Ruch Ochrony Wyborów 2025

Ruch Ochrony Wyborów 2025

Ruch Ochrony Wyborów to jedna z koncepcji zabezpieczenia prawidłowości demokratycznych zasad, wedle których mają odbyć się wybory prezydenckie 2025 r.

Ruch Obrony Wyborów – ruch obywatelski broniący demokracji

.Paweł Szefernaker, szef sztabu startującego z poparciem t.zw. starej krakowskiej inteligencji i popieranego przez PiS kandydata na prezydenta RP Karola NAWROCKIEGO, zapowiedział w sobotę utworzenie ruchu ochrony wyborów. Jak podkreślił, ma być to ruch obywatelski.

Wybory prezydenckie 2025 r. zostaną rozpisane w połowie stycznia 2025 r. przez Marszałka Sejmu. Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 r. odbędzie się najprawdopodobniej w niedzielę 18 maja 2025 r., zaś druga tura – o ile będzie potrzebna, gdy żaden z kandydatów nie uzyska większości głosów w pierwszej turze – w dwa tygodnie później, 1 czerwca 2025 r. Wynik wyborczy musi zostać potwierdzony uchwałą Sądu Najwyższego.

„Stworzymy wielki ruch ochrony wyborów. Już jesteśmy w kontakcie z wieloma organizacjami społecznymi, które zajmowały się tym wcześniej. Chcemy, żeby to był ruch obywatelski i żeby udział w nim brało Prawo i Sprawiedliwość, a na czele zespołu współpracującego z organizacjami obywatelskimi będzie stał Przemysław Czarnek” – ogłosił Paweł Szefernaker, szef sztabu Karola NAWROCKIEGO w RMF24.

Czym ma być Ruch Obrony Wyborów?

.Paweł Szefernaker zapowiedział, że szczegóły inicjatywy zostaną ujawnione po świętach. Zdradził jednak, że ruch będzie działał „w taki sposób, aby 24 godziny od rozpoczęcia procesu wyborczego do momentu ogłoszenia wyników obwodowych komisji wyborczych, których jest ok. 30 tys., byli ludzie, którzy będą chronić wyborów”.

„Będziemy mieli ludzi w każdej komisji, którzy będą chronić wyborów – mężów zaufania, członków obwodowych komisji. To będzie wielki ruch obywatelski. Będziemy współpracować ze wszystkimi ruchami, które do tej pory angażowały się w ochronę wyborów i zapraszamy wszystkich do współpracy” – zapowiedział Paweł Szefernaker.

Wybory prezydenckie 2025 r. i czternastu kandydatów 

.Wciąż powiększa się grupa zgłaszających się kandydatów / potencjalnych kandydatów / kandydatów proponowanych przez partie polityczne / kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 r. popieranych przez liderów opinii. Nazwiska w kolejności alfabetycznej:

  1. Rajmund ANDRZEJCZAK – generał, który zrezygnował z kierowania armią na kilka dni przed kluczowymi dla polskiej prawicy wyborami parlamentarnymi 2023 r, w których to wyborach prawica straciła szansę na kolejną kadencję, co jest mu to w środowiskach prawicowych wciąż wypominane.
  2. Magdalena BIEJAT – polityk lewicy, wicemarszałek Senatu, 
  3. Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050 startujący z poparciem PSL, marszałek Sejmu,
  4. Marek JAKUBIAK – Wolni Republikanie, kandydat idący z dużym wsparciem medialnym ponieważ odbiera głosy innym kandydatom prawicy
  5. Paulina MATYSIAK – polityk Razem dysponująca wsparciem środowisk prorozwojowych związanych z projektami CPK, rozwoju infrastruktury transportowej dla mniejszych ośrodków etc.
  6. Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji wskazany jako pierwszy kandydat w wyborach prezydenckich, jeszcze w końcu sierpnia 2024 r.
  7. Karol NAWROCKI – prezes IPN, kandydat obywatelski startujący z poparciem t.zw. inteligencji krakowskiej, ma także wsparcie PiS.
  8. Krzysztof STANOWSKI – showman, szef internetowego projektu Kanał Zero,
  9. Piotr SZUMLEWICZ – działacz związkowy startujący pod sztandarem Związkowej Alternatywy,
  10. Rafał TRZASKOWSKI – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, polityk tej partii
  11. Maciej WILK – jeden z liderów ruchu Tak dla CPK
  12. Marek WOCH – kandydat Bezpartyjnych Samorządowców,
  13. Adrian ZANDBERG – polityk partii Razem,
  14. Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 grudnia 2024