Rosja uzbroiła Hamas w zachodnią broń - HUR

Rosyjski wywiad wojskowy GRU przekazał terrorystom z Hamasu zdobytą podczas walk na Ukrainie broń wyprodukowaną w USA i krajach Unii Europejskiej – poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na swojej stronie internetowej.

Rosja chce zdyskredytować Ukrainę – HUR

.Zdaniem HUR następnym krokiem strony rosyjskiej mają być fejki oskarżające ukraińskich wojskowych o sprzedaż zachodniej broni terrorystom. Według ukraińskiego wywiadu ta kolejna prowokacja wroga ma na celu zdyskredytowanie Sił Zbrojnych Ukrainy i całkowite wstrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy kierowanej przez zachodnich partnerów.

„W ramach kremlowskiej kampanii dezinformacyjnej fejki te mają być podstawą szeregu »demaskatorskich publikacji« oraz »śledztw« w zachodnich mediach. W celu ich uwiarygodnienia rosyjskie służby specjalne zamierzają wykorzystać odpowiednie komentarze zdrajcy z ukraińskiej straży granicznej, porucznika Rusłana Syrowego, który niedawno uciekł do Moskwy” – ostrzega HUR.

Dezinformacja Kremla w sprawie wojny w Izraelu

.Rosyjska propaganda bardzo szybko rozpoczęła działania dezinformacyjne w związku z sytuacją w Izraelu i atakiem Hamasu. Działania w tej sprawie prowadzą struktury odpowiedzialne za walkę informacyjną oraz grupy hakerskie – napisał na platformie X zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Minister w KPRM wyjaśnił też w jaki sposób Rosja wykorzystuje atak na Izrael do własnych celów.

„Oskarża Ukrainę o zbrojenie Hamasu, przekonuje, że przekazywanie broni na Ukrainę jest zagrożeniem, próbuje odwracać uwagę opinii publicznej od Ukrainy, szerzy wizję apokalipsy w celu zastraszania Zachodu, promuje oskarżenia pod adresem Izraela oraz prowadzi działania w cyberprzestrzeni w celu większej destabilizacji Izraela” – wyjaśnił na załączonej grafice.

Kontakty Rosji z Hamasem i Hezbollahem

.Stanisław Żaryn zaznaczył, że typowym dla rosyjskiego modus operandi jest wykorzystywanie zdarzeń kryzysowych do swoich politycznych i strategicznych celów. „Rosja często inspiruje wręcz takie zdarzenia, by potem korzystać z ich skutków” – dodał. Podkreślił, że powszechnie znane są wieloletnie kontakty Rosji z Hamasem czy Hezbollahem. Rosja rozwija również współpracę z Iranem. „Działania Kremla miały wpływ na wzrost potencjału organizacji, które zaatakowały Izrael” – przekazał.

Przytoczył historię rosyjskiej współpracy z Hezbollahem. „Rosja utrzymuje kanały komunikacji z Hezbollahem. Ich cel to zwiększenie oddziaływania Kremla na Bliskim Wschodzie w sferach bezpieczeństwa, politycznej i społecznej. Można to było zaobserwować w trakcie interwencji zbrojnej w Syrii. Moskwa zademonstrowała wówczas możliwości wywierania wpływu na Partię Boga” – czytamy na załączonej grafice.

Zachód przeniesie swoją pomoc na Bliski Wschód?

.Kolejną informację z grafiki jest to, że szczyt kooperacji przypada na lata 2016 i 2017. „Obecnie z powodu sytuacji międzynarodowej kooperacja jest mniej intensywna, ale można ją szybko przywrócić i objąć nią inne kwestie” – dodano. Na grafice napisano też, że rosyjskie służby współpracowały z Libańczykami również w innych sprawach, z których główną byłą wymiana informacji. „Ponadto FSB dawała Partii Boga sprzęt i uzbrojenie” – wyjaśniono.

