Sensacyjne odkrycie w buddyjskiej świątyni. Starożytna stołówka z okresu Nara

Archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia na terenie buddyjskiej świątyni Yamashiro Kokubunji, która znajduje się w mieście Kizugawa w prefekturze Kioto w Japonii. Badacze w tak nieoczekiwanym miejscu zidentyfikowali pozostałości po starożytnej stołówce. Zabytek ten zaskoczył jeszcze bardziej badaczy, gdyż rozmiary tej struktury wskazują, że była to jedna z największych starożytnych jadalni w okresie Nara, który trwał od 710 do 784 lub 794 roku naszej ery.
Starożytna stołówka z okresu Nara
.Znajdująca się na terenie świątyni Yamashiro Kokubunji starożytna stołówka pierwotnie pełniła funkcję kuchni i jadalni dla mnichów. Sama świątynia została założona na polecenie 45. cesarza Japonii Shōmu, który panował w latach 701–756. To miejsce kultu stanowiło część szerszej inicjatywy, która miała na celu promowanie buddyzmu w Japonii. W ramach tej akcji cesarz zlecił budowę kilku prowincjonalnych świątyń, określanych jako kokubunji – pełniły one przy tym też funkcję klasztorów.
Co ciekawe świątynia Yamashiro Kokubunji została zbudowana jako rekonstrukcja pałacu cesarskiego po tym jak miasto Kuni-kyo utraciło status stolicy Japonii. Teren świątyni jest rozległy i rozciąga się na około 275 metrów ze wschodu na zachód i 330 metrów z północy na południe. W toku wcześniejszych prac archeologicznych odkryto salę i pagodę, jednak to najnowsze znaleziska są szczególnie godne uwagi – na czele z wiekową stołówką, informuje portal „Arkeonews„.
Pierwsze takie odkrycie archeologiczne w Japonii
.W ramach najnowszych badań naukowcy odkryli duże kamienie fundamentowe z których każdy był wielkości około 70 centymetrów, a także otwory jakie pozostały po ich usunięciu, które znajdują się w północno-wschodniej części terenu świątyni. Te znaleziska sugerują, że w miejscu tym znajdowała się niegdyś duża budowla, która rozciągała się na 38,1 metra ze wschodu na zachód i 10,8 metra z północy na południe.
Dodatkowo, wcześniejsze wykopaliska ujawniły korytarz biegnący na południe od strony nowo odkrytego miejsca świątyni, co skłoniło badaczy do przypuszczenia, że jadalnia była połączona z innymi budowlami w obrębie kompleksu świątynnego. Układ architektoniczny odpowiada podobnym znaleziskom w świątyniach Todaiji i Saidaiji w Nara, które również posiadały jadalnie oraz łączące je struktury skierowane w kierunku północ-południe.
.Emerytowany prof. archeologii Mahito Uehara z Uniwersytetu Kioto, który specjalizuje się w badaniach starożytnych świątyń, wskazał, że najnowsze ruiny to prawdopodobnie pozostałości budynków, które pełniły funkcję kuchni lub magazynów. Podkreślił znaczenie tego odkrycia, zauważając, że jest to pierwszy przypadek w Japonii, w którym można odtworzyć układ jadalni w świątyni typu kokubunji.
Marcin Jarzębski