
Wykorzystując sieć neuronową naukowcy z rosyjskiej korporacji Neurobotics i Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii, znaleźli sposób na rekonstrukcję ludzkich myśli z fal mózgowych i wizualizację aktywności mózgu w postaci rzeczywistych obrazów.
.Celem badaczy jest skonstruowanie urządzenia, które będzie mogło wspierać leczenie zaburzeń poznawczych po udarze mózgu. W konsekwencji chcą też zwiększyć dokładność kontroli neuronowej u osób zdrowych. Kluczowe jest badanie aktywności mózgu podczas obserwacji informacji wizualnych, a więc oglądania zdjęć, czy filmów.
Interfejs mózg-komputer opracowany przez MIFT i Neurobotics opiera się na sztucznych sieciach neuronowych i elektroencefalografii (EEG), technice rejestrowania fal mózgowych za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy.
Analizując aktywność mózgu, system rekonstruuje obrazy widziane przez osobę przechodzącą EEG w czasie rzeczywistym.

Interfejs mózg-komputer. Źródło: Tech Xplore.
W pierwszej części eksperymentu neurobiolodzy poprosili zdrowych uczestników o obejrzenie 10-sekundowych fragmentów wybranych wideo z YouTube. Zespół wybrał pięć dowolnych kategorii wideo: abstrakcyjne kształty, wodospady, ludzkie twarze, ruchome mechanizmy i sporty motorowe [LINK].
Wzorce fal mózgowych okazały się różne dla każdej kategorii filmów. Umożliwiło to zespołowi analizę reakcji mózgu na filmy w czasie rzeczywistym.

Interfejs mózg-komputer. Źródło: Tech Xplore.
W drugiej fazie eksperymentu opracowano dwie sieci neuronowe, które działając razem zamieniały sygnał EEG w rzeczywiste obrazy podobne do obserwowanych przez badanych.
.Vladimir Konyshev, szef zespołu neurobiologów w MIFT uważa, że inwazyjne interfejsy neuronowe Elona Muska, która wymagają skomplikowanej operacji, a ponadto ich przydatność szybko się wyczerpuję, staną się jedynie futurologiczną wizją. W rzeczywistości czekają nas bardziej przystępne interfejsy neuronowe. Niezależnie która wizja się spełni, czytanie w myślach rozpoczynamy od pisma obrazkowego.