Salvador Dali i inni surrealiści w cieszyńskim Muzeum Magicznego Realizmu

Salvador Dali i inni surrealiści, a także polscy malarze i rzeźbiarze znajdują się wraz ze swymi pracami w Muzeum Magicznego Realizmu

Ponad 100 surrealistycznych obrazów i rzeźb współczesnych polskich artystów, a także około 30 prac Salvadora Dalego zobaczyć można w otwartym w niedzielę dla zwiedzających Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie – poinformował kustosz placówki Sebastian Chachołek.

Salvador Dali oraz polscy malarze i rzeźbiarze w Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie

.„W zabytkowym budynku przy ul. Przykopa prezentujemy ponad 100 surrealistycznych obrazów i rzeźb polskich współczesnych przedstawicieli magicznego realizmu, a także około 30 prac Salvadora Dalego. Od niedzieli muzeum jest otwarte dla zwiedzających. Przykopa 25 to miejsce, które nie tylko oznacza jeden z najbardziej urokliwych fragmentów cieszyńskiej starówki, ale także nowo otwarte Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie” – oznajmił Sebastian Chachołek.

To druga taka placówka muzealna na Śląsku Cieszyńskim. Pierwsze Muzeum Magicznego Realizmu powstało sześć lat temu w willi Ochorowiczówka w Wiśle. „Odniosło ono ogromny sukces. Tamto miejsce w ciągu kilku lat stało się znane w polskim i zagranicznym środowisku artystycznym. Udało nam się zgromadzić największy w kraju zbiór dzieł sztuki tworzonej w nurcie magicznego realizmu. Rocznie odwiedza nas w Wiśle ponad 20 tys. gości” – powiedział Chachołek.

Kto poza Saldvadorem Dalim?

.Weronika Machnik, odpowiedzialna w muzeum za kontakty z mediami, podała, że w cieszyńskiej placówce prezentowane są obrazy, grafiki i rzeźby artystów, tworzących w nurcie sztuki fantastycznej. „Jest ponad 30 prac Salvadora Dalego. Jednocześnie obok prac takich twórców, jak Tomasz Sętowski, Marcin Kołpanowicz, Rafał Olbiński, Wojciech Siudmak, Jarosław Jaśnikowski, Jacek Szymkarczuk, Jakub Różalski, Dariusz Kaleta, Katarzyna Kania czy Beata Jurkowska, można podziwiać twórczość artystów związanych z ziemią cieszyńską. Są dzieła Amfirii z Kubalonki, Artura Szołdry i Roberta Heczki z Ustronia” – dodała.

Poza stałą ekspozycją, podobnie jak w siostrzanej Ochorowiczówce, w cieszyńskim muzeum organizowane będą wystawy czasowe oraz cykliczne prezentacje współczesnej sztuki. Tworzyła tu będzie malarka Monika Ślósarczyk, absolwentka krakowskiej ASP.

Machnik podała, że muzeum powstało w budynku, znajdującym się w części starego miasta nazywanej cieszyńską Wenecją. Zabudowa powstała między XVII a XIX wiekiem i była kolebką lokalnego rzemiosła, a później także przemysłową częścią grodu. Obecnie jest miejscem odwiedzanym przez turystów. „Dom przy ul. Przykopa 25 jest jednym z najstarszych w okolicy. Jego powstanie datowane jest na koniec XVIII wieku. Na tle pozostałych budynków wyróżnia się przede wszystkim drewnianymi słupami zdobiącymi wejście. Z drewna została wykonana również piętrowa zabudowa poddasza” – opisała.

Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze.

Malarstwo. Wszędzie malarstwo

.„Przez pryzmat romantycznej hegemonii słowa, noblowskich sukcesów i tematycznej jednoznaczności naszego narodowego malarza – Jana Matejki – Polaków uznaje się za naród wybitnie uwrażliwiony na słowo, wizualnie zaś, za sprawą mrocznego klimatu, nieco nieczuły. Czy sztuka ma w Polsce silne audytorium?” – pyta prof. Łukasz HUCULAK, malarz, kurator, członek wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów.

Jak podkreśla, „nie jest to rozrywka łatwa. Malarstwo współczesne wielu kojarzy się ze zjawiskami o stuletniej tradycji: z kubizmem, abstrakcją, surrealizmem itd. Tymczasem artyści, nie unikając najróżniejszych eksperymentów, poszukują nowych kierunków i inspiracji, tak w odleglejszej przeszłości, jak i najbardziej utopijnej przyszłości. I choć naiwnością byłoby liczyć na masowe zapotrzebowanie na tę formę kultury, są przypadki, które dowodzą, że nie należy wcale godzić się z elitarnością ograniczoną do wybranych grup społecznych”.

Rozważania prof. Łukasza HUCULAKA na temat malarstwa przeczytać można na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

PAP/Marek Szafrański/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lipca 2023