Rosjanie zbudowali barierę z wagonów kolejowych do obrony przed ukraińskimi atakami – ISW

Siły rosyjskie zbudowały 30-kilometrową barierę z towarowych wagonów kolejowych, nazwaną „car pociąg”, w okupowanej części obwodu donieckiego, najprawdopodobniej dla obrony przed przyszłymi ukraińskimi atakami – podaje w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

„Car pociąg” 6 km od linii frontu

.Analitycy amerykańskiego think tanku twierdzą, że zdjęcia satelitarne z 10 maja 2023 r. oraz 6 i 10 lutego 2024 r. pokazują, iż w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy siły rosyjskie zbudowały długą linię wagonów rozciągającą się od okupowanej Ołeniwki (na południe od Doniecka) do Wołnowachy (na północ od Mariupola).

Linia kolejowa między Ołeniwką a Wołnowachą biegnie w odległości około sześciu kilometrów od obecnej linii frontu na południowy wschód od Nowomychajliwki i znajduje się na odcinku, który był stosunkowo spokojny, gdy siły rosyjskie rozpoczęły budowę „car pociągu”. Siły rosyjskie odnotowały ostatnio marginalne zdobycze terytorialne na tym obszarze.

Budowę zaczęto w lipcu zeszłego roku

.Ukraińskie źródło DeepState poinformowało 11 lutego, że rosyjskie siły połączyły ponad 2100 wagonów towarowych w 30-kilometrowy pociąg; prace rozpoczęły się lipcu 2023 r. Jak zaznaczono w raporcie ISW, Rosjanie mogli zmontować „car pociąg” również w innych celach niż do obrony przed ukraińskimi atakami.

Wpływ wojny na społeczeństwo rosyjskie

.Nigel Gould-Davies pisze we „Wszystko co Najważniejsze„, że wojna zaszkodziła nie tylko gospodarce Rosji, ale także jej społeczeństwu. Przypomina, że „przed wojną reżim miał jasne autorytarne porozumienie z ludnością: nie mieszajcie się do polityki, a państwo zostawi was w spokoju. Mimo trwającego od dekady spadku realnych dochodów dla większości Rosjan była to atrakcyjna propozycja, zwłaszcza że represje stawały się coraz bardziej dotkliwe”.

„Wojna spowodowała jeszcze większy ucisk. Polityka opozycyjna i niezależne media zostały zdelegalizowane. Według nowych przepisów za choćby wspomnienie o 》wojnie《 grozi 15 lat więzienia. Nasiliła się cenzura i inwigilacja internetu, pojawiło się też oprogramowanie do wykrywania autorów anonimowych wpisów. Jednak największa zmiana nie dotyczy stopnia, lecz rodzaju represji – reżim stara się teraz nie tyle zniechęcić ludzi do podejmowania działań politycznych, ile zachęcić ich do popierania wojny. Owo żądanie aktywnego wsparcia, a nie tylko przyzwolenia oznacza zasadnicze przejście od rządów autorytarnych do totalitarnych. Państwowe media i Kościół prawosławny serwują teraz zjadliwą i histeryczną propagandę wojenną. Propaganda ta jest wprowadzana do szkół, uniwersytetów i administracji. Społeczeństwo rosyjskie jest militaryzowane.”

„Opinia elit ma w Rosji większe znaczenie niż poglądy ludności. Reżim potrzebuje elit do pełnienia podstawowych funkcji; są one również w stanie lepiej chronić interesy władzy. Przedwojenny układ gwarantował posłuszeństwo elit w zamian za względne bogactwo i bezpieczeństwo, w tym możliwość podróżowania i wysyłania swoich pieniędzy i rodzin na Zachód.”

„Jednak wojna łamie tę umowę, podporządkowując stabilność i dobrobyt geopolitycznej obsesji. Im bardziej gospodarka przesuwa się w kierunku działań wojennych, tym większą kontrolę sprawuje nad nią państwo, wywierając presję na przedsiębiorstwa, by wytwarzały produkty na potrzeby działań wojennych i wspierały te działania finansowo. Sankcje szkodzą wzrostowi gospodarczemu, zakłócają łańcuchy dostaw i odcinają elity od Zachodu. Krajowe środowisko biznesowe staje się nieprzewidywalne i brutalne. Przestępczość z użyciem broni wzrosła o 30 proc.”

„Krótko mówiąc, zdolność Rosji do mobilizacji i indoktrynacji swoich obywateli jest słabsza, a potrzeby są większe, niż były w przypadku Związku Radzieckiego w czasie zimnej wojny. W takich okolicznościach Putin rozpoczął najbardziej kosztowną agresję kraju od wojny zimowej z Finlandią w latach 1939–1940. Nie ma jeszcze oznak, że złamanie kluczowych umów stabilizacyjnych zbliża system do kryzysu, ale napięcia, z którymi Rosja się boryka, będą się nasilać.”

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lutego 2024