Rozebranie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – przemawia coraz więcej racji ekonomicznych

Rozebranie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – przemawia coraz więcej racji ekonomicznych

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa proponuje rozebranie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Na jego miejscu miałoby powstać nowoczesne centrum stolicy na miarę XXI wieku. Wspólnota zapowiada ogólnonarodową dyskusję na ten temat.

„Nasz postulat to nowoczesne centrum Warszawy. Sam Pałac Kultury kwalifikuje się do zburzenia. Przemawia za tym kilka względów. Pierwszy estetyczny: czegoś takiego nie uświadczy się w całej Europie Zachodniej, to jest dziwoląg architektoniczny” – powiedział koordynator Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej Zbigniew Jacek Jackiewicz.

Jackiewicz wskazał na racje ekonomiczne: „Stan techniczny budowli wymaga kosztownego remontu”. Przypomniał, że tylko remont Sali Kongresowej trwa już ponad 8 lat, a jego koszty wzrosły wielokrotnie (z 40 mln zł do 120 mln zł).

Podkreślił, że nawet renowacja elewacji jest realizowana w sposób ograniczony. „Spółka zarządzająca pałacem od czasu do czasu odnawia kolumny, ale już postumentów kolumn nie odnawia. Tak wygląda renowacja pałacu” – dodał Jackiewicz. W jego ocenie „pałac jest i będzie coraz mniej funkcjonalny, coraz bardziej kosztowny. […] Utrzymywanie pałacu jest – z ekonomicznego punktu widzenia – rzeczą nieracjonalną. W tym miejscu można zbudować coś o wiele bardzie funkcjonalnego, a także atrakcyjnego biznesowo” – tłumaczył. „W całym tym projekcie fascynuje mnie to, co można by zbudować w tym miejscu. Życzę polskim architektom żeby mgli realizować takie wyzwanie mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami” – podkreślił.

Swoją inicjatywą Mazowiecka Wspólnota Samorządowa chce zainspirować planistów, architektów, aby przedstawili wizje nowego centrum stolicy, ale już bez Pałacu Kultury. „Nie możemy poprzestać na tym, że zburzyć budynek, który nam się nie podoba, nie pasuje, przeżył się również w sensie ekonomicznym. Chcemy, aby na tym miejscu powstało coś pięknego, co będzie symbolem stolicy XXI wieku. […] Przecież tak się na świecie dzieje, że coś przestarzałego zamienia się na nowe” – zaznaczył Jackiewicz.

Stowarzyszenie podejmie w tej sprawie dialog z władzami Warszawy, a także rozpocznie ogólnokrajową dyskusję. „Reprezentuję organizację samorządową i ważniejsze dla mnie są głosy tego środowiska. Dużo ważniejsze jest to, by zapytać ludzi: Czy ma tak być jak jest, czy może coś zmienimy zbudujemy coś nowego. […] To stolica Polski, to nie jest tylko problem warszawski, to temat ogólnopolski. Ludzie z Sochaczewa, z Pruszkowa często są w Warszawie, nie jest im obojętne, jak wygląda centrum stolicy” – powiedział Jackiewicz.

.Mazowieckiej Wspólnocie Samorządowej zależy, aby w tej debacie “nie zatrzymywać się tylko na poziomie dyskusji ideologicznej, na poziomie pytania »burzyć, czy nie burzyć«, ale wyjść do przodu”.

PAP/Wojciech Kamiński/Wszytako co Najważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 stycznia 2023