Satelita NISAR pomoże badać zmieniającą się powierzchnię Ziemi

NISAR

Dane pozyskane przez satelitę NISAR pomogą naukowcom lepiej zrozumieć zjawiska takie jak trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i osuwiska, a także wywołane nimi uszkodzenia infrastruktury.

.Znaczna część powierzchni Ziemi jest w ciągłym ruchu, naukowcy do tej pory wykorzystywali satelity i instrumenty naziemne do śledzenia zmian związanych z wulkanami, trzęsieniami ziemi, osuwiskami i innymi zjawiskami dotyczącymi powierzchni naszej planety. Jednak nowy satelita NASA i Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) ma na celu poszerzenie wiedzy badaczy i potencjalnie pomóc przygotować się na klęski żywiołowe.

Misja NISAR (NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar) będzie mierzyć ruch prawie wszystkich powierzchni lądowych i pokrytych lodem planety dwa razy na 12 dni. Tempo gromadzenia danych przez satelitę da geologom pełniejszy obraz tego, jak powierzchnia Ziemi zmienia się w czasie.

 „Ten rodzaj regularnej obserwacji pozwoli nam spojrzeć na to, jak powierzchnia Ziemi porusza się na prawie całej planecie” – mówi Cathleen Jones z NASA.

Wraz z uzupełniającymi pomiarami z innych satelitów i instrumentów, dane NISAR zapewnią naukowcom pełniejszy obraz tego, jak powierzchnia Ziemi porusza się poziomo i pionowo. Informacje te będą miały kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia wszystkiego, od mechaniki skorupy ziemskiej po to, które części świata są podatne na trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Może to nawet pomóc w określeniu, czy sekcje wałów przeciwpowodziowych są uszkodzone lub czy zbocze wzgórza zaczyna się poruszać w osuwisku.

Fot. NASA

.Misja, która ma zostać wystrzelona z Indii na początku 2025 roku, będzie w stanie wykrywać ruchy powierzchni z dokładnością do centymetrów. Oprócz monitorowania zmian na powierzchni Ziemi, satelita będzie w stanie śledzić ruch czap lodowych, lodowców i lodu morskiego oraz mapować zmiany roślinności.

Źródłem tych niezwykłych szczegółów jest para instrumentów radarowych, które działają na długich falach – system pasma L (fragment widma fal elektromagnetycznych w zakresie promieniowania mikrofalowego o częstotliwościach od 1 do 2 GHz) zbudowany przez należące do NASA Jet Propulsion Laboratory i system pasma S (fragment widma fal elektromagnetycznych w zakresie promieniowania mikrofalowego o częstotliwościach od 2 do 4 GHz) zbudowany przez ISRO. Satelita NISAR jest pierwszym, który będzie posiadał oba te instrumenty. Każdy z nich będzie mógł zbierać pomiary w dzień i w nocy i zbierać dane nawet przez chmury, które mogą zasłaniać widok instrumentów optycznych. Instrument pracujący w paśmie L będzie również w stanie penetrować gęstą roślinność w celu pomiaru ruchów gruntu. Ta zdolność będzie szczególnie przydatna w obszarach otaczających wulkany lub uskoki, które mogą być przez nią przysłaniane.

.„Satelita NISAR nie powie nam, kiedy wystąpią trzęsienia ziemi. Zamiast tego pomoże nam lepiej zrozumieć, które obszary świata są najbardziej na nie narażone” – podsumowuje Mark Simons z California Institute of Technology.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 grudnia 2024
Fot. NASA