronie wyraźnie i długoterminowo”.
„Świat zachodni musi w dalszym ciągu ściśle współpracować, a nasze wsparcie dla Ukrainy musi być długoterminowe, trwałe i skuteczne” – zaznaczył estoński prezydent.
Wsparcie dla Kijowa
.Kijów potrzebuje jeszcze więcej i jeszcze lepszej broni. Ważne jest, aby wszystkie kraje, które mają taką możliwość, uruchomiły swój przemysł wojskowy, aby Ukraina dostała to, czego potrzebuje, a Europa ponownie stała się silna militarnie. Niech to będzie ostatnia wojna agresywna na ziemi europejskiej – wezwał Alar Karis.
Prezydent Estonii zapowiedział również prace nad rozwojem obiektów obronnych w regionie we współpracy z Łotwą i Litwą. „Wojskowe obiekty obronne w naszym regionie przygranicznym, to z pewnością temat, który należy kontynuować. Ministerstwo Obrony pracuje obecnie w tym kierunku wraz ze swoimi bałtyckimi kolegami” – zapewnił.
Najważniejszy z konfliktów – jak wygrać z Rosją?
.„W praktyce tylko dwa państwa mogłyby wymusić trwałą zmianę układu sił w naszej części Europy. Jednym są Stany Zjednoczone, a drugim jest Francja. Taki zmieniony układ sił musiałby zakładać obronę prozachodniej ewolucji Ukrainy w granicach ukształtowanych w wyniku wojny, strategiczną rolę Polski w regionie oraz odrzucenie rosyjskich roszczeń traktowania tej części Europy jako swojej strefy wpływów. Nic nie wskazuje jednak, by tak mogło się stać. Grozi nam raczej powrót do sytuacji z 2015 roku” – przestrzega prof. Marek A. CICHOCKI, filozof, germanista, politolog.
„Coraz bardziej wydaje się, że decyzja Joe Bidena o wsparciu dla Ukrainy nie miała na celu przebudowy układu sił w Europie Wschodniej, jak to już raz próbowali zrobić Amerykanie w 1918 roku. Cel był bardziej doraźny: po pierwsze, zaangażować i osłabić wojskowy potencjał Rosji, po drugie, zdyscyplinować europejskich sojuszników Ameryki, przede wszystkim Niemcy. Wobec zbliżających się w 2024 roku wyborów prezydenckich, które Joe Biden może przegrać, Waszyngton najwyraźniej dochodzi do przekonania, że wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę osiągnął w krótkiej perspektywie oba strategiczne cele, dlatego należy raczej dążyć do wygaszania działań wojennych. Nie bez znaczenia dla tych kalkulacji są oczywiście wybuch konfliktu na Bliskim Wschodzie, atak Hamasu na Izrael i perspektywa nowej poważnej wojny oraz związany z tym cały kontekst wewnętrznej polityki amerykańskiej. Chodzi o to, że wojna na Bliskim Wschodzie może być uznana nie tylko za strategicznie ważniejszy problem dla Ameryki, ale też ideologicznie bardziej poruszający emocje” – pisze prof. Marek Cichocki.
PAP/ Jakub Bawołek/ Wszystko co Najważniejsze/ LW