Rozpoczynają się największe ćwiczenia lotnicze w historii NATO

ćwiczenia lotnicze

Nad Niemcami rozpoczną się manewry sił powietrznych Air Defender 2023. To największe takie ćwiczenia w historii NATO – weźmie w nich udział ponad 10 tys. żołnierzy i 250 myśliwców z 25 krajów. W związku z manewrami może dojść do utrudnień w cywilnym ruchu lotniczym – informuje w poniedziałek portal tygodnika „Spiegel”.

Ćwiczenia lotnicze Air Defender 2023

.Rozpoczynające się, pod dowództwem Niemiec, manewry NATO – Air Defender 2023 – potrwają do 23 czerwca. Jak potwierdziła Bundeswehra, w ćwiczeniach weźmie udział blisko 10 tys. żołnierzy z 25 krajów. Spośród 250 samolotów 70 należy do Niemiec.

Prawie 90 proc. ruchu lotniczego, związanego z tymi manewrami, odbywać się będzie w przestrzeni powietrznej Niemiec – nad północą kraju i Morzem Północnym, nad częściami wschodnich Niemiec i Morza Bałtyckiego, a także częścią południowo-zachodnich Niemiec.

„Ćwiczenia mają pokazać, że sojusz wojskowy NATO potrafi szybko reagować w sytuacjach awaryjnych” – powiedział Ingo Gerhartz, inspektor niemieckich sił powietrznych. Scenariuszem manewrów jest odpieranie przez sojuszników fikcyjnego ataku ze wschodu.

„Według sił powietrznych, pierwszy pomysł na takie manewry pojawił się w 2018 roku, zanim Rosja rozpoczęła agresywną wojnę na Ukrainie w 2022 roku” – ustalił „Spiegel”.

Manewry NATO

.W związku z manewrami wojskowymi spodziewane są zakłócenia w cywilnym ruchu lotniczym, skala tych utrudnień nie jest jeszcze znana. W ocenie Gerhartza opóźnienia będą „kwestią najwyżej minut”. Jednak związek kontrolerów ruchu lotniczego GdF przedstawił inną prognozę, podkreślając że ćwiczenia lotnicze odbywają się tuż przed wielką falą wakacyjnych podróży.

„Manewry wojskowe będą miały oczywiście ogromny wpływ na kursowanie lotnictwa cywilnego” – zaznaczył szef GdF Matthias Maas. Federalni ministrowie obrony oraz transportu zwrócili się krótko przed rozpoczęciem manewrów do krajów związkowych o złagodzenie ograniczeń, dotyczących nocnych lotów na lotniskach, aby móc przyjmować spóźnione z powodu manewrów wojskowych samoloty pasażerskie późnym wieczorem i w nocy.

Inauguracja Air Defender 2023 zaplanowana jest na poniedziałkowe popołudnie. Odbędzie się na lotnisku wojskowym Wunstorf k. Hanoweru, które będzie służyć jako centrum logistyczne manewrów. Podczas uroczystości spodziewana jest obecność inspektora Ingo Gerhartza, inspektora Bazy Sił Zbrojnych generała Martina Schelleisa oraz premiera Dolnej Saksonii Stephana Weila (SPD).

Polska armia

.Ekspert strategii ekonomicznych, Alexandre MASSAUX, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Polska armia jest obecnie jedną z największych armii w Unii Europejskiej, ale może stać się największą, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Przede wszystkim należy zauważyć, że polska armia już w ostatnich latach znacznie się powiększyła. Od 2014 roku budżet obronny Polski systematycznie wzrasta, w 2020 roku osiągnął około 2 proc. PKB. Ten wzrost finansowania pozwolił na modernizację sprzętu i wzmocnienie sił. Do 2022 roku cel ten został ustalony na poziomie 3 proc. Ponadto Polska zainwestowała w szkolenie i rozwój swoich sił zbrojnych. Wprowadzono zaawansowane programy szkoleniowe dla żołnierzy i nawiązano współpracę z innymi państwami europejskimi w celu wzmocnienia zdolności obronnych Polski. Nastąpił również wzrost udziału Polski w misjach UE i NATO. Polska wysłała wojska do Afganistanu, Iraku oraz Bośni i Hercegowiny, a także uczestniczyła w misji NATO w Libii. Ten zwiększony udział w misjach pokazuje, że Polska jest gotowa wziąć większą odpowiedzialność za obronę i bezpieczeństwo w Europie”.

„Za rozbudową polskiej armii stoją również czynniki geopolityczne. Polska graniczy z Ukrainą i Rosją. Jako członek Unii Europejskiej i NATO Warszawa odgrywa ważną rolę w obronie Europy Wschodniej przed potencjalnymi zagrożeniami. W związku z konfliktem ukraińskim jeszcze bardziej wzmacnia swoje siły zbrojne w celu ochrony interesów swoich i sojuszników. Należy również zaznaczyć, że Polska ma duży potencjał rekrutacyjny – liczy ponad 38 mln mieszkańców. Obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona w 2010 r” – pisze Alexandre MASSAUX w tekście „Największa siła militarna Unii Europejskiej„.

PAP/WszytskocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 czerwca 2023