Rumuńska radykalna prawica niepokojąco rośnie

AUR i prorosyjska S.O.S Romania mają już razem 25 proc. głosów w sondażach. Sojusz bardziej prawicowy niż prawica rośnie w siłę m.in. z powodu kryzysu partii systemowych oraz skutecznej gry wokół pandemii, UE, wojny, Ukrainy” – powiedział Kamil Całus z OSW.

Prorosyjskie ugrupowanie zyskuje poparcie

.Rumuńskie AUR i S.O.S Romania mają razem w sondażach ok. 25-26 proc., a w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy doszło do gwałtownego wzrostu ich popularności.

„Kluczowe dla zrozumienia tego wzrostu jest generalne zmęczenie i rozczarowanie Rumunów klasą polityczną, partiami systemowym. Na scenie politycznej od dekad dominują dwie partie postkomunistyczni socjaldemokraci z PSD (Partia Socjaldemokratyczna) oraz narodowi liberałowie z PNL (Partia Narodowo-Liberalna). Od dawna główni wrogowie, którzy w ostatnich latach stworzyli sytuacyjną wielką koalicję. Dla wielu obywateli to taka rumuńska grupa trzymająca władzę” – wyjaśnił analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Na ten fundamentalny problem rumuńskiej polityki nałożyły się inne ostre kwestie w ostatnich latach. Radykałowie sprawnie wykorzystali kryzys związany z pandemią, z jednej strony dyskontując błędy rządu, z drugiej – podsycając teorie spiskowe i bunt wobec zaostrzeń.

Radykalna prawicowa partia AUR (Związek na Rzecz jedności Rumunów) George Simiona w 2020 r. zaskoczyła wyborczym wynikiem 9 proc. (była niedoszacowana), a obecnie może liczyć nawet na 20 proc., bijąc się w sondażach o drugie miejsce z ewidentnie tkwiącą w kryzysie centroprawicową PNL.

AUR opowiada się za zjednoczeniem z Mołdawią i deklaruje troskę o wszystkich Rumunów (w tym tych, którzy na skutek zmiany granic dzisiaj mieszkają np. na Ukrainie), jest niechętna wspieraniu Ukrainy, chociaż Rosję uważa za zagrożenie i jako partia narodowa formalnie trzyma się rumuńskiej tradycjiZ antyrosyjskości. AUR opowiada się przeciwko pomocy dla Ukrainy lub za jej uwarunkowaniem. „I chociaż Rosji nie lubi, to nie kryje też niechęci do Ukrainy, co daje paliwo tym, którzy oskarżają AUR o prorosyjskość” – wyjaśnił Całus.

„Krytykę UE zastąpiła ostatnio eurorealizmem i eurosceptycyzmem, i podobnie jak węgierski premier Viktor Orban twierdzi, że nie mówi Unii nie, ale wskazuje na potrzebę jej reformy” – dodał analityk. Z kolei stojąca na czele S.O.S Romania Diana Sosoaca jest otwarcie prorosyjska, chadza na przyjęcia do rosyjskiej ambasady, przeklina Ukrainę, UE i Zachód, mnożąc teorie spiskowe zarówno w sprawie szczepionek na Covid, jak i globalnego zachodniego spisku. Sosoaca zbiera najbardziej radykalny elektorat i w ciągu roku niemal potroiła swój wynik sondażowy, obecnie osiągając nawet do 6 proc.

„AUR to typowa partia godnościowa, która mocno apeluje do poczucia urażonej godności Rumunów, ogólnie czujących się w UE obywatelami drugiej kategorii. To m.in. efekt tego, że Rumunia o wiele mniej skutecznie niż np. Polska korzystała z wejścia do UE, znacznie gorzej absorbowała środki. Niepełne uczestnictwo w strefie Schengen (dopiero od miesiąca Rumunia jest w tzw. lotniczym i morskim Schengen) i niekończąca się batalia o przyjęcie, poczucie, że ciągle muszą się prosić – negatywnie wpływa na rumuńskie nastroje, a AUR to dyskontuje, apelując do narodowej dumy” – wskazał Całus. Dodał, że AUR jest typową partią antysystemową, próbującą „wywrócić stolik” i obiecującą polityczną odnowę, bycie bliżej obywateli (co AUR rzeczywiście realizuje w większym stopniu niż tłuste koty rumuńskiej polityki).

