Sonda kosmiczna Orion dotarła na Księżyc  

sonda kosmiczna Orion

Statek NASA dostosowany do transportu ludzi dotarł na Księżyc. Sonda kosmiczna Orion zbada, czy w czasie kolejnej misji będzie mogła bezpiecznie zabrać załogę na naturalnego satelitę Ziemi.  

.Sonda kosmiczna Orion przeleciała zaledwie 130 kilometrów nad powierzchnią Księżyca. Jak podaje Nature, kapsuła, która wystartowała jako część misji Artemis, przeleciała bezpośrednio nad Tranquility Base, miejscem lądowania Apollo 11, gdzie w lipcu 1969 roku Neil Armstrong i Buzz Aldrin postawili stopę na Srebrnym Globie. 

Orion jest wspólnym przedsięwzięciem NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obecnie jest w trakcie lotu testowego bez załogi. Trwają badania, by sprawdzić czy kapsuła będzie mogła bezpiecznie przewieźć człowieka lecąc w głębokiej przestrzeni kosmicznej. Jak dotąd, statek, który ma zabrać astronautów na Księżyc w ciągu najbliższych dwóch lat, radzi sobie tak dobrze, jak oczekiwali kontrolerzy misji. 

Fot. NASA

Inżynierowie pracują nad rozwiązaniem kilku małych usterek, takich jak sporadyczne problemy z systemem nawigacyjnym Oriona śledzącym gwiazdy. Po pierwsze są one prawdopodobnie spowodowane uszkodzeniem przez promieniowanie kosmiczne. Po drugie pojawiają się również pewne przerywane problemy z systemem elektrycznym, który przenosi moc z czterech matryc słonecznych Oriona do kapsuły. 

Kapsuła wystartowała 16. listopada, podczas pierwszego w historii lotu nowej rakiety NASA, Space Launch System, na 26-dniową podróż wokół Księżyca. Po przebyciu drogi z Ziemi na Księżyