Sensacja sprzed 85 mln lat w miejscu odkrycia Therizinosaurusa
W obwodzie sogdyjskim na północy położonego w Azji Środkowej Tadżykistanu odkryto kość dinozaura datowaną na 85 mln lat. Naukowcy znaleźli również szczątki innych mniejszych zwierząt z okresu kredy – żółwi, krokodyli, płazów, ryb i jaszczurek – poinformował portal Asia Plus, opisując to, w jaki spośób została odkryta ta paleontologiczna sensacja.
Jedyny paleontolog w Tadżykistanie i sensacja w wiosce Kansaj
.Wykopaliska trwały od 20 do 28 października, wzięli w nich udział rosyjscy paleontolodzy z Jekaterynburga, Petersburga i Moskwy, oraz dwóch naukowców z Tadżykistanu. Badaczom nie udało się jednak ustalić, z jakiej części ciała dinozaura pochodzi kość. „Zostanie to wyjaśnione w toku dalszych badań” – powiedział Umied Nabijew, jeden z tadżyckich członków ekspedycji.
To nie pierwsze tego typu znaleziska w tej wiosce. W latach 60. XX wieku Instytut Paleontologiczny Akademii Nauk ZSRR kierowany przez słynnego paleontologa Anatolija Rożdiestwienskiego odkrył tu prawie całkowicie zachowaną kość udową Therizinosaurusa – dinozaura z grupy celurozaurów oraz szereg drobniejszych kości tych wymarłych zwierząt.
W latach 80. XX stulecia słynny rosyjski paleontolog Lew Nesow odkrył tu szczątki ssaków z okresu kredy.
W obecnie prowadzonych badaniach, którymi kierował profesor Pawieł Skuczas, kierownik Katedry Zoologii i Kręgowców na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu, główną uwagę poświęcono szczątkom drobniejszych zwierząt – ryb, jaszczurek, żab, krokodyli i żółwi. „Współczesne żaby nie zmieniły się zbytnio i mają takie same kształty i rozmiary jak ich przodkowie” – powiedział jeden z uczestników ekspedycji.
Wykopaliska mają być kontynuowane w maju przyszłego roku. Naukowcy zamierzają zbadać nowe stanowiska w Kansaj. Ze względu na wydobycie surowców do produkcji cementu, w okolicy wykopano nowe kaniony interesujące dla paleontologów.
Część szczątków kostnych została przekazana do Muzeum Historyczno-Krajoznawczego Obwodu Sogdyjskiego. Przechowywane są w nim m.in. szczątki znalezionego w 2013 roku również w Tadżykistanie mamuta południowego.
Co ciekawe jeden z uczestników badań, tadżycki naukowiec Umied Nabijew jest jedyną obecnie studiującą paleontologię osobą w całym Tadżykistanie. Spowodowane jest to brakiem kadr naukowych. Ostatnim znanym w świecie naukowym paleontologiem z Tadżykistanu był Szarif Szarapow, który zmarł w 2023 roku.
„W ubiegłym roku nasz uniwersytet rozpoczął współpracę z rosyjskimi naukowcami, którzy wyrazili chęć nauczania paleontologii. Zaproponowano mi studiowanie tej dziedziny w Instytucie Zoologii i Parazytologii Narodowej Akademii Nauk Tadżykistanu i jak dotąd jestem jedynym studentem, który wybrał tę specjalność” – mówi naukowiec, dzięki któremu odkryta została ta archeologiczna sensacja.
Jego opiekunem jest Dmitrij Gimranow, kandydat nauk biologicznych, pracownik Instytutu Ekologii Roślin i Zwierząt Uralskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk. Brał on również udział w obecnej ekspedycji w Kansaj.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB