Rozmowy Ukrainy z Putinem niemożliwe
Najważniejsze wydarzenia dnia

Rozmowy Ukrainy z Putinem

Prezydent Zełenski formalnie uznał rozmowy Ukrainy z Putinem za niemożliwe, Korea Południowa i USA zareagowały na wystrzelone przez Koreę Północną pociski balistyczne, a przyszłoroczne wydobycie węgla w Polsce będzie wyższe niż zakładano – o tym i innych wydarzeniach w Najważniejsze Rano 5 października 2022 r.

Świat:

1. Korea Południowa i USA przeprowadziły ćwiczenia rakietowe (wystrzeliły serię czterech rakiet krótkiego zasięgu do Morza Japońskiego) po tym jak Pjongjang wystrzelił nad Japonią pocisk balistyczny. W odpowiedzi USA skierowała także swój lotniskowiec na wschód od Korei Północnej. Jest to jedna z najostrzejszych reakcji USA od 2017 r. na północnokoreańskie manewry wojskowe. Korea Północna wystrzeliła we wtorek pocisk balistyczny średniego zasięgu (IRBM), który przeleciał nad Japonią. Mieszkańcy po ostrzeżeniu o niebezpieczeństwie musieli się ukryć. Czytaj więcej.

2. Chiny i Rosja nie zgadzają się na spotkanie ONZ dotyczące Korei Północnej. O spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ wnioskowały w środę Stany Zjednoczone po tym, jak Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny nad Japonią. Dyplomaci ONZ uznali jednak, że Chiny i Rosja są przeciwne publicznej dyskusji tematu. Korea Północna wystrzeliła we wtorek pocisk balistyczny średniego zasięgu (IRBM), który przeleciał nad Japonią. Mieszkańcy po ostrzeżeniu o niebezpieczeństwie musieli się ukryć. Czytaj więcej

3. Japonia wydaliła rosyjskiego konsula. Minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi nakazał we wtorek rosyjskiemu konsulowi w Sapporo opuszczenie kraju do 10 października. Decyzja ma być konsekwencją wydalenia przez Moskwę w ubiegłym miesiącu japońskiego dyplomaty za rzekome szpiegostwo. Hayashi powiedział, że ministerstwo uznało konsula za „persona non grata”, czyli osobę niepożądaną. Ministerstwo nie ujawniło nazwiska konsula. Przekazało jednak, że krok ten został podjęty „jako odpowiednią odpowiedź na środki podjęte przez Rosję.” Czytaj więcej.

Europa:

1. Prezydent Zełenski formalnie uznał rozmowy Ukrainy z Putinem za niemożliwe. We wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret uznający perspektywę rozmów Ukrainy z prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem, za „niemożliwą”. W dokumencie zostały jednak pozostawione otwarte drzwi dla rozmów z samą Rosją, jednak nie rządzoną przez Putina. Dekret sformalizował komentarze Zełenskiego z ubiegłego piątku które zostały wygłoszone po tym, jak rosyjski prezydent dokonał aneksji czterech okupowanych regionów Ukrainy. „On (Putin) nie wie, czym jest godność i uczciwość. Dlatego jesteśmy gotowi na dialog z Rosją, ale z innym prezydentem Rosji” – powiedział w piątek Zełenski. Rozmowy Ukrainy z Putinem są odtąd niemożliwe. Czytaj więcej.

2. Miasto w Finlandii – Kotka – usunęło ostatni pomnik Lenina. Miasto w południowo-wschodniej Finlandii usunęło we wtorek ostatni publiczny pomnik rosyjskiego przywódcy rewolucyjnego Włodzimierza Lenina. Na decyzję naciskali mieszkańcy od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Grupa robotników budowlanych w Kotce, 52-tysięcznym mieście portowym niedaleko granicy z Rosją, wciągnęła posąg do ciężarówki i odwiozła do magazynu lokalnego muzeum. Czytaj więcej.

3. Jedna ładowarka do różnych telefonów w UE od 2024 r. Parlament Europejski zagłosował za uczynieniem USB-C standardowym portem ładowania urządzeń z różnych kategorii, w tym smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych i innych (dostosować musi się również firma Apple). Producenci będą musieli dostosować produkcje do nowego prawa do 2024 r. Nowe wymagania ustandaryzowania ładowarek do laptopów wejdą w życie wiosną 2026 r. Czytaj więcej.

Polska:

1. Regulacje dotyczące cen energii elektrycznej dla samorządów zostaną przedstawione w tym tygodniu. O tym w środę poinformował wicepremier oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. „Myślę, że o zamrożeniu raczej nie może być mowy, ale o jakiejś regulacji, opanowaniu cen – tak. Myślę, że w tym tygodniu pan premier i ministrowie odpowiedzialni za energetykę ogłoszą pewne rozwiązania” – powiedział minister rolnictwa na antenie radia Zet. Czytaj więcej.

2. Uczestnictwo Polski w programie Nuclear Sharing pozostaje otwartą możliwością – stwierdził prezydent Andrzej Duda. „Problemem przede wszystkim jest to, że nie mamy broni nuklearnej. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie jako Polska mieli posiadać ją w naszej gestii. Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty” – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”. Czytaj więcej.

3. Przyszłoroczne wydobycie węgla ma być o milion ton większe od zakładanego – zapowiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej. „W przyszłym roku kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wyprodukują ok. 23,5 mln ton węgla więcej niż zakładano w podpisanej niespełna półtora roku temu umowie społecznej dla górnictwa” – zapowiedział prezes PGG Tomasz Rogala. Czytaj więcej.

Najważniejsze rano 5 października 2022 r..

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 października 2022
Fot. UMIT BEKTAS / Reuters / Forum