Kolejne sankcje Japonii wobec Rosji w odpowiedzi na ataki rakietowe

Fala ataków na Ukrainę w czwartek 26 stycznia skłoniła Japonię do ogłoszenia sankcji na dodatkowe 36 osób i 52 organizacje. Rozszerzono także listę towarów objętych zakazem eksportu oraz zamrożono aktywa rosyjskich podmiotów gospodarczych, biznesmenów oraz polityków.
.Zmasowany ostrzał Ukrainy w czwartek 26 stycznia doprowadził do śmierci 11 osób. Miał miejsce po tym, jak Niemcy i Stany Zjednoczone obiecały przekazać Ukraińcom czołgi.
Sankcje obejmą m.in. wicepremiera Andrieja Biełousowa i Ministra Sprawiedliwości Konstantina Czujczenko. Zamrożono także aktywa producentów samolotów JSC Irkut Corp oraz pocisków ziemia-powietrze MMZ Avangard.
„W świetle sytuacji wokół Ukrainy oraz w celu wsparcia międzynarodowych wysiłków na rzecz zapewnienia pokoju, Japonia wprowadzi zakazy eksportu, zgodnie z linią przyjętą przez inne ważne państwa” – podano w oświadczeniu japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu.
3 lutego wejdzie w życie zakaz eksportu towarów, które mogą być wykorzystywane do zwiększania rosyjskich możliwości wojskowych, w tym półprzewodników, armatek wodnych, robotów, materiałów wybuchowych oraz szczepionek. Sankcjami eksportu objęto 49 rosyjskich organizacji.
Administracja Fumio Kishidy stara się wywrzeć presję na Rosję w momencie, kiedy Japonia przejmuje przewodnictwo nad G7, zastępując Niemcy. Jak podaje „Japan Times”, japoński rząd spodziewa się, że to Ukraina będzie jednym z najszerzej omawianych tematów na nadchodzącym majowym szczycie grupy.
To ważne dla międzynarodowej społeczności, w tym krajów G7, aby połączyć siły i odpowiedzieć na ten kryzys w sposób zdecydowany, aby chronić pokój i porządek światowy – tłumaczy Seiji Kihara, zastępca głównego sekretarza Gabinetu
W październiku Japonia zamroziła aktywa 81 osób i 9 organizacji. Na liście znaleźli się także wysoko postawieni urzędnicy zaangażowani w przygotowanie zafałszowanych referendów na okupowanych terenach Ukrainy.
.Japonia od początku agresji rosyjskiej otwarcie wspiera Ukrainę, nie tylko za pomocą sankcji. Japoński rząd przeprowadził także reformy ograniczeń prawnych dotyczących obrotu bronią, tak, aby móc dostarczać Ukraińcom sprzęt niezwiązany ze wsparciem humanitarnym.
Oprac. Agnieszka Pawnik