Skutki unikania podatków w skali świata. Raport OECD

Organizacja Tax Justice Network w swoim najnowszym raporcie twierdzi, że Holandia jest osią globalnego unikania podatków. Inne kraje tracą przez Niderlandy 51 mld dolarów rocznie, co stanowi prawie jedną piątą wszystkich poniesionych strat podatkowych, które wynoszą 472 miliardy dolarów.

Organizacja Tax Justice Network w swoim najnowszym raporcie twierdzi, że Holandia jest osią globalnego unikania podatków. Inne kraje tracą przez Niderlandy 51 mld dolarów rocznie, co stanowi prawie jedną piątą wszystkich poniesionych strat podatkowych, które wynoszą 472 miliardy dolarów.

Unikanie podatków – skutki

.Według organizacji, która opiera się na danych OECD, strata dotyczy 301 miliardów dolarów podatków nie płaconych przez firmy oraz 171 miliardów dolarów związanych z uchylaniem się od płacenia podatków przez osoby majętne, wykorzystujące raje podatkowe.

Zgodnie z raportem Tax Justice cztery kraje są odpowiedzialne za ponad połowę wspomnianego unikania płacenia podatków przez przedsiębiorstwa: Luksemburg, Szwajcaria, Wielka Brytania i Holandia.

Według organizacji najpopularniejszym kierunkiem jest Wielka Brytania i jej terytoria zamorskie. Trafia tam prawie jedna czwarta przekazywanych zysków.

„Państwa, które ułatwiają unikanie podatków, uważamy za raje podatkowe, niezależnie od tego, gdzie zdeponowane zostaną utracone dochody podatkowe. Holandia robi to na dużą skalę” – twierdzi Arnold Merkies z holenderskiego oddziału Tax Justice.

Jak szacuje dziennik „Financieele Dagblad” międzynarodowe koncerny przenoszą 40 proc. swoich zysków do krajów, które umożliwiają im unikanie płacenia podatków.

Podatkowe rozwiązania

.Kluczowe stają się zachęty podatkowe i uproszczenie procedur administracyjnych. Polska powinna stanowić tu wzór dla Francji – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Alexandre MASSAUX.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wprowadziły politykę fiskalną mającą na celu wzmocnienie przedsiębiorców, zmniejszenie bezrobocia i uniknięcie emigracji młodych. Pomysły te zasługują na wdrożenie we Francji, zwłaszcza w kontekście wyzwań ekonomicznych związanych z obecnym kryzysem. Inaczej Francja straci swoją i tak już nadwątloną atrakcyjność dla przedsiębiorców i młodych pracowników.

Europa Środkowo-Wschodnia od dziesięcioleci zmaga się z migracjami swoich obywateli na Zachód. Wskaźnik migracji netto (czyli różnica między liczbą imigrantów i emigrantów na 1000 mieszkańców) jest w jej przypadku bardzo słaby. Według danych Migration Data Portal Polska jest krajem emigracji, ze wskaźnikiem -0,8 promila. Węgry również nie przyciągają migrantów (wskaźnik 0,6 promila). W regionie jedynie Czechy cieszą się większą aktywnością imigracyjną (2,1 promila). Do tego dochodzi problem bezrobocia, który nasilił się wraz z obecnym kryzysem i który podobnie jak na Zachodzie dotyczy zwłaszcza młodych poniżej 25. roku życia – podkreśla w tekście „Polityka fiskalna krajów Europy Środkowo-Wschodniej powinna stanowić wzór dla Francji” Alexandre MASSAUX.

PAP/ Andrzej Pawluszek/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 lipca 2023