Nowe sankcje wobec Iranu w związku z łamaniem praw człowieka

Nowe sankcje wobec Iranu w związku z łamaniem praw człowieka

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wspólnie z państwami Unii Europejskiej wprowadziły w poniedziałek dodatkowe sankcje wobec Iranu w związku z łamaniem tam praw człowieka podczas protestów antyrządowych – poinformowano na stronie Departamentu Stanu USA.

Sankcje wobec Iranu

.Brytyjskie sankcje dotyczą zastępcy prokuratora generalnego Iranu Ahmada Fazeliana, a także dowódcy sił lądowych, zastępcy dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i wchodzących w jego skład jednostek paramilitarnych Basidż.

W sumie Wielka Brytania nałożyła 50 środków sankcyjnych w odpowiedzi na łamanie praw człowieka przez reżim irański. Obejmują one zamrożenie aktywów i zakazy wjazdu dla osób objętych sankcjami.

Z kolei USA nałożyły sankcje na tzw. IRGC Cooperative Fund, za pośrednictwem którego organizacja ta wpływa na różne sektory irańskiej gospodarki, pięciu członków jej zarządu, wiceministra wywiadu i bezpieczeństwa Iranu Nassera Raszediego oraz czterech wysokich rangą dowódców Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Jak poinformowało ministerstwo skarbu USA, środki te są wymierzone w „kluczowy filar ekonomiczny Korpusu, który finansuje znaczną część brutalnych represji reżimu, a także wysokich rangą funkcjonariuszy bezpieczeństwa, którzy koordynują represje w Teheranie na szczeblu krajowym i prowincjonalnym”.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, utworzony wkrótce po irańskiej rewolucji islamskiej z 1979 roku w celu ochrony szyickiego reżimu, liczy około 125 000 żołnierzy w jednostkach lądowych, morskich i powietrznych.

W poniedziałek także UE nałożyła sankcje na kilkudziesięciu irańskich urzędników, w tym ministrów, regionalnych gubernatorów i ustawodawców, podejrzanych o tłumienie protestów, ale powstrzymała się od wpisania Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na listę “organizacji terrorystycznych”.

„Ministrowie przyjęli nowy pakiet sankcji wobec Iranu, wymierzony w te osoby, które stoją za stosowaniem represji. UE zdecydowanie potępia brutalne i nieproporcjonalne użycie siły przez władze Iranu wobec pokojowych demonstrantów” – napisała na Twitterze szwedzka prezydencja w Radzie UE, nie podając dalszych szczegółów.

W zeszłym tygodniu Iran ostrzegł Unię Europejską, że „strzeli sobie w stopę”, jeśli uzna Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną.

System międzynarodowy wobec zbrodni

.„Zagadnienia, które stanowią największe wyzwanie dla międzynarodowego prawa karnego, mają przede wszystkim charakter polityczny i praktyczny, a nie legalistyczny. Znamy przestępstwa. Wiemy, kto może ścigać przestępców. Tylko kto ściga? Kogo? Dlaczego?” – pyta Kevin HELLER, profesor prawa międzynarodowego publicznego na uniwersytecie w Amsterdamie.

„Każde państwo na świecie może skutecznie ścigać sprawców zbrodni wojennych, ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości. Dopóki Międzynarodowy Trybunał Karny nie rozwinie swoich kompetencji i zasobów, nie będzie skutecznej alternatywy dla jurysdykcji krajowej lub uniwersalnej” – pisze Kevin HELLER.

„Ostatecznie, jeśli będą sądzeni jacyś zbrodniarze wojenni, będzie to we Francji, Niemczech, Finlandii lub innym państwie, które przyjęło jurysdykcję uniwersalną. Nie ma jednak powodu, dla którego nie mogłoby się to odbywać w innych krajach. Kluczowe pozostaje pytanie, czy państwa mają zdolność i wolę ścigania sprawców ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych, którzy nie mają bezpośredniego związku z ich interesami”.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 stycznia 2023