S. Żaryn podkreślił we wpisie, że sytuacja w Izraelu nie rodzi obecnie bezpośrednich zagrożeń dla Polski, jednak sytuacja na Bliskim Wschodzie, stymulowana przez działania Rosji, może skutkować przeniesieniem wsparcia Zachodu dla Ukrainy na BW. „Zachód musi być świadomy nowych wyzwań. Rosji obecnie nie można odpuścić. Pomoc dla Ukrainy jest niezbędna, by imperializm rosyjski został zatrzymany” – zaznaczył. Przekazał, że wbrew sugestiom, które mogą się pojawić, pomoc dla Ukrainy powinna pozostać priorytetem dla Zachodu.

Sojusz Teheranu z Moskwą

.Na temat pogłębiającej się współpracy gospodarczej oraz energetycznej Iranu z Rosją, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Antonia COLIBASANU w tekście “Rosja i Iran zacieśniają współpracę, potrzebują Indii“. Jak zauważa autorka jednym z głównych celów tej bilateralnej współpracy obu autorytarnych państw jest budowa Międzynarodowego Korytarza Transportowego Północ-Południe (INSTC), który ma połączyć Rosję z Indiami.

“Jednym z zasadniczych rozwiązań ułatwiających realizację planów, które mają Rosja i Iran, dotyczących ożywienia handlu, jest Międzynarodowy Korytarz Transportowy Północ-Południe. Jego celem jest połączenie rynków w całej Eurazji przy użyciu statków, kolei i dróg. Został on zaprojektowany w oparciu o umowę podpisaną przez Rosję, Iran i Indie we wrześniu 2000 roku. Według rosyjskich mediów korytarz już działa, a niektóre źródła podają, że jest to obecnie główna trasa przewozu towarów z Bombaju do Petersburga. Jednak niektóre połączenia na tej trasie są jeszcze w budowie, w tym 160-kilometrowa linia kolejowa Rasht-Astara, która połączy azerbejdżański szlak kolejowy (kończący się w Astarze) z irańskim. Rosyjski prezydent Władimir Putin wraz z irańskim prezydentem Ebrahimem Raisim na spotkaniu w lipcu 2022 roku uzgodnili, że linia Rasht-Astara musi być oddana do użytku jak najszybciej, choć oficjalny planowany termin jej ukończenia to 2025 rok. Ponadto około 6000 kilometrów autostrady łączącej Petersburg z Zatoką Perską i Zatoką Omańską jest nadal w budowie, a do przyszłego miesiąca ukończonych zostanie zaledwie 1000 kilometrów”.

.”Warunkiem przyspieszenia realizacji projektu, zwłaszcza strategicznego portu w Czabaharze w południowym Iranie, jest uzyskanie pełnej współpracy ze strony Indii. Ministrowie transportu Indii i Iranu spotkali się latem ubiegłego roku, a w listopadzie wysoki rangą irański dyplomata odwiedził Indie, aby omówić kwestię rozbudowy tego portu, który połączy Indie z resztą szlaku. Nowe Delhi i Teheran doszły do porozumienia w sprawie rozwoju portu już w 2003 roku. W 2015 roku Indie ponownie zobowiązały się do pomocy Iranowi w realizacji tego projektu oraz budowy powiązanej z nim linii kolejowej, dzięki czemu Iran mógłby zwiększyć handel z Azją Środkową i prowadzić interesy z Afganistanem bez ingerencji ze strony Pakistanu. Indie zainwestowały około 85 milionów dolarów w pierwszą fazę rozbudowy portu, ale do wykorzystania jego potencjału konieczne są dalsze prace. Niedokończona pozostaje również linia kolejowa z Czabaharu do Zahedanu, kluczowa dla włączenia portu do wielofunkcyjnego szlaku infrastrukturalnego i kosztująca 1,6 miliarda dolarów”.

PAP/Marta StańczykWszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 października 2023