Badanie siedlisk pingwinów pozwala nam lepiej zrozumieć zmiany klimatu na Antarktydzie

Badanie siedlisk pingwinów pozwala nam lepiej zrozumieć zmiany klimatu na Antarktydzie

Zależność między rozprzestrzenianiem się nowych siedlisk pingwinów na biegunie południowym a zmianami klimatu zbadali naukowcy zajmujący się ekologią polarną – Michael Wethington i Alex Borowicz. Według badaczy migracja pingwinów ma tłumaczyć m.in. topnienie lodowców na Półwyspie Antarktycznym oraz stałe pokrycie lodem Antarktydy Wschodniej.

.Naukowcy ze Stony Brook University w Nowym Jorku badają zmiany klimatu badając liczebność kolonii pingwinów na wyspach wschodniego Półwyspu Antarktycznego. W czasie badań wykazali, że pingwiny mogą być wykorzystane jako biowskaźniki, które pozwolą na odczytanie stanu środowiska w regionie Antarktydy. Biowskaźniki mają także pozwalać zrozumieć, jak działa reszta ekosystemu.

– Liczymy gniazda pingwinów, aby zrozumieć, ile pingwinów znajduje się w kolonii i rodzi się każdego roku oraz czy liczba ta rośnie czy maleje wraz z warunkami środowiskowymi – tłumaczył Alex Borowicz.

Naukowcy podczas badań śledzą także zdjęcia satelitarne wskazując zmiany w populacji pingwinów i nanosząc je na zmiany klimatu. I tak badacze wykazali, że pokrywa lodu morskiego jest mniejsza w miejscach występowanie siedlisk pingwinów białobrewnych. Michael Wethington w rozmowie z agencją Reuters zaznaczył także, że na odmienną tendencję wskazuje populacja pingwinów Adelie. Rozpoznając ich kolonię naukowcy mogą stwierdzić, że w pobliżu znajduje się lód morski.

Jak zaznacza w swoim raporcie Greenpeace, pingwiny są gatunkiem wartowniczym i doskonałym wskaźnikiem zdrowia ekosystemu Antarktyki. Doświadczają znaczących zmian na Antarktydzie ze względu na bardzo szybko zmieniający się klimat i rybołówstwo przemysłowe. Według ekspertyzy badaczy ze Stony Brook University zmiany klimatu w różny sposób wpływają na inne gatunki pingwinów. Niektóre z nich otwierają nowe siedliska, podczas gdy inne muszą migrować poszukując chłodniejszych terenów.

Zmiany klimatu to jeden z ważniejszych tematów podnoszonych na łamach “Wszystko co Najważniejsze“, pisma pod red. prof. Michała KLEIBERA, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk, b. ministra nauki i b. ministra informatyzacji, kawalera Orderu Orła Białego.

Warto przeczytać:

Prof. Michał KLEIBER: Polacy pionierami badań polarnych, dziś jednych z ważniejszych badań nad ekologią planety

Źródło: Reuters, Greenpeace

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lutego 2022