Samoloty F-16 z Danii jeszcze w tym roku na Ukrainie
Przekażemy Ukrainie 19 samolotów wielozadaniowych F-16 – ogłosiła premier Danii Mette Frederiksen po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Pierwsze maszyny mają zostać dostarczone w okolicach Nowego Roku.
Pomoc Ukrainie cywilizacyjnym obowiązkiem
.Profesor zwyczajny nauk humanistycznych i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr GLIŃSKI w tekście „Pomoc dla Ukrainy jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem” zaznacza, że: „W centrum Europy, tuż za wschodnią granicą Polski, Ukraina toczy walkę o wolność i suwerenność. Musimy mieć jednak świadomość, że Ukraina walczy nie tylko o swój byt, o swoją integralność czy wreszcie o prawo do godnego życia swoich obywateli. Ukraińcy, opierając się agresji rosyjskiej, stanęli w obronie cywilizacji i kultury europejskiej, w obronie wartości całego cywilizowanego świata. Rosja, atakując Ukrainę, złamała podstawy naszej cywilizacji, odrzuciła jej zdobycze – bo czymże innym jest zabijanie cywilów i dzieci, bombardowanie szpitali, szkół, konwojów humanitarnych, łamanie międzynarodowych konwencji”.
„Polacy, jak mało który naród, znają rosyjską cywilizację śmierci i zniszczenia i potrafią ocenić rozmiar rosyjskich zbrodni. Wiemy też, jak cenna jest wolność i niepodległość kraju. Dlatego od 24 lutego 2022 r. nieustająco staramy się wspierać tych, którzy w imię wolności i niepodległości ponoszą dziś ofiarę najwyższą. Szacuje się, że w różne formy pomocy dla Ukrainy zaangażowało się 70 proc. polskiego społeczeństwa. Polski naród w obliczu zagrożenia udowodnił, że potrafi się zjednoczyć, a praca wykonana przez wolontariuszy, służby, pracowników instytucji państwowych, samorządowych i kościelnych oraz obywateli, którzy włączyli się w ratowanie życia Ukraińców, zapisze się na trwałe na kartach historii” – dodaje prof. Piotr GLIŃSKI.
Duńskie F-16 dla Ukrainy
.”Mamy nadzieję, że duńskie samoloty pomogą wam w obronie nieba” – zwróciła się Frederiksen do Zełenskiego.
Przywódca Ukrainy odpowiedział: „Jestem bardzo wdzięczny Tobie, Twojemu zespołowi oraz oczywiście Twoim silnym i odważnym obywatelom”.
Frederiksen ujawniła, że sześć myśliwców ma zostać dostarczonych w okolicach Nowego Roku, kolejnych osiem w 2024 roku, natomiast pięć ostatnich samolotów w 2025 roku. W Danii przebywa obecnie 70 ukraińskich pilotów.
Szefowa duńskiego rządu zapytana, czy samoloty zostaną wykorzystane do ataku na Rosję odpowiedziała, że „zostaną użyte do obrony Ukrainy”. Pytany o to samo Zełenski odparł: „Szczerze mówiąc, nie rozmawialiśmy o tym”. Podkreślił jednak, że głównym celem Ukrainy jest obrona.
Zełenski wylądował w niedzielę po południu na lotnisku wojskowym w Skrydstrup w południowej Jutlandii, gdzie szkoleni mają być ukraińscy piloci na samolotach F-16. W poniedziałek prezydent Ukrainy ma wygłosić przemówienie w duńskim parlamencie, a także zostanie przyjęty na audiencji u królowej Małgorzaty II.
Dania posiada 43 samoloty F-16, z czego około 30 jest wykorzystywanych na co dzień do celów obronnych. Myśliwce te mają zostać w latach 2024-2025 wymienione na F-35.
Największa siła militarna Unii Europejskiej
.Ekspert strategii ekonomicznych, Alexandre MASSAUX, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Polska armia jest obecnie jedną z największych armii w Unii Europejskiej, ale może stać się największą, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Przede wszystkim należy zauważyć, że polska armia już w ostatnich latach znacznie się powiększyła. Od 2014 roku budżet obronny Polski systematycznie wzrasta, w 2020 roku osiągnął około 2 proc. PKB. Ten wzrost finansowania pozwolił na modernizację sprzętu i wzmocnienie sił. Do 2022 roku cel ten został ustalony na poziomie 3 proc. Ponadto Polska zainwestowała w szkolenie i rozwój swoich sił zbrojnych. Wprowadzono zaawansowane programy szkoleniowe dla żołnierzy i nawiązano współpracę z innymi państwami europejskimi w celu wzmocnienia zdolności obronnych Polski. Nastąpił również wzrost udziału Polski w misjach UE i NATO. Polska wysłała wojska do Afganistanu, Iraku oraz Bośni i Hercegowiny, a także uczestniczyła w misji NATO w Libii. Ten zwiększony udział w misjach pokazuje, że Polska jest gotowa wziąć większą odpowiedzialność za obronę i bezpieczeństwo w Europie”.
„Za rozbudową polskiej armii stoją również czynniki geopolityczne. Polska graniczy z Ukrainą i Rosją. Jako członek Unii Europejskiej i NATO Warszawa odgrywa ważną rolę w obronie Europy Wschodniej przed potencjalnymi zagrożeniami. W związku z konfliktem ukraińskim jeszcze bardziej wzmacnia swoje siły zbrojne w celu ochrony interesów swoich i sojuszników. Należy również zaznaczyć, że Polska ma duży potencjał rekrutacyjny – liczy ponad 38 mln mieszkańców. Obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona w 2010 r.” – pisze Alexandre MASSAUX w tekście „Największa siła militarna Unii Europejskiej„.
PAP/Daniel Zyśk/WszystkocoNajważniejsze/eg