Zachód musi długoterminowo wpierać Ukrainę, mówi Sekretarz Generalny NATO

Zachód musi długoterminowo wpierać Ukrainę, mówi Sekretarz Generalny NATO

– Zachód musi być gotowy na udzielanie Ukrainie wsparcia przez długi czas, ponieważ nic nie wskazuje na to, by Rosja miała zamiar zakończyć wojnę – powiedział w rozmowie z BBC sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Częściowa mobilizacja, którą ogłoszono w Rosji we wrześniu, dowodzi, że Moskwa nie jest zainteresowana zakończeniem wojny, uważa Jens Stoltenberg. – Wiemy też, że Rosja zmobilizowała wiele innych sił, a część z nich przechodzi właśnie teraz szkolenie – oznajmił szef Sojuszu. – Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie są gotowi kontynuować wojnę i potencjalnie uruchomić nową ofensywę – dodał.

Sekretarz generalny NATO: Władimir Putin przygotowuje Rosję do długiej wojny

– Tylko wsparcie wojskowe dla Ukrainy może doprowadzić do tego, że Rosja zostanie z czasem zmuszona do podjęcia negocjacji pokojowych i “respektowania Ukrainy, jako suwerennego państwa w Europie – podkreślił szef NATO. Rozmawiając z AFP Jens Stoltenberg ocenił, że Władimir Putin przygotowuje Rosję do długiej wojny na Ukrainie. – Widzimy, że mobilizują więcej sił, że są gotowi ponieść również wiele strat, że próbują uzyskać dostęp do większej ilości broni i amunicji – podkreślił wówczas szef Sojuszu.

W opublikowanym w styczniu 2022 roku, tuż przed rosyjską ofensywą, tekście na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przekonywał, że wzajemna pomoc jest jednym z filarów doktryny obronnej NATO. – NATO to potężna idea: narody w całej Europie i Ameryce Północnej łączą się ze sobą, aby bronić się nawzajem i zapewnić sobie wolność i bezpieczeństwo. W myśl hasła: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Ale NATO jest czymś więcej niż tylko ideą. To myśl zagnieżdżona w silnej instytucji, tworząca wzorce współpracy oraz kultury i więzi integracji na skalę, którą trudno cofnąć – pisał.

– Silny sojusz między Europą a Ameryką Północną jest niezbędny dla naszego bezpieczeństwa, wolności i dobrobytu. Musimy nadal inwestować w NATO: politycznie, militarnie i finansowo. Tak aby mogło nadal przetrwać każdy kryzys i wszelkie zmiany politycznej pogody – czytamy w opublikowanym przed rosyjską inwazją na Ukrainę tekście.

PAP / MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 stycznia 2023