Rusza konkurs „Nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy"

Rozpoczyna się organizowany przez IPN konkurs „Nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy”. Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi historią ich regionu i uwrażliwienie ich na zapomniane miejsca pamięci narodowej – powiedział rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz. Zgłoszenia są przyjmowane do 23 maja.
Konkurs „Nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy”
„Instytut Pamięci Narodowej już po raz drugi ogłasza ogólnopolski i polonijny konkurs literacko-poetycki Nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy. Chcemy, aby uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w kraju i za granicą. Naszą propozycję kierujemy także do uczniów szkół polonijnych i polskich na całym świecie. Formuła zakłada wykonanie dokumentacji fotograficznej wybranego miejsca pamięci, które znajduje się naszej najbliższej okolicy, a później napisanie krótkiego utworu literackiego nawiązującego do tego miejsca pamięci, a także do okoliczności powstania danego upamiętnienia – powiedział rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz.
Cele konkursu
.„Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi historią ich regionu i uwrażliwienie ich na zapomniane, a często także zaniedbane miejsca pamięci narodowej. To może być mogiła żołnierska, kapliczka upamiętniająca wydarzenie historyczne lub podobne miejsca, których jest wokół nas mnóstwo, ale przechodzimy obok nich i nie dostrzegamy ich. Chcemy, aby młodzi ludzie przez poszukiwanie i opisywanie takich miejsc zgłębiali lokalną historię i wydarzenia, które rozgrywały się w okolicy ich zamieszkania, a historia stała się dla nich inspiracją do pogłębiania wiedzy historycznej” – wyjaśnił.
IPN podał, że prace będą oceniane w kategoriach szkół podstawowych (11-14 lat) i średnich (15-19 lat).
„Na terenie Polski znajduje się wiele niezarejestrowanych miejsc pamięci. Są to odchodzące powoli w zapomnienie i niszczejące pomniki, kapliczki, mogiły czy tablice upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Ludzie, którzy dbali o te miejsca również odchodzą. Zadanie polega na upamiętnieniu w formie zdjęć i krótkiej formy literackiej (wiersza, fraszki, tekstu piosenki, opowiadania, pamiętnika lub reportażu) nawiązującej do wykonanej fotografii” – czytamy w regulaminie konkursu.
Zgłoszenia od uczestników będą przyjmowanie do 23 maja. Dla laureatów przewidziano nagrody.
Patriotyzm pamięci
.„Patriotyzm pamięci – to przedmiot jednego z kilku ważnych, ale źle prowadzonych polskich sporów” – pisze Prof. Anna CEGIEŁA, językoznawczyni, kierująca Zakładem Edytorstwa i Stylistyki oraz Obserwatorium Etyki Słowa w Instytucie Polonistyki Stosowanej.
Jak podkreśla, „spór ten jest upolityczniony, pozbawiony namysłu nad sensem samego pojęcia oraz refleksji nad znaczeniem patriotyzmu dla moralności społecznej i dla tożsamości narodowej. Polega właściwie na dyskredytowaniu przeciwnika politycznego”.
„Prawica odwołująca się do tej wartości i przypominająca jego ofiarną wersję z czasu wojny jest w nim przedstawiana jako nurt anachroniczny, skupiony na przeszłości, budujący swój mit na klęskach różnych powstań. Liberałowie i lewica – jako obóz walczący z patriotyzmem w każdej jego postaci i uznający polskość za nienormalność. Poważna dyskusja o patriotyzmie jest właściwie niemożliwa” – zauważa prof. Anna CEGIEŁA.
Jej zdaniem „instrumentalizacja patriotyzmu (oczywiście opatrzonego przydawką, np. bogoojczyźniany, kliniczny albo czekoladowy i kotylionowy) powoduje, że jakaś jego postać staje się własnością jednego obozu i antywartością dla obozu przeciwników. Patriotyzm myli się z moralnością społeczną oraz obywatelską – staje się nim zachowywanie wyznaczonej prędkości na drodze albo płacenie podatku. Taka jego wersja jest bezpieczna – nie grozi wyborem symboli osobowych i nie wymaga wysiłku, mieści się bowiem w ramach wyznaczonych przez prawo i daje natychmiast po spełnieniu obowiązku znakomite samopoczucie”.
PAP/Maciej Replewicz/WszystkoCoNajważniejsze/PP