Skorumpowani politycy w Parlamencie Europejskim

Skorumpowani politycy w Parlamencie Europejskim

Były europarlamentarzysta Pier Antonio Panzeri został aresztowany między innymi za otrzymywanie “prezentów” z Maroka poprzez ambasadora tego kraju w Polsce Abderrahima Atmouna. Skorumpowani politycy w Parlamencie Europejskim badani są przez belgijskich śledczych.

.W relacjach we włoskich mediach zwraca się uwagę, że zarzuty korupcyjne dotyczą całej rodziny Panzeriego, a w związku z dochodzeniem prowadzonym w Brukseli w areszcie domowym we włoskiej Lombardii znalazły się żona i córka byłego eurodeputowanego. Według belgijskich śledczych obie kobiety były świadome jego aktywności i uczestniczyły w transporcie “prezentów” z Maroka, a przekazanych za pośrednictwem ambasadora w Polsce. Skorumpowani politycy znajdują się pod lupą śledczych z Belgii.

Dochodzenie dotyczy także korzyści, jakie Panzeri, eurodeputowany lewicy w latach 2004-2019 miał otrzymać z Kataru w zamian za wykorzystywanie swoich wpływów na rzecz tego kraju i Maroka. Włoska prasa informowała wcześniej o wakacjach za 100 tys. euro, spędzonych przez całą trójkę.

W związku ze śledztwem w sprawie skandalu korupcyjnego aresztowana została wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili z Grecji, odwołana następnie przez PE. Zarzuty wobec Kaili (Socjaliści i Demokraci) to korupcja, udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy.

Zatrzymany został także m.in. Włoch Luca Visentini, sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Belgijscy śledczy ujawnili zdjęcie, przedstawiające skonfiskowane banknoty o wartości 1,5 mln euro, odebrane byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego.

Walka z korupcją

.Były Główny Ekonomista w Inter-American Development Bank i profesor ekonomii na Harwardzie, Ricardo HAUSMANN na łamach “Wszystko co Najważniejsze” zwraca uwagę, że: “Poza sądzeniem złych ludzi walka z korupcją zwykle polega na reformie reguł zamówień publicznych, systemów zarządzania finansami publicznymi i wdrażaniu przepisów antykorupcyjnych. Zakłada się, że nowe reguły, w przeciwieństwie do poprzednich, będą egzekwowane”.

“Wszystkie organizacje muszą być postrzegane jako prawowite. Mogą tworzyć takie wrażenie, wypełniając funkcje, do których zostały powołane, ale to trudne. Mogą też adaptować znaną w naturze strategię zwaną mimikrą – tak jak niejadowite węże ewoluują, by przypominać gatunki jadowite, tak organizacje mogą upodabniać się do innych instytucji, które postrzegane są jako prawowite” – pisze Ricardo HAUSMANN w tekście “Walka z korupcją nie zlikwiduje biedy” [LINK].

PAP/WszytskoCoNajważniejsze/EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 grudnia 2022