Rośnie poparcie Rosjan dla Władimira Putina – sondaż niezależnego Centrum Lewady

Zdaniem szefa niezależnego Centrum Lewady Poparcie, Lwa Gudkowa, poparcie Rosjan dla Władimira Putina utrzymuje się na wysokim poziomie i rośnie pod wpływem agresywnej propagandy. Gudkow wskazał też, że jedynie 15–20 proc. Rosjan sięga po niezależne źródła informacji.

Zdaniem szefa niezależnego Centrum Lewady Poparcie, Lwa Gudkowa, poparcie Rosjan dla Władimira Putina utrzymuje się na wysokim poziomie i rośnie pod wpływem agresywnej propagandy. Gudkow wskazał też, że jedynie 15–20 proc. Rosjan sięga po niezależne źródła informacji.

.Szef niezależnej rosyjskiej pracowni badania opinii publicznej Centrum Lewady, pytany przez dziennik Rzeczpospolita, czy wydłużenie wojny nie uderza w poparcie i wizerunek Putina, wskazał, że „poparcie Rosjan dla Putina utrzymuje się na wysokim poziomie”.

„Co więcej, poparcie Rosjan rośnie pod wpływem agresywnej propagandy, która ciągle alarmuje o zagrożeniu ze strony Zachodu” – zaznaczył Lew Gudkow. Dodał, że propaganda przekonuje, że nie ma wojny z Ukrainą, a jest wojna z Zachodem. Wcześniej, jak zwrócił uwagę, różne organy władzy w Rosji kojarzyły się z korupcją, a w warunkach wojny wielu zaczęło uważać, że rządzący są kompetentni, a nawet religijni. „Byłem bardzo zdziwiony, gdy zobaczyłem takie nastroje” – stwierdził.

Gudkow, pytany, czy popierający Putina Rosjanie mogą bać się skutków przegranej wojny, odpowiedział: „O tym się nie mówi, ale w podświadomości bez wątpienia obawiają się przegranej”. „Czy się boją? Wielu rzeczywiście myśli tak samo jak Putin, bo znajdują się pod totalnym wpływem propagandowych kanałów telewizyjnych” – dodał. Wskazał, że „jedynie 15–20 proc. Rosjan sięga po niezależne źródła informacji”.

„Panuje absolutna niepewność i bezradność społeczeństwa. Takie otumanienie autorytarnym, a w zasadzie już totalitarnym reżimem” – powiedział szef Centrum Lewady, pytany przez dziennik, na co czekają Rosjanie.

Jak pomóc obywatelom Rosji?

.Na łamach Wszystko co Najważniejsze Andrius KUBILIUS, były premier Litwy i poseł do Parlamentu Europejskiego, zastanowił się, jak może wyglądać społeczeństwo w Rosji po hipotetycznej wygranej Ukrainy.

„Niektórzy ludzie Zachodu obawiają się, że zwycięstwo Ukrainy może doprowadzić do całkowitego upadku Rosji, chaosu i zagrożenia wynikającego z braku kontroli nad arsenałem nuklearnym” – wskazał Andrius Kubilius.

Jak podkreślił, aby nie doprowadzić do wielkiej smuty w Rosji, należy wypracować strategię wychodzenia kraju z kryzysu.

„Rosyjska opozycja doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dla zwykłych Rosjan marzenie o nowym, normalnym życiu w Rosji. Zachód ma obowiązek pomóc Rosjanom uwierzyć w realność tego marzenia” – podkreślił Andrius Kubilius.

PAP/maja/ joz/WszystkocoNajważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 maja 2023
Fot.: RusEmbCyprus/Twitter