Rozmowa Trump-Erdogan. Sankcje na Syrię zostaną zniesione?

Rozmowa Trump-Erdogan

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odbył 16 marca rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przywódcy omówili m.in. sytuację w Ukrainie, a turecki prezydent zwrócił się do Trumpa, aby zniósł sankcje, jakimi objęta jest od wielu lat Syria.

Rozmowa Trump-Erdogan

.W oświadczeniu opublikowanym przez gabinet Erdogana przekazano, że wsparł on decyzje i bezpośrednie rozmowy prowadzone przez prezydenta USA, które mają na celu zakończenie wojny między Rosją a Ukrainą. Oświadczył, że Turcja będzie kontynuować swoje wysiłki, aby doprowadzić do sprawiedliwego i trwałego pokoju.

Turecki prezydent zaznaczył w rozmowie istotę stopniowego zniesienia sankcji, którymi objęta jest Syria. Zdaniem Ankary pomoże to w funkcjonowaniu nowej administracji syryjskiej po obaleniu reżimu klanu Asadów w grudniu 2024 roku w wyniku błyskawicznej ofensywy przeprowadzonej pod przywództwem Ahmeda al-Szary.

Ponadto Erdogan zwrócił uwagę, że USA powinny znieść pakiet sankcji zwany CAATSA, aby Ankara mogła dokończyć procesu zakupu amerykańskich myśliwców F-16 i rozwinąć współpracę z USA w obszarze wojskowym. W 2017 roku Turcja zakupiła od Rosji zestawy obrony przeciwlotniczej S-400, co wywołało reakcję Waszyngtonu, który objął w 2019 roku Ankarę sankcjami i wykluczył z programu produkcji i rozwoju myśliwca piątej generacji F-35.

Historia stosunków polsko-tureckich

”Stosunki między Turcją a Polską, dwoma krajami, które nie mają dziś wspólnej granicy, mają o wiele głębszy wymiar, niż można by się spodziewać” – pisze prof. Yücel OĞURLU w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Pięć wieków „wiecznego pokoju”. Stosunki Turcja – Polska„.

„Relacje Turcja – Polska mają znacznie dłuższą historię, niż się powszechnie sądzi. Pierwsze relacje zostały nawiązane już w XIII wieku między Złotą Ordą a Królestwem Polskim. Pozostałością tego okresu są Tatarzy i Karaimi, którzy do dziś określają się jako ludy tureckie żyjące w Polsce i na Litwie.Podboje Imperium Osmańskiego w Europie od XIV wieku oczywiście spotykały się z odpowiedzią Królestwa Polskiego. Polacy wspomogli swoich sąsiadów, Węgrów, w bitwie pod Nikopolis w 1396 r., stoczonej przez Imperium Osmańskie przeciwko Europie. Było to zrozumiałe posunięcie Polski”.

„Stosunki dyplomatyczne między Polakami a Turkami należą do najstarszych przykładów dyplomacji w Europie – zostały zapoczątkowane w 1414 roku. Według zapisków Jana Długosza, polskiego kronikarza tego okresu, polscy ambasadorowie Jakub Skarbek i Grzegorz Ormianin z Góry zostali przyjęci przez sułtana Mehmeda I w Bursie, która była wówczas stolicą państwa osmańskiego, i byli pierwszymi zachodnimi dyplomatami w osmańskim pałacu. Świadczy to o tym, że Imperium Osmańskie traktowało Polskę w sposób szczególny”.

”Były też okresy negatywnych stosunków Królestwa Polskiego z Imperium Osmańskim, które doprowadziły nawet do wielkiej wojny, po której nastąpiła seria porozumień. Konflikty te zakończył układ zawarty w 1640 r. Gdy w 1654 r. Królestwo Polskie zostało zaatakowane od wschodu przez Rosję, a od północy przez Królestwo Szwecji, Imperium Osmańskie wsparło Polaków. Oblężenie Wiednia przez Turcję w 1683 r. było jednym z punktów zwrotnych w stosunkach polsko-tureckich. Wiedeń został uratowany dzięki pomocy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która opowiedziała się po stronie Świętego Cesarstwa Rzymskiego pod panowaniem Habsburgów” – pisze prof. Yücel OĞURLU.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-dr-yucel-ogurlu-turcja-polska/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 marca 2025