Ruszyła 2. edycja konkursu o nagrodę „Sygnety Wydawnictwa IPN”

W poniedziałek rozpoczyna się głosowanie internautów na Najlepszą Książkę Roku 2023 wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej w 2. konkursie o Nagrodę „Sygnety Wydawnictwa IPN” Do 10 marca na głosy czytelników oczekuje 49 tytułów. Laureaci zostaną zaprezentowani podczas gali, która odbędzie się 20 marca.

„Sygnety Wydawnictwa IPN” przyznane nowym i powracającym autorom

.„Nagroda »Sygnety Wydawnictwa IPN« jest przyznawana w drodze konkursu na najlepszą książkę roku wyłonioną spośród publikacji, które w metryce mają rok wydania poprzedzający edycję ogłoszenia nagrody. Nagroda ma na celu nie tylko docenienie autorów, którzy publikują u nas od dawna, ale również zainspirowanie nowych” – podało w poniedziałek biuro prasowe instytutu.

Nagrodę przyznaje się w kategoriach: monografii, publikacji popularnonaukowego wydawnictwa źródłowego, pamiętników, relacji, wspomnień, wydawnictw albumowych oraz w kategorii najlepszej książki roku.

„Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują statuetkę sygnetu Wydawnictwa IPN oraz dyplomy z wyróżnieniem. Nagrodę stanowi wydanie w języku obcym książki najwyżej ocenionej w danej kategorii konkursowej. Oceny publikacji biorących udział w konkursie oraz wyboru laureatów dokonuje kapituła nagrody powołana przez prezesa IPN. Laureata w kategorii »najlepsza książka roku na podstawie głosowania internautów« wyłania głosowanie czytelników na platformie cyfrowej” – poinformował organizator. Wiceprzewodniczącym kapituły jest prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, w skład wchodzą prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Jan Draus, dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz dr Natalia Cichocka.

Laureaci zostaną zaprezentowani podczas gali, która odbędzie się 20 marca.

Misją konkursu edukacja oraz popularyzacja książek historycznych

.„W celu realizacji misji edukacyjnej i wydawniczej w kraju i za granicą, upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski, a także w celu popularyzacji czytelnictwa książek historycznych wydawanych nakładem Wydawnictwa IPN oraz dorobku autorów prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki ustanowił konkurs »Sygnety Wydawnictwa IPN« na Najlepszą Książkę Roku” – poinformował IPN.

Po raz pierwszy instytut zorganizował konkurs w kwietniu 2023 r. Dorobek Wydawnictwa IPN to ponad cztery tysiące tytułów w ciągu ponad dwudziestu lat.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Maciej Replewicz/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 marca 2024