Rosyjskie zbrodnie wojenne będą szybciej osądzane

Rosyjskie zbrodnie wojenne będą szybciej osądzane

Władze Wielkiej Brytanii chcą przyspieszyć dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych dokonywanych przez rosyjskie siły w czasie wojny na Ukrainie i wraz z Holandią zaprosiły na spotkanie w marcu, gdzie w Londynie ministrowie sprawiedliwości z całego świata mają dyskutować na temat wsparcia dla Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Brytyjskie władze chcą, aby MTK jak najszybciej osądził rosyjskie zbrodnie wojenne.

.W sobotę brytyjski rząd poinformował, że celem spotkania “jest zwiększenie globalnego wsparcia finansowego i praktycznego oferowanego MTK oraz koordynacja działań mających na celu zapewnienie trybunałowi wszystkiego, czego potrzebuje do prowadzenia dochodzeń i ścigania osób odpowiedzialnych”.

W komunikacie zaznaczono, że spotkanie przypada na czas, gdy Rosja nasila kampanię terroru wobec Ukrainy, uderzając w kluczową infrastrukturę energetyczną i pogrążając ludzi w ciemnościach i chłodzie zimy, a na odzyskanych obszarach Ukrainy prokuratorzy nadal gromadzą dowody okrucieństw i przemocy seksualnej.

Doniesienia o gwałtach popełnianych przez Rosjan na Ukrainie pojawiają się od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj. W połowie grudnia ukraińska Prokuratura Generalna powiadomiła, że tylko na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach w zachodniej części obwodu chersońskiego odnotowano dotąd 64 przypadki przestępstw seksualnych – więcej, niż we wszystkich innych regionach kontrolowanych wcześniej przez siły najeźdźcy.

Rozliczenie rosyjskich zbrodni wojennych

.”Rosyjskie siły powinny wiedzieć, że nie mogą działać bezkarnie, a my będziemy wspierać Ukrainę, dopóki nie zostanie wymierzona sprawiedliwość” – oświadczył brytyjski minister sprawiedliwości Dominic Raab i dodał: “społeczność międzynarodowa musi udzielić silnego poparcia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, aby zbrodniarze wojenni mogli zostać postawieni przed sądem”.

Jak zaznacza agencja dpa, Londyn zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej wojny napastniczej rozpoczął wspieranie trybunału fachową wiedzą, a Brytyjczycy wraz z zachodnimi partnerami szkolą ukraińskich sędziów i prokuratorów.

MTK w Hadze ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły ustanawiający ten sąd w 2002 roku Statut Rzymski. W 2016 r. Rosja wycofała się ze Statutu.

Ukraina również nie jest stroną Statutu, jednak zadeklarowała już wcześniej, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.

Osądzenie winnych agresji

.Na temat tego w jaki sposób Ukraina i społeczność międzynarodowa mogą osądzić winnych rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz popełnionych w jej czasie zbrodni wojennych na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Kevin HELLER w tekście “Norymberga XXI wieku“.

“Ukraina penalizuje agresję w swoim krajowym kodeksie karnym i na tej podstawie mogłaby prowadzić postępowanie przeciwko pojmanym rosyjskim przywódcom politycznym lub wojskowym. Co więcej, kilka państw, w tym Polska, wszczęło już postępowanie w sprawie agresji w oparciu o jurysdykcję uniwersalną. Formalnie rzecz biorąc, nie ma powodu, aby Polska, Niemcy lub Szwecja nie miały wszczynać postępowania przeciwko rosyjskiemu urzędnikowi, którego udałoby im się pojmać”.

“Uważam jednak, że byłoby najlepiej, gdyby Ukraina powołała nowy trybunał z wyspecjalizowanymi izbami, który zajmowałby się wyłącznie agresją. Mógłby to być trybunał hybrydowy składający się z ukraińskich i międzynarodowych śledczych, prokuratorów i sędziów. Jurysdykcja takiego trybunału pokrywałaby się z miejscową jurysdykcją Ukrainy. Ukraina ma prawo ścigać Rosjan za agresję, ponieważ zbrodnię tę popełniono na jej terytorium. Tym samym Ukraina ma również prawo prosić społeczność międzynarodową o pomoc w tym zakresie. Można to nazwać rodzajem zbiorowej samoobrony” – pisze prof. Kevin HELLER.

Postawić Putina przed sądem

.Na temat konieczności osądzenia Władimira Putina i jego najbliższego kręgu władzy za zbrodnię przeciwko pokojowi i zbrodnie wojenne w związku z rosyjską agresją na Ukrainę na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michel WIEVIORKA w tekście “Jak ukarać Putina?“.

“To, co Władimir Putin nazywa „operacją wojskową” na Ukrainie, jest w rzeczywistości wyjątkowo ohydną, zbrodniczą i nieludzką wojną, a każdy dzień przynosi nowe dowody jej podłego charakteru. Odpowiedzi, jakie Putin i jego ludzie udzielają na niezbite przecież dowody rosyjskich przestępstw, są same w sobie fake newsami. Urągają one faktom, o których możemy przeczytać w tysiącach świadectw i raportów, które możemy zobaczyć na setkach zdjęć satelitarnych i nagrań”.

.”Sprawa jest prosta: Putin i pozostali rosyjscy dygnitarze cywilni i wojskowi muszą stanąć przed sądem i odpowiedzieć karnie za wiele pokrewnych, ale różnych od siebie przestępstw i zbrodni zdefiniowanych przez prawo międzynarodowe. Są zbrodnie wojenne, czyli działania zakazane w czasie wojny. Ich lista jest długa. Są zbrodnie przeciwko ludzkości, czyli świadome i haniebne naruszenia praw podstawowych jednostki lub grupy jednostek z pobudek politycznych, filozoficznych, rasowych czy religijnych w czasie wojny lub w czasie pokoju. Ich lista również jest długa” – pisze prof. Michel WIEVIORKA.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 stycznia 2023
Fot. Flickr/manhhai