Skarb wikingów z Galloway - odszyfrowano runiczne inskrypcje

Tajemnica skarbu z epoki wikingów znalezionego w Szkocji może wreszcie zostać rozwiązana. Jak podaje The Guardian, runolodzy odszyfrowali inskrypcje znajdujące się na jednym z misternie ozdobionych pierścieni z Galloway.
Tajemnica skarbu z Galloway
.Skarb z Galloway został odkryty w 2014 roku w zachodniej Szkocji. Znalezisko sprzed ponad tysiąca lat okazało się najbogatszą kolekcją przedmiotów z epoki wikingów, jaką odkryto z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ponad sto przedmiotów ze złota, srebra, kryształów i kamienia znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym Szkocji w Edynburgu jako Galloway Hoard. Są to artefakty, które pochodzą z królestw anglosaskich, Irlandii, a także odległej Azji. Do najbardziej spektakularnych znalezisk z 900 r. n.e. należy m.in. anglosaski krzyż ze srebra stworzony przez złotnika o niebywałym kunszcie, słoik z kamienia szlachetnego z łacińską inskrypcją oraz tkaniny ze złotych nici.
Wydaje się, że po ponad dziesięciu latach od odkrycia, rozwiązano tajemnicę dotyczącą tego, kto przed tysiąca laty zakopał skarb. Eksperci od pisma runicznego odszyfrowali inskrypcję jednym z czterech misternie zdobionych srebrnych pierścieni. Zapis brzmi: „To jest bogactwo wspólnoty [własność]”. Wcześniej sądzono, że skarb należał do różnych właścicieli, ponieważ na trzech z pierścieni widniały elementy staroangielskich imion. Pomysł, że bogactwo, które ten skarb reprezentuje, miałoby być wspólnie posiadane, jest fascynujący – powiedział dr Martin Goldberg, główny kurator zbiorów wczesnośredniowiecznych i wikingów w NMS. Dodał jednak, że nadal pozostaje wiele pytań dotyczących okoliczności, w jakich bogactwo społeczności zostało zakopane, i o którą konkretnie społeczność chodzi.
Skarb pochodzi z czasów wikingów, kiedy Alfred Wielki odpierał najazdy Skandynawów i kładł fundamenty średniowiecznej Anglii oraz Alby, królestwa, które stało się średniowieczną Szkocją. Jedna z teorii mówi, że skarb został zakopany przez kogoś, kto obawiał się najazdów wikingów, w czasie gdy skarby kościelne były kradzione z klasztorów
Eksperci mieli trudności z odczytaniem zapisów na pierścieniu. Dr David Parsons, wiodący runolog z Uniwersytetu Walijskiego, powiedział, że inskrypcja jest „trudna i nietypowa”.
– Jest kilka rzeczy, które są technicznie niepoprawne, gdy porównamy je z tym, co wiemy o poprawnym piśmie runicznym. Jednak jeśli pomyślimy o współczesnym angielskim mówionym i pisanym, istnieje ogromna gama regionalnych i idiomatycznych wariacji, a jeśli weźmiemy to pod uwagę, staje się możliwe zaakceptowanie tego, jako wiarygodnego odczytu. W kontekście tego, co możemy wywnioskować o skarbie z Galloway, staje się to naprawdę dość przekonujące – powiedział naukowiec.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

Oprac. RB