Nowa rumuńska prawica wykorzystuje kryzysy i wojnę na Ukrainie

.AUR ma mocne notowania w licznej rumuńskiej diasporze, która według typowej narracji „musiała emigrować w poszukiwaniu lepszego życia, bo rodzinny kraj się o nią nie zatroszczył”. Na pewno na korzyść AUR, odwołującego się do religii i „tradycyjnych wartości”, działa konserwatyzm rumuńskiego społeczeństwa.

O ile politycy AUR starają się tonować wypowiedzi i publicznie tylko z rzadka zdarza im się napomknąć, że trzeba ponownie zjednoczyć wszystkich Rumunów, żyjących w różnych krajach, to Diana Sosoaca nie kryje rewizjonizmu, nienawiści do Ukrainy i sympatii do Rosji.

„Sosoaca, naturalnie w populistycznym geście, wystąpiła w parlamencie z projektem ustawy przewidującej aneksję przez Bukareszt ziem ukraińskich, które przed II wojną światową należały do Rumunii (północnej Bukowiny, Budziaku i Wyspy Węży). Jest skandalistką, znaną z ekscentrycznych wystąpień i performance’ów, które ochoczo promują rosyjskie media” – zauważył Całus.

Rumuńskie władze odnotowują problem rosnącej popularności radykałów, ale jedyną taktyką, którą stosują jest „straszenie i atakowanie”. Według rumuńskich polityków oraz mediów mainstreamowych prawica z AUR i Sosoaca to „radykałowie i ekstremiści, siły prorosyjskie”. Jednocześnie m.in. z obawy przed krytyką z ich strony władze zachowują daleko idącą dyskrecję w sprawie wsparcia wojskowego udzielanego Ukrainie. Część ekspertów zwraca uwagę, że brak dyskusji i merytorycznej reakcji na politykę radykałów prowadzi stopniowo np. do wzrostu nastrojów antyukraińskich i niechęci do UE.

„Nie jest dla mnie jasne, czy rumuński rząd i klasa polityczna traktują problem wzrostu popularności radykałów wystarczająco poważnie, czy być może uważają, że jest to zjawisko sezonowe, które samo się rozejdzie, a obywatele tradycyjnie pójdą i zagłosują na stare partie. W niedawnej rumuńskiej historii była partia Wielkiej Rumunii, która cieszyła się mniej więcej podobnym poparciem, co obecnie siły radykalnej prawicy. Może władze uspokajają się, że jest to stały element politycznego krajobrazu” – zastanawia się Całus.

W tym roku Rumunia przechodzi przez cztery kampanie wyborcze – do Europarlamentu, samorządów, parlamentu i wybory prezydenckie. AUR ma podstawy oczekiwać, że czerwcowe wybory do PE (przeprowadzane wspólnie z samorządowymi) przyniosą mu polityczny sukces i oprócz wzmocnienia legitymizacji na scenie europejskiej, dadzą partii lepsze pozycje przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

Skrajna prawica jest coraz popularniejsza

.Victor DELAGE, analityk francuskiego ośrodka Fondapol pisze w swoim artykule, że przedstawiciele prawicy sprawują rządy w większości krajów Europy. Za ich zwycięstwami wyborczymi stoją pytania o głębokie zmiany, stawiane przez Europejczyków, którzy coraz częściej opowiadają się za wartościami prawicowymi. Już autorzy opublikowanego w 2012 roku opracowania Les droites en Europe postrzegali niepodważalny sukces formacji prawicowych na kontynencie jako skutek zbiegu dwóch czynników: wyczerpania się projektu socjaldemokratycznego i upadku komunizmu. Prawie dziesięć lat później, w kwietniu 2021 roku, rządy 21 z 27 państw UE sprawowane były przez partie liberalno-konserwatywne albo przez koalicje, w których to partia prawicowa miała szefa rządu. Do tej statystyki dodać możemy również rząd konserwatywny Borisa Johnsona w Wielkiej Brytanii.

