Rozpoczął się proces beatyfikacyjny filozofa Maurice’a Blondela

proces beatyfikacyjny

W Aix-en-Provence we Francji otwarto proces beatyfikacyjny Maurice’a Blondela, francuskiego chrześcijańskiego filozofa.

.Maurice Blondel (1861-1949) był ojcem rodziny i wykładowcą na uniwersytecie w Aix-en-Provence.  Był twórcą “filozofii działania”, której główne tezy zawarł w rozprawie doktorskiej “L’Action” z 1893 r. W swoich pracach poszukiwał głębokiego związku między filozofią rozumu a wiarą chrześcijańską, działając na rzecz jedności wiary i rozumu, jednocześnie nie myląc ich ze sobą.

Najważniejsze dzieło Maurice’a Blondela, “L’Action”, opiera się na kwestii: “Jeśli chce się żyć tak, jak się myśli, trzeba najpierw zacząć myśleć tak, jak się żyje”. Tłumaczył w niej, że doświadczenie życia i idee są ze sobą splecione: tak, jak wartości ideom nadaje wprowadzenie ich w życie, tak samo pełne życie wymaga refleksji, idei i sensu. Dla filozofa działanie człowieka odsłania wewnętrzną potrzebę dążenia do czegoś, co przewyższa ludzkie możliwości i wskazuje na istnienie nierówności między głęboką wolą (tym, czego człowiek naprawdę pragnie), a tym co jest w stanie samemu uczynić (realną wolą działającą). Zdaniem Maurice’a Blondela, odzwierciedla to naturalną potrzebę transcendencji, jaką odczuwa człowiek. Jak twierdził, wiara nie jest zatem odejściem od rozumu, ale odpowiedzią na wewnętrzną potrzebę, powiązaną z rozumem i działaniem.

Maurice Blondel odegrał ważną rolę w katolickiej filozofii XX wieku. Jego myśl wywołała wpływ zwłaszcza na kształtowanie się ruchu intelektualnego nowej teologii.

Filozofia Maurice’a Blondela na początku XX wieku budziła wiele kontrowersji i oskarżana była o sympatyzowanie z modernizmem, ze względu na starania o połączenie wiary i rozumu. Z jednej strony zarzucano mu zbytnią racjonalizację chrześcijaństwa, a z drugiej strony oskarżano go o zacieranie granic między filozofią a teologią, co miało naruszać autonomię myśli świeckiej. Z upływem lat filozofia Maurice’a Blondela została jednak zrehabilitowana.

Oficjalny dekret o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Maurice’a Blondela wydał arcybiskup Aix-en-Provence, Christian Delabre.

.Promotorzy procesu beatyfikacyjnego Maurice’a Blondela wyrazili nadzieję na to, że “da to nowy impuls chrześcijańskiej myśli i życiu w Kościele i świecie”.

oprac. JD

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 kwietnia 2025