Senat USA zatwierdził 60 mld USD pomocy dla Ukrainy

Senat USA

Po miesiącach negocjacji Senat USA opublikował 4 lutego projekt ustawy zawierającej pakiet 118 mld dolarów na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu i zabezpieczenie granic USA wraz z reformami polityki imigracyjnej. Nieco ponad połowa funduszy to wydatki związane z pomocą dla Ukrainy.

Senat USA przyjmuje wyczekiwaną ustawę

.Choć przyjęcie tej długo wyczekiwanej ustawy jest krokiem naprzód, jej przyszłość stoi pod znakiem zapytania, ponieważ liderzy Republikanów w Izbie Reprezentantów już odrzucili możliwość jej przyjęcia.

„Ponadpartyjne porozumienie Senatu jest wielkim krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego Ameryki za granicą i wewnątrz naszych granic. To jeden z najpotrzebniejszych i najważniejszych projektów legislacyjnych, jakie zgłoszono w Kongresie od lat, by zapewnić przyszłą pomyślność i bezpieczeństwo Ameryki” – oznajmił w oświadczeniu lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer. Jego republikański odpowiednik, Mitch McConnell, również wezwał do poparcia projektu, twierdząc, że „przyszedł czas, by zmusić prezydenta do zaczęcia sprzątania swojego bałaganu” na południowej granicy oraz sprostać wyzwaniom stawianym przez przeciwników Ameryki.

Porozumienie zawarte po miesiącach negocjacji między przedstawicielami obydwu partii w Senacie przewiduje łącznie 118 mld dodatkowych wydatków budżetowych, z czego ok. 60 mld to wydatki związane z pomocą Ukrainie. W kwotę tę wchodzi niemal 20 mld na zastąpienie w arsenałach USA sprzętu wojskowego przekazywanego Ukrainie, 13,8 mld na zakup broni dla Ukrainy, 14,8 mld na szkolenia wojskowe i wsparcie wywiadowcze. Dodatkowo projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania sprzętu wartości 8 mld dol., oraz 1,6 mld w pożyczkach lub grantach dla Ukrainy i innych krajów regionu na zakup amerykańskiego uzbrojenia. Pakiet zawiera też nieco mniejszą, niż wnosił Biały Dom kwotę pomocy finansowej – 7,85 mld zamiast 11,8 mld – oraz kolejne 1,5 mld na „pomoc w budowie przyszłości samodzielnej ukraińskiej gospodarki w priorytetowych sektorach”, w tym sektorze prywatnym, transporcie i energetyce.

Zmiany w polityce imigracyjnej

.Dodatkowo projekt przewiduje wydatek ponad 14 mld dol. na wsparcie wojskowe i finansowanie zakupu uzbrojenia dla Izraela, niemal 2 mld na uzupełnienie broni przekazywanej Tajwanowi oraz 3,3 mld na wsparcie przemysłu budowy okrętów podwodnych na wsparcie partnerstwa AUKUS.

Najbardziej kontestowaną częścią projekty są zmiany w polityce imigracyjnej. Projekt daje administracji specjalne uprawnienia do „zamknięcia” granicy dla ubiegających się o azyl, jeśli liczba usiłujących przekroczyć granicę wyniesie średnio powyżej 5 tys. dziennie w ciągu tygodnia, lub 8,5 tys. w ciągu jednego dnia. Dodatkowo zaostrzone zostaną kryteria dla złożenia wniosku o azyl i zakończona zostanie polityka wypuszczania do kraju migrantów oczekujących na rozstrzygnięcie wniosku azylowego. Jednocześnie ułatwione zostają pewne elementy legalnej imigracji, w tym pozwolenia na prace dla krewnych obywateli USA, czy zwiększenie liczby wydawanych wiz.

„Doszliśmy do zgody w sprawie ponadpartyjnego porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, które zawiera najtwardszy i najsprawiedliwszy zestaw reform granicznych od dekad” – oznajmił w niedzielę w oświadczeniu prezydent Joe Biden. Wcześniej zapowiedział, że zamierza „zamknąć granicę” już pierwszego dnia od podpisania ustawy. Prezydent zwrócił też uwagę na konieczność dalszego wspierania Ukrainy.

„Tak jak mówiłem wcześniej, jeśli nie powstrzymamy apetytu Putina do uzyskania władzy i kontroli na Ukrainie, nie ograniczy się tylko do Ukrainy, a koszt dla Ameryki tylko wzrośnie” – ostrzegł prezydent.

Lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer zapowiedział, że pierwsze proceduralne głosowanie nad projektem odbędzie się 7 lutego 2024 r. Do jego przyjęcia potrzebne będzie 60 głosów w 100-miejscowym Senacie, co oznacza, że muszą za nim zagłosować senatorowie obydwu partii. Choć oczekuje się, że inicjatywa przejdzie przez Senat, to dalsze losy projektu są niepewne.

Niepewna przyszłość ustawy

Do jego odrzucenia jeszcze przed zawarciem porozumienia nawoływał były prezydent Donald Trump, zaś spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson – który konsultował się z Trumpem w tej sprawie – wielokrotnie sugerował, że kompromisowe rozwiązania w sprawie granicy nie mają szans w Izbie. W sobotę zapowiedział z kolei, że Izba wkrótce przegłosuje osobny pakiet środków dla Izraela, bez pieniędzy dla Ukrainy i reform imigracyjnych, zaś ustawą Senatu nie zajmie się szybko. W niedzielę poparł go polityk nr 2 w partyjnej hierarchii w Izbie, lider większości Steve Scalise.

„Niech wyrażę się jasno: ustawa graniczna Senatu nie zostanie poddana pod głosowanie w Izbie. Oto, co ludzie naciskający na to porozumienie wam nie mówią: akceptuje ono 5 tys. nielegalnych imigrantów dziennie i daje automatyczne pozwolenia na pracę dla tych, którzy otrzymują azyl – to magnes dla dalszej nielegalnej imigracji” – oznajmił polityk na portalu X. Scalise odpowiada za ustalanie harmonogramu głosowań w Izbie.

Demokraci i część republikańskich senatorów oskarżają Johnsona i jego stronników o to, że nie chcą rozwiązać problemu na granicy, bo kryzys imigracyjny jest głównym tematem kampanii wyborczej Donalda Trumpa. Według republikańskiego współautora porozumienia, senatora Jamesa Lankforda, część jego kolegów partyjnych kryje się za krytyką rzekomo zbyt słabych restrykcji granicznych, lecz tak naprawdę chce wstrzymania pomocy dla Ukrainy.

Nieformalna liderka antyukraińskiego skrzydła partii, Marjorie Taylor Greene, groziła Johnsonowi pozbawienia go funkcji, jeśli pozwoli na przegłosowanie dodatkowych pieniędzy na pomoc Ukrainie. I choć ocenia się, że znacząca większość deputowanych w obu partiach i obu izbach Kongresu opowiada się za wsparciem Kijowa, to ostatecznie decyzja o tym, czy dopuścić do głosowania nad legislacją należy do przewodniczącego Izby.

Jak USA pomagały Ukrainie

.Obecna batalia, którą muszą w administracji USA toczyć zwolennicy pomocy Ukrainie w walce obronnej z Rosją różni się od nastawienia tego kraju z pierwszych miesięcy wojny. Dla wszystkich było wówczas jasne, że Ukrainie ta pomoc od Zachodu się należy, bo stoi na pierwszej linii walki z imperialistycznymi zamiarami Putina. „Dumny jestem nie tylko z Ukraińców, ale też z mojego kraju i tego, jak stanął w obronie Ukrainy. Stany Zjednoczone pokazały, jak powinno wyglądać przywództwo przeciwstawiające się agresji Rosji. Jesteśmy zaangażowani w ochronę naszych sojuszników i partnerów – także Polski – jak nigdy dotąd” – pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Mark BRZEZINSKI, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Jego zdaniem to prezydent Ukrainy niejako zmusił przywódców Zachodu do stanięcia murem za jego broniącym się krajem. „Ostatnie miesiące wskazały wzór przywództwa – ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Zainspirował on nie tylko własny naród, ale także ludzi na całym świecie. Ludzie chcą widzieć w nim i jego działaniach sukces. Chcą go naśladować i pomóc jego narodowi osiągnąć ostateczne zwycięstwo. Zaprzecza to narracji Władimira Putina, który chciałby, żebyśmy uwierzyli w siłę przywództwa wykorzystującego strach, kłamstwa, brutalność i projekcję sztucznych autorytetów. Przywództwo Kremla nie dopuszcza podważania prawa, domaga się ślepej lojalności i jest w stanie uwięzić, zabić lub w inny sposób uciszyć obywateli, którzy nie podporządkowują się surowemu prawu” – zauważył Mark Brzezinski.

PAP/Oskar Górzyński/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 lutego 2024