Sąd na Fidżi orzeka, że Stany Zjednoczone mogą zająć rosyjski superjacht

Sąd na Fidżi orzeka, że Stany Zjednoczone mogą zająć rosyjski superjacht

Sąd na Fidżi orzekł we wtorek, że Stany Zjednoczone mogą zająć rosyjski superjacht, 21 dni po tym, jak został on skonfiskowany przez policję.

Sąd na Fidżi orzekł we wtorek, że Stany Zjednoczone mogą zająć rosyjski superjacht. Władze amerykańskie twierdzą, że luksusowa jednostka, Amadea, jest własnością rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa, na którego Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły sankcje.

Taskforce KleptoCapture Departamentu Sprawiedliwości USA koncentruje się na zajmowaniu jachtów i innych luksusowych aktywów, aby nadwyrężyć finanse rosyjskich oligarchów w celu wywarcia presji na prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z wojną na Ukrainie. Sąd Najwyższy Fidżi wydał nakaz zajęcia jachtu Amadea, poinformowało Biuro Dyrektora Prokuratury Fidżi w oświadczeniu.

Nakaz został wydany po tym, jak DPP złożyło wniosek o rejestrację amerykańskiego nakazu zajęcia jachtu.

Prawnicy statku, kancelaria Haniff Tuitoga, nie odpowiedzieli na prośbę agencji Reuters o komentarz, ale media donoszą, że prawnicy Amadea powiedzieli, że będą się starać o tymczasowe zawieszenie, aby zapobiec odholowaniu statku. Statek Amadea przybył na Fidżi w zeszłym miesiącu po 18-dniowej podróży przez Pacyfik z Meksyku.

Został on zatrzymany przez policję Fidżi, a jego kapitan został przesłuchany na okoliczność, dlaczego przybył na wody Fidżi bez odprawy celnej.

Sąd Najwyższy Fidżi wydał w zeszłym miesiącu zakaz opuszczania Fidżi przez statek Amadea, dopóki sąd nie rozpatrzy nakazu zajęcia wydanego przez USA. Władze Fidżi powiedziały, że działają na wniosek USA na mocy ustawy o wzajemnej pomocy w sprawach karnych.

Prawnicy właściciela 350-stopowego jachtu motorowego, firmy Millemarin Investments, zaprzeczyli, jakoby należał on ostatecznie do Kerimova. Powiedzieli sądowi, że jest on własnością innego rosyjskiego oligarchy, Eduarda Chudainatowa, byłego prezesa giganta naftowego Rosnieft, który nie został objęty sankcjami.

Władze Fidżi argumentowały, że sąd nie musiał ustalać własności statku, a jedynie to, że był on przedmiotem amerykańskiego nakazu w sprawie prania brudnych pieniędzy.

Stany Zjednoczone objęły Kerimowa, byłego rosyjskiego polityka, który dorobił się fortuny na złocie, sankcjami w 2018 i 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji w Syrii i na Ukrainie.

W odrębnej sprawie Taskforce KleptoCapture związanej z Pacyfikiem, 255-stopowy superjacht Tango, który rzekomo należy do rosyjskiego oligarchy Viktora Vekselberga, został skonfiskowany przez hiszpańską policję w imieniu władz USA w kwietniu.

Tango pływa pod banderą wyspiarskiego kraju na Pacyfiku – Wysp Cooka, który poinformował, że pomagał w śledztwie.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Imigracji Wysp Cooka powiedział agencji Reutera, że Wyspy Cooka dostarczyły informacji, które pozwoliły śledczym połączyć statek z jego właścicielem.

Oprac. MKr
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 maja 2022