„Sen” (戦) czyli „wojna” - Japończycy wybrali znak roku

Japończycy wybrali znak roku

Świątynia Kyomizudera w Kyoto ogłosiła wyniki sondażu na kanji roku 2022.  Japończycy wybrali znak roku, którym został „sen” (戦), oznaczający wojnę, bitwę lub siły militarne. „Mamy nadzieję, że „wojna” się skończy i w przyszłym roku będziemy mogli żyć w pokoju” – mówił podczas ogłaszania wyników Seihan Mori, główny opat świątyni Kyomizudera, pisząc znak na tradycyjnym papierze „washi”. 

.Znak roku – jap. Kotoshi no kanji (今年の漢字) wybierany jest od 1995 roku i zabawa ta cieszy się dużym zainteresowaniem. Zwycięskie kanji zazwyczaj trafnie oddaje nastroje Japończyków w mijającym roku. Japończycy wybrali znak roku z propozycji zgłoszonych przez ponad 220 tys. osób, z czego prawie 11 tys. zagłosowało na „wojnę”. Wśród skojarzeń z tym znakiem japońska prasa wymienia oczywiście rosyjską inwazję na Ukrainę. 

To drugi raz w historii plebiscytu, kiedy japońska opinia publiczna wybrała znak oznaczający „wojnę”. Wcześniej zagłosowano tak w 2001 roku, kiedy Stany Zjednoczone ogłosiły wojnę z terroryzmem po wrześniowym ataku na World Trade Center.

Inne nastroje

.Ze znakiem „sen” (戦) minimalnie przegrał znak „an” (安), „tani”, „łatwy”, kojarzący się zarówno ze spadającą wartością jena, jak i słowem „anzen” (安全) – bezpieczeństwo. 

W październiku inflacja zmniejszyła zarobki Japończyków o 2.6%. To największy spadek od 2015 roku, idący w parze z dużymi zwyżkami cen. W listopadzie 2022 roku Asashi Shimbun, jedna z wiodących japońskich gazet, przeprowadziła sondaż w którym zebrała opinie 100 dużych firm na temat kondycji japońskiej gospodarki. Siedem z nich wskazało, że gospodarka tonie, a kolejne 53 wyraziło pesymizm w związku z nadchodzącym rokiem. 

Kolejne, trzecie miejsce w plebiscycie na kanji roku 2022 zajął znak „raku” (楽) oznaczający przyjemność i zabawę. Prawdopodobnie „raku” znalazło się na podium w związku z długo oczekiwanym otwarciem parku rozrywki kultowego Studia Ghibli, którego oscarowe „Spirited Away” czy „Księżniczka Mononoke” są porównywane do japońskiego Disneya. Park został otwarty w Nagakute, na terenie na którym w 2005 roku miało miejsce Expo 2005, na początku listopada 2022 roku. 

W dalszej kolejności Japończycy zagłosowali na znaki takie jak „wysoki”, konflikt”, „życie” oraz „smutek”.

Głosy 2022 roku

.Głosujący w plebiscycie mogą przekazać wyjaśnienie swojego wyboru. 83-letni mieszkaniec Tokio wskazał, że znak „sen” kojarzy mu się nie tylko z wojną ukraińsko-rosyjską, ale także walką z koronawirusem, globalnym ociepleniem oraz światowymi rozgrywkami sportowymi. 

73-letni mieszkaniec Miyagi przyznał, że wojna w Ukrainie i postrzelenie oraz śmierć byłego premiera Shinzo Abe w lipcu 2022 roku sprawiły, że „złym wiadomościom nie ma końca”. 

62-letni mieszkaniec prefektury Saitama wskazał, że „zawsze nienawidził słuchać opowieści babci o wojnie, a teraz uważa, że należało być uważniejszym”. Z kolei jeden z najmłodszych uczestników plebiscytu, 10-letni mieszkaniec Tokio, przyznał, że wybrał ten znak, który uczony jest dopiero w czwartej klasie, ponieważ „ludzie walczą w szpitalach żeby wygrać z koronawirusem. Ukraina i Rosja walczą przeciwko sobie, także po to, żeby zwalczyć chorobę”. 

W ubiegłym roku plebiscyt wygrał znak „kin” oznaczający „złoto” i „pieniądze”, nie tylko ze względu na wahania cen w pandemii, ale także na złote medale zdobyte w przesuniętych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W 2020 roku najwięcej uczestników zagłosowało na “mitsu”, oznaczający „zatłoczony”, wskazując zagrożenia płynące z Covid-19. 

Polacy wybrali „essę”, Brytyjczycy „tryb goblina”

.Wybory najbardziej popularnych słów w danym roku to popularna rozrywka nie tylko w Japonii. W Polsce Młodzieżowym słowem roku 2022 została “essa” – określenie radości I dobrego nastroju, a wśród najpopularniejszych slangowych określeń w Wielkiej Brytanii zdecydowanym faworytem jest „goblin mode” czyli ‘tryb goblina’ oznaczające postawę wobec świata zbudowane na własnym potrzebach i  odczuciach.

Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 grudnia 2022