"Sługa dwóch panów" - komedia dell'arte na Scenie STU w Krakowie

Najsłynniejsza z weneckich komedii Carla Goldoniego pt. „Sługa dwóch panów” po blisko 70 latach wraca na krakowską scenę w inscenizacji Krzysztofa Jasińskiego z nowym tłumaczeniem Jana Polewki. Spektakl od niedzieli 23 lutego będzie można zobaczyć w Krakowskim Teatrze Scena STU.
Najsłynniejsza wenecka komedia Carla Goldoniego powraca na deski teatru STU
.Określana najsłynniejszą z weneckich komedii Carla Goldoniego sztuka „Sługa dwóch panów” od blisko trzech stuleci gości na europejskich scenach. Jak zwrócił uwagę teatr STU, w Krakowie jednak ostatni raz pojawiła się w 1957 roku. Po blisko 70 latach postanowił przypomnieć ją publiczności dyrektor teatru i reżyser Krzysztof Jasiński. Publiczność teatru będzie miała okazję zobaczyć spektakl w nowym, uwspółcześnionym przekładzie Jana Polewki, z muzyką skomponowaną przez Janusza Grzywacza.
XVIII-wieczna sztuka opowiada o perypetiach Truffaldina, służącego, który dla zwiększenia zarobków podejmuje się jednoczesnej służby u dwóch różnych panów, nie informując ich o tym. Miesza przy tym ich polecenia, zdradza sekrety i komplikuje akcję. Wymyślone przez niego intrygi prowadzą do chaosu i komicznych sytuacji, z których ratuje go zdolność znajdowania rozwiązań w nawet najbardziej skomplikowanych okolicznościach.
– Warsztat dell’arte to wielka szkoła komicznej gry. Tam jest sztuka pantomimy, tańczenia, akrobacji. Jeden aktor musi świetnie mówić, świetnie śpiewać, tańczyć, recytować i skakać salta. Mamy znakomitych aktorów i chciałem, żeby pokazali, jacy są wspaniali – do tego komedia dell’arte jest najlepsza – powiedział podczas próby medialnej do spektaklu Krzysztof Jasiński.
Reżyser spektaklu dodał, że komedia jest jego zdaniem o tym, co w życiu najważniejsze. Oczywiście samopoczucie jest najważniejsze i miłość. A jeszcze szerzej – wolność. Bo o tym jest komedia dell’arte, o dążeniu do wolności, miłości, szczęścia – wskazał.
Wcielający się w rolę Pan Talone Andrzej Róg przyznał, że obecnie XVIII-wieczną komedię gra się z pewnym dystansem. Nie jest tak, że robimy wszystkie lazzi, które były wtedy. Etiuda ze zjadaniem muchy z głodu dzisiaj nie oznacza tego samego, jest trochę anachroniczna. Dzisiaj trzeba wymyślić na bazie tej etiudy coś nowego – zaznaczył aktor.
– Komedia dell’arte ma bardzo określoną formę, my oczywiście nie próbowaliśmy się mierzyć z oryginalną włoską komedią, tylko zrobić to po swojemu. Stąd moja muzyka jest eklektyczna, od stylizacji operowych po neapolitańskie belcanta i klimaty Freda Buscaglione- opowiedział kompozytor Janusz Grzywacz. Historia toczy w dialogach, ale kanzony ją komentują, ubarwiają, taka jest ich rola – wyjaśnił.
.Premiera spektaklu pt. „Sługa dwóch panów” odbędzie się w niedzielę 23 lutego 2025 r. w Krakowskim Teatrze Scena STU. Pierwsze pokazy przedstawienia wpisują się w trwające w Krakowie XVI Dni Komedii dell’arte, skupione tym razem na sztukach Moliera i Goldoniego. Międzynarodowe święto komedii dell’arte przypada 25 lutego.
Komedia dell’arte narodziła się w XVI w. we Włoszech. Charakterystyczny dla tej formy teatru jest scenariusz, zwany canevas, który jest jedynie ramą spektaklu, a ostateczny przebieg przedstawienia determinują improwizowane przez aktorów lazzi – gagi, popisy akrobatyczne i skecze sytuacyjne.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/rb