Rozpoczęły się ćwiczenia NATO z cyberbezpieczeństwa

UE musi stawić opór hybrydowym atakom Rosji – szef MSZ Litwy

W Estonii rozpoczęto coroczne ćwiczenia NATO z zakresu cyberbezpieczeństwa. W 15. edycji ćwiczeń udział biorą reprezentanci 26 państw Sojuszu oraz obywatele Finlandii, Gruzji, Irlandii, Japonii, Szwecji, Szwajcarii i osoby reprezentujące Unię Europejską – poinformowała we wtorek telewizja ERR.

.W rozpoczętych w Tallinie w poniedziałek pięciodniowych ćwiczeniach uczestniczy około tysiąc osób, ich celem jest zwiększenie zdolności obronnych w cyberprzestrzeni przez kraje NATO i ich sojuszników.

„Chociaż tak wiele się o tym nie mówi, bez przerwy toczone są w cyberprzestrzeni walki przeciwko Ukrainie” – powiedział, komentując wydarzenie, Hanno Pevkur, minister obrony Estonii. „Cyberataki są też wymierzane codziennie przeciwko państwom NATO, a opór przeciwko nim nie jest w żadnym wypadku pewny. Dlatego musimy przeprowadzać treningi na szczeblu sojuszniczym” – dodał minister.

Organizowane od 2008 roku ćwiczenia Cyber Coalition skupią się w tym roku na ochronie infrastruktury energetycznej.

Jak Polska przygotowuje się do cyberwojny?

.Program cyber.mil.pl opiera się na budowie struktur, rozwoju zdolności, szkoleniu i doskonaleniu kadr eksperckich oraz współpracy – pisze Tomasz ZDZIKOT na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

„Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało kompleksowy program rozbudowy i wzmocnienia potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przedstawione i przygotowywane przez MON projekty to nie rewolucja, lecz uporządkowana ewolucja ukierunkowana na konsolidację i lepsze wykorzystanie istniejącego w MON i Siłach Zbrojnych RP potencjału oraz wszechstronne wzmocnienie zdolności do działania w cyberprzestrzeni. MON już dziś tworzy spójny ekosystem cyberbezpieczeństwa, zapewniając szkolenie kadr eksperckich na wojskowych uczelniach, prowadząc projekty badawcze i rozwojowe i dysponując potencjałem operacyjnym – od służb specjalnych, w tym zwłaszcza Służby Kontrwywiadu Wojskowego, przez Narodowe Centrum Kryptologii, Centrum Operacji Cybernetycznych, Inspektorat Informatyki, aż po sferę biznesową, w której pozycjonuje się zarówno Exatel S.A., dostarczający sieci i usługi na potrzeby administracji rządowej, jak i spółki z grupy PGZ.

Odpowiadając na wyzwania militarne piątej domeny operacyjnej, tworzymy nowe wojska” – pisze Tomasz ZDZIKOT.

Cyberwojna.Dzielenie, antagonizowanie, polaryzacja

.Nie lajkujmy wpisów prorosyjskich kont, nie udostępniajmy tych wpisów, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy, nie oznaczajmy ich. To tworzy zasięgi tym kontom, ułatwiamy im rozprzestrzenianie się w sieci. Nie zauważajmy ich, blokujmy, zgłaszajmy administratorom. Budujmy dumę narodową, publikując dobro w sieci, z dużą wrażliwością, a także publikujmy piękne przykłady wsparcia i pomocy udzielanej kilku milionom Ukraińskich uchodźców. Nie dajmy się dzielić – pisze prof. Monika PRZYBYSZ na „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

W tym świętowaniu zwycięstw Ukraińców nad Rosjanami warto zachować powściągliwość. Łatwo jest bowiem ulec dezinformacji na temat włączenia się Polski w działania militarne wraz z Ukrainą, na temat problemów z obecnością Ukraińców w Polsce, powściągliwości w udzielaniu im pomocy i budowania podziałów. Dlatego chcąc wesprzeć Ukrainę w walce, trzeba weryfikować informacje, które udostępniamy, zgłaszać nieprawdziwe treści, nie powielać fałszywych informacji i edukować innych. Rzadko mamy chęć, by narzucić sobie krytyczne myślenie – jesteśmy bombardowani treściami, nie mamy czasu ani możliwości, żeby wszystkie je weryfikować, podlegamy uprzedzeniom, emocjom, przynależymy do różnego rodzaju „obozów”.

Nie lajkujmy wpisów prorosyjskich kont, nie udostępniajmy tych wpisów, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy, nie oznaczajmy ich. To tworzy zasięgi tym kontom, ułatwiamy im rozprzestrzenianie się w sieci. Nie zauważajmy ich, blokujmy, zgłaszajmy administratorom. Walczmy z fake newsami, wskazując na wiarygodne źródła, zgłaszając je do projektu pod patronatem NASK-u. Budujmy dumę narodową, publikując dobro w sieci, z dużą wrażliwością, a także publikujmy piękne przykłady wsparcia i pomocy udzielanej kilku milionom Ukraińskich uchodźców. Nie dajmy się dzielić innym. Skrajna polaryzacja polskiego społeczeństwa po Smoleńsku jest również zaplanowanym działaniem wpisującym się w strategię wojny wywołanej przez Rosję pod wodzą Putina” – pisze autorka.

PAP/WszystkocoNajwazniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 listopada 2022