Otwarto tajemniczy sarkofag w Yoshinogari w Japonii

Sarkofag w Yoshinogari

14 czerwca 2023 roku rząd prefekturalny w Saga w Japonii ogłosił wyniki badań archeologicznych kamiennego sarkofagu w mieście Yoshinogari. Nie znaleziono w nim ludzkich szczątków ani narzędzi pogrzebowych. Niezwykle duży kamienny sarkofag datowany na drugą połowę okresu Yayoi (1000 p.n.e-250 n.e.) przewija się na pierwszych stronach japońskich gazet od kwietnia 2023 roku. Żadne dotychczasowe badania nie rozwikłały jednak związanych z nim tajemnic.

.Badacze wskazują, że sarkofag w Yoshinogari może być miejscem pochówku ważnego przywódcy z okresu starożytnego państwa Yamatai.

„To przykre, że nie znaleźliśmy ludzkich szczątków ani innych śladów, które mogłyby nam dać więcej informacji o pochowanej osobie” podkreśla Takashi Shirakihara, dyrektor sekcji ochrony zabytków w rządzie prefekturalnym Saga.

Shirakihara podkreśla, że ludzkie szczątki mogły nie zachować się w ziemi, która wypełniała sarkofag w Yoshinogari. W dalszej kolejności archeolodzy przeprowadzą także badania zachowanego materiału DNA. Badacze mają nadzieję, że dzięki temu będą w stanie ustalić płeć pochowanej osoby.

Odkrycie jest podobne do innych grobów z drugiej połowy okresu Yayoi. Odkryto w nim ślady pigmentu, który sugeruje, że wnętrze sarkofagu było pomalowane na czerwono. W ten sposób oznaczano groby ważnych przywódców.

Sarkofag w Yoshinogari różni się jednak od innych grobów z tego okresu. Przede wszystkim jest od nich znacznie większy –  ma długość 3.2 metra. To największy sarkofag odnaleziony do tej pory w tzw. Ruinach Yoshinogari, wpisanych na specjalną listę historycznych zabytków Japonii. Ponadto jest położony na wzgórzu, inaczej, niż inne groby z tego okresu. Na jego powierzchni można znaleźć znaki „x i „ki” (キ). Tego rodzaju oznaczenia chroniły pogrzebanych przed złymi duchami.

Ruiny były dużym skupiskiem ludzkim zamieszkiwanym od 5 wieku p.n.e do ok. 250 roku n.e. Do tej pory nie odnaleziono w nich grobu, który mógłby być miejscem spoczynku przywódcy. 

.To właśnie dlatego w następnej kolejności rząd Prefektury Saga przeprowadzi badania czerwonego pigmentu oraz ziemi, na której położono kamienny sarkofag. Archeolodzy będą starali się także znaleźć ślady pyłków roślin, które pozwolą na dokładne określenie wieku grobowca. Poszczególne składniki pigmentu dostarczą kolejnych informacji na temat pochodzenia farby.

Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 czerwca 2023