Sensacyjne odkrycie w krypcie katedry w Wilnie - chodzi o władców Polski
W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę zawierającą insygnia grobowe władców Polski i Litwy: króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka, pierwszej żony Zygmunta Augusta Elżbiety Habsburżanki i jego drugiej żony Barbary Radziwiłłówny.
Zagubione insygnia grobowe władców Polski i Litwy
.Odkryte insygnia grobowe władców litewskich i polskich to bezcenne skarby historyczne, symbole długiej tradycji państwowości litewskiej, znaki Wilna jako stolicy oraz wspaniałe dzieła złotnictwa i jubilerstwa” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej metropolita wileński abp Gintaras Gruszas.
Odnalezione insygnia grobowe to: korona grobowa Aleksandra Jagiellończyka oraz łańcuch, medalion, pierścień i tabliczka natrumienna Elżbiety Habsburżanki, a także korona grobowa, berło, jabłko królewskie, trzy pierścienie, łańcuch i dwie tabliczki natrumienne Barbary Radziwiłłówny.
„Korony te nie były noszone za życia władców. Zostały wykonane po ich śmierci i były częścią insygniów grobowych” – poinformował abp Gruszas. Dodał, że obecnie zostaną one odrestaurowane i w przyszłości będą eksponowane.
W 1939 roku, wkrótce po wybuchu II wojny światowej, gdy katedrze groziło zamknięcie, skarby zostały ukryte. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości podjęto kilka prób poszukiwań. Skrytka została odnaleziona i otwarta 16 grudnia 2024 r.
Insygnia grobowe to takie oznaki władzy królewskiej, które wkładano zmarłym władcom do trumny lub grobowca. Miały one oznajmiać potomnym, którzy odnajdą pochówek, że należy on do władcy danego terenu oraz identyfikować go z imienia i tytułu.
Zainteresowanych tematem zwyczajów dawnych władców a także ciekawostkami z dziedziny historii przyciąga newsletter „Piękno Historii”, który przygotowuje redakcja historyczna „Wszystko co Najważniejsze”.
„Prezentujemy w nim wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy” – pisze red. Patryk PALKA, historyk i redaktor prowadzący Newslettera.
Otrzymywanie Newslettera Piękno Historii jest bezpłatne a zapisać się można pod tym LINKIEM>>
PAP/Aleksandra Akińczo/WszystkocoNajważniejsze/ad