
Sankcje wobec Rosji i Białorusi - w tym zakaz importu diamentów z Rosji

Niezależnie od satysfakcji z 11. pakietu sankcji trzeba stale wywierać większą presję na Rosję, stąd już myślimy o 12. pakiecie sankcji. Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk podkreśla, że wśród najważniejszych i najtrudniejszych zarazem spraw do osiągnięcia są sankcje dotyczące zakazu importu diamentów z Rosji.
11. pakiet sankcji przeciw Rosji
.Ambasadorowie państw członkowskich przy UE – jak przekazało źródło unijne, przyjęli w Brukseli 11. pakiet sankcji przeciw Rosji. Nowy pakiet sankcji wprowadza m.in. kolejne ograniczenia na zawijanie do europejskich portów rosyjskich statków, zakaz wykorzystywania rosyjskich przyczep (zgodnie z postulatem Polski) oraz przepisy zakazujące eksportu określonych produktów do państw trzecich, które są wykorzystywane do obchodzenia sankcji UE.
„To są trzy najważniejsze sprawy, na których nam zależało i o które zabiegaliśmy, bo to one uszczelniają w sposób znaczący sankcje. Zależało nam też, by sankcje indywidualne objęły osoby zaangażowane w systemowe porywanie dzieci ukraińskich przez Rosjan. I w pakiecie mamy sankcje nałożone za zaangażowane w ten proceder. Ważne dla nas jest też dopięcie tzw. sankcji naftowych przez wyłączenie północnej nitki ropociągu Przyjaźń z możliwości przesyłania rosyjskiej ropy” – ocenił Wawrzyk.
Stwierdził, że najwięcej kontrowersji budziły kwestie związane z rurociągami, zwłaszcza z rurociągiem Przyjaźń, bo – jak mówił – ta sprawa dotyczyła państw takich jak Czechy i Węgry, które z jednej strony są praktycznie uzależnione od rosyjskiej ropy, a z drugiej mają małe możliwości dywersyfikacji.
Sankcje na Rosję – zakaz sprowadzania rosyjskiej ropy
.„Zależało nam na tym rozwiązaniu, aby nie omijano zakazu sprowadzania rosyjskiej ropy przez nazywanie jej kazachską” – zaznaczył.
Wawrzyk podkreślił, że w ramach UE tworzą się grupy krajów, które w sposób szczególny naciskają na wprowadzenie pewnych rozwiązań lub są im przeciwne; jak zaznaczył taką grupę nacisku tworzą Polska i kraje bałtyckie, a także Czechy i Słowacja, które mają podobne podejście do kwestii sankcji. „Natomiast dopięcie tych wyjątków, nie było na rękę dużym krajom, które handlują różnymi artykułami na przykład z krajami trzecimi, a artykuły tam eksportowane, na przykład z Niemiec, służą z kolei do produkcji wyrobów objętych unijnymi sankcjami, które są wysyłane do Rosji” – powiedział wiceminister.
Niemniej, podkreślał, niezależnie od satysfakcji z osiągniętego porozumienia trzeba stale wywierać coraz większą presję na Rosję oraz ograniczać jej możliwość ekspansji i dalszego finansowania wojny.
„Cały czas uważamy, że trzeba pracować nad dalej idącymi sankcjami; ich przyjęcie jest uwarunkowane zgodą wszystkich krajów UE, ale kraje naszego regionu są wiodące jeśli chodzi o kolejne propozycje pakietów sankcyjnych na Rosję, i dopóki nie zmieni ona swojego postępowania, będziemy nadal je inicjowali” – zapowiedział.
12 pakiet sankcji i zakaz importu rosyjskich diamentów
.Jeśli chodzi o planowany 12 pakiet – zauważył Wawrzyk – dla Polski najważniejsze jest wyeliminowanie czterech kolejnych elementów, które dostarczają duże środki finansowe dla Rosji. „Z jednej strony to jest kwestia zakazu importu diamentów – a przypominam, że także G7 opowiedziała się za wprowadzeniem tutaj embarga, kwestia informatyzacji podzespołów różnego rodzaju oraz wprowadzenie kolejnych zapisów uniemożliwiających firmom omijanie sankcji ale także objęcia sankcjami przemysłu nuklearnego” – powiedział.
Czwartym elementem, mówił Wawrzyk, są sankcje na Białoruś, która wprawdzie wojska swojego nie wysyła, ale udostępnia swoje terytorium do działań dla Rosji – do szkoleń i do prowadzenia nalotów. „Tej sytuacji nie możemy tolerować, szczególnie, że reżim w Mińsku zaostrza też swoją politykę wewnętrzną wobec własnych obywateli. Powoli zaciera się różnica między Białorusią i Rosją, więc kraje te powinny objąć te same sankcje” – stwierdził wiceszef MSZ.
„Jeśli chodzi o kolejne sankcje, to jednocześnie najłatwiejsze i najtrudniejsze do osiągnięcia będzie aspekt dotyczący diamentów z Rosji. Nie jest to skomplikowana procedura, ale kraje Beneluksu, w których głównie odbywa się komercyjny obrót diamentami, będą protestowały. Skoro jednak udało się np. Włochów i Greków przekonać do zamknięcia portów, to pewnie i w tym przypadku uda się w końcu wypracować rozwiązanie akceptowalne dla wszystkich” – ocenił wiceszef MSZ.
Według niego problemem będzie też dalsze uszczelnienie systemu omijania sankcji, bo – jak zauważył – nie wszystkim na tym zależy.
„Będziemy solidarnie działać razem z krajami regionu, także z krajami skandynawskimi, które mają podobne do nas podejście, bo nie mają szerokich kontaktów gospodarczych z Rosją, jak inne państwa” – powiedział. ” I tak na przykład kwestia portów jest problemem dla krajów takich jak Grecja czy Cypr, kwestia obrotu finansowego to problem, który ma Cypr, a kwestia obrotów z krajami trzecimi to kwestia problematyczna dla krajów, które dużo eksportują, np. Niemiec” – wymieniał.
Podkreślił, że trudno przewidzieć, kiedy może zostać przyjęty 12. pakiet sankcji. „Musimy dążyć do tego, by był jak najszerszy” – zaznaczył.
Sytuacja gospodarcza Kremla
.Sankcje nałożone przez Zachód doprowadzą do załamania się całego systemu finansowego Rosji oraz zahamowania aktywności gospodarczej w największych aglomeracjach Rosji – w efekcie dotkną one cały kraj. Sankcje najsilniej uderzą w jeden z największych regionów gospodarczych – Moskwę, która odpowiada za 38,5 proc. eksportu całego kraju – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Piotr ARAK.
W swoim tekście pod tytułem „Sankcje na Rosję. Gospodarka doprowadzona do bankructwa?” podkreśla, że „Moskwa na pewno liczyła się z tym, że inwazja spotka się z sankcjami, ale zakładała, że będzie to drobna niedogodność, zważywszy na podziały wśród państw Zachodu, które starannie przez lata wykorzystywała. Ale nawet jeśli środki do tej pory przyjęte przez Zachód są ostrzejsze, niż oczekiwano, Rosja ma ogromną wojenną skrzynię złota i rezerw walutowych o wartości 640 miliardów dolarów, aby wspierać gospodarkę”.
PAP/ Wiktoria Nicałek/ Wszystko co Najważniejsze/ LK