Sentinel-1C zarejestrował pierwsze obrazy radarowe Ziemi

Sentinel-1C

Niecały tydzień po wystrzeleniu, satelita Sentinel-1C należący do programu Copernicus dostarczył swoje pierwsze obrazy radarowe Ziemi, prezentując swoje możliwości monitorowania środowiska. Pierwsze zdjęcia przedstawiają interesujące regiony naszej planety, w tym Svalbard w Norwegii, Holandię i Brukselę w Belgii.

.Wystrzelony 5 grudnia z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej na pokładzie rakiety Vega-C, Sentinel-1C jest wyposażony w najnowocześniejszy radar z syntetyczną aperturą (SAR – forma radaru, w której wiele obrazów radarowych jest przetwarzanych w celu uzyskania obrazów o wyższej rozdzielczości) działający w paśmie C. Ta najnowocześniejsza technologia pozwala satelicie dostarczać obrazy o wysokiej rozdzielczości w dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych, pomagając badać środowisko naturalne i zmiany klimatu, oraz reagować na katastrofy.

Jak mówią naukowcy z ESA, satelita dostarczył swój pierwszy zestaw obrazów radarowych uchwyconych nad Europą, bezbłędnie przetworzonych przez segment naziemny Sentinel-1. Pokazują one wyjątkowy poziom jakości danych, uzyskanych dzięki urządzeniu.

Fot. ESA

.Pierwsze zdjęcie, zarejestrowane zaledwie 56 godzin i 23 minuty po starcie, przedstawia Svalbard, odległy norweski archipelag na Oceanie Arktycznym.

Obraz ten, jak tłumaczą badacze, demonstruje zdolność Sentinel-1C do monitorowania pokrywy lodowej i zmian środowiskowych w odizolowanych regionach. Możliwości te są niezbędne do zrozumienia wpływu zmian klimatycznych na ekosystemy polarne i pozwolą również na bezpieczniejszą nawigację na wodach arktycznych.

Fot. ESA

.Drugi obraz ukazuje część Holandii, w tym Amsterdam i region Flevoland, znany z rozległych pól uprawnych i systemów gospodarki wodnej.

Zaawansowany radar Sentinel-1C zarejestrował skomplikowane szczegóły tego ternu, dostarczając danych do monitorowania wilgotności gleby i oceny stanu upraw. Te spostrzeżenia mogą się przydać do zwiększenia wydajności rolnictwa i zapewnienia zrównoważonego zarządzania zasobami.

Fot. ESA

.Trzecie zdjęcie przedstawia Brukselę w Belgii, gdzie technologia radarowa Sentinel-1C uchwyciła gęsty krajobraz miejski w jasnych odcieniach bieli i żółci, kontrastujących z otaczającą roślinnością. Drogi wodne i obszary o niskim współczynniku odbicia, takie jak pasy startowe lotnisk, charakteryzują się ciemniejszymi odcieniami.

Bruksela ma historyczne znaczenie dla programu Sentinel, ponieważ była przedmiotem pierwszego obrazu radarowego zarejestrowanego przez Sentinel-1A w kwietniu 2014 roku.

.„Te zdjęcia podkreślają niezwykłe możliwości Sentinel-1C. Chociaż to dopiero początek, dane już pokazują, w jaki sposób misja ta usprawni cały program Copernicus z korzyścią dla Europy i nie tylko” – podkreśla Simonetta Cheli z ESA.

Od momentu wystrzelenia Sentinel-1C przeszedł szereg złożonych procedur rozmieszczania, w tym rozłożenia 12-metrowej anteny radarowej i paneli słonecznych.

Jednak jak zaznaczają inżynierowie z ESA, satelita wciąż znajduje się w fazie rozruchu, jednak wczesne obrazy już podkreślają jego potencjał w zakresie dostarczania użytecznych danych do szerokiego zakresu zastosowań.

 .„Sentinel-1C jest już prawie gotowy do kontynuowania pracy swoich poprzedników – ujawniania tajemnic naszej planety – od monitorowania ruchów statków na oceanach po uchwycenie lodu morskiego w regionach polarnych i subtelnych zmian na powierzchni Ziemi” – podsumowuje Ramon Torres z ESA.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 grudnia 2024
Fot. ESA