
Zależność między rozprzestrzenianiem się nowych siedlisk pingwinów na biegunie południowym a zmianami klimatu zbadali naukowcy zajmujący się ekologią polarną – Michael Wethington i Alex Borowicz. Według badaczy migracja pingwinów ma tłumaczyć m.in. topnienie lodowców na Półwyspie Antarktycznym oraz stałe pokrycie lodem Antarktydy Wschodniej.
.Naukowcy ze Stony Brook University w Nowym Jorku badają zmiany klimatu badając liczebność kolonii pingwinów na wyspach wschodniego Półwyspu Antarktycznego. W czasie badań wykazali, że pingwiny mogą być wykorzystane jako biowskaźniki, które pozwolą na odczytanie stanu środowiska w regionie Antarktydy. Biowskaźniki mają także pozwalać zrozumieć, jak działa reszta ekosystemu.
– Liczymy gniazda pingwinów, aby zrozumieć, ile pingwinów znajduje się w kolonii i rodzi się każdego roku oraz czy liczba ta rośnie czy maleje wraz z warunkami środowiskowymi – tłumaczył Alex Borowicz.
Naukowcy podczas badań śledzą także zdjęcia satelitarne wskazując zmiany w populacji pingwinów i nanosząc je na zmiany klimatu. I tak badacze wykazali, że pokrywa lodu morskiego jest mniejsza w miejscach występowanie siedlisk pingwinów białobrewnych. Michael Wethington w rozmowie z agencją Reuters zaznaczył także, że na odmienną tendencję wskazuje populacja pingwinów Adelie. Rozpoznając ich kolonię naukowcy mogą stwierdzić, że w pobliżu znajduje się lód morski.
Jak zaznacza w swoim raporcie Greenpeace, pingwiny są gatunkiem wartowniczym i doskonałym wskaźnikiem zdrowia ekosystemu Antarktyki. Doświadczają znaczących zmian na Antarktydzie ze względu na bardzo szybko zmieniający się klimat i rybołówstwo przemysłowe. Według ekspertyzy badaczy ze Stony Brook University zmiany klimatu w różny sposób wpływają na inne gatunki pingwinów. Niektóre z nich otwierają nowe siedliska, podczas gdy inne muszą migrować poszukując chłodniejszych terenów.
Zmiany klimatu to jeden z ważniejszych tematów podnoszonych na łamach “Wszystko co Najważniejsze“, pisma pod red. prof. Michała KLEIBERA, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk, b. ministra nauki i b. ministra informatyzacji, kawalera Orderu Orła Białego.
Warto przeczytać:
Prof. Michał KLEIBER: Polacy pionierami badań polarnych, dziś jednych z ważniejszych badań nad ekologią planety
Źródło: Reuters, Greenpeace