W wyborach do Europarlamentu w 2019 roku na proeuropejskie partie centrowe, proeuropejską prawicę oraz prawicę populistyczną/skrajną prawicę oddano łącznie 110 915 811 głosów, czyli 55,9 proc. wszystkich oddanych (27,9 proc. osób uprawnionych). To dużo więcej, niż zdobyła lewica (proeuropejskie partie lewicowe, Zieloni, lewica populistyczna/skrajna lewica): 67 941 204 głosy (32 proc. głosów, 17,1 proc. uprawnionych).

Jak Europejczycy określają swoje poglądy polityczne? Badania objęły cztery kraje: Francję, Niemcy, Włochy, Wielką Brytanię. 39 proc. respondentów określiło się jako prawicowi, 27 proc. jako lewicowi, a 20 proc. w centrum. Samookreślenie się jako „prawicowiec” przewodzi we wszystkich badanych krajach: 44 proc. we Włoszech (kontra 31 proc. jako „lewicowiec”), 40 proc. w Wielkiej Brytanii (kontra 25 proc.), 38 proc. we Francji (kontra 24 proc.) i 36 proc. w Niemczech (kontra 26 proc.). 14 proc. respondentów nie potrafiło wskazać swojego usytuowania na osi lewica-prawica. Są to głównie osoby pozostające z dala od życia politycznego, które uważają, że demokracja funkcjonuje źle.

Nie tylko osoby starsze określają się jako prawica. Okazuje się, że także młodsi wyborcy są najliczniejszą grupą określającą się jako prawicowcy: tak określa się średnio 41 proc. respondentów między 18. a 24. rokiem życia oraz 41 proc. respondentów między 25. a 34. rokiem życia. Jest to stosunek porównywalny z wynikiem w grupie wiekowej 65+ (40 proc.), ale wyższy o pięć punktów procentowych od wyniku w grupie od 50 do 64 lat (36 proc.). I odwrotnie, tylko 26 proc. respondentów w grupie od 18 do 24 lat i 22 proc. w grupie od 25 do 34 lat sytuuje się na lewicy, kontra 31 proc. w grupie wiekowej 65+ i 29 proc. w grupie od 55 do 64 lat. Na dłuższą metę ten skręt na prawo młodych wyborców może przyczynić się do strukturalnego wzmocnienia partii prawicowych w Europie.

Kryzys migracyjny z 2015 roku sprawił, że w przestrzeni społecznej i politycznej powrócił temat imigracji. W państwach objętych badaniem (które mierzą się z napływem migrantów) odbiór tego zjawiska jest zdominowany przez osąd negatywny: średnio 60 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem „W naszym kraju jest zbyt dużo imigrantów” (przeciwnego zdania było 36 proc. badanych, 4 proc. nie miało zdania). W każdym z badanych krajów twierdząco odpowiada większość ankietowanych (we Francji, Niemczech i Włoszech 60 proc., w Wielkiej Brytanii 57 proc.). Sprzeciw wobec emigracji jest silny we wszystkich segmentach wiekowych populacji.

Jak pokazują dane uzyskane w trakcie tego badania, we wszystkich krajach możemy mówić o przybierającym na sile nurcie prawicowym. We Francji na rok przed wyborami prezydenckimi walka o zwycięstwo będzie toczyć się na prawicy. Otwarte pozostaje jedynie pytanie, czy na skręcie na prawo zyska najbardziej skrajna prawica.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 maja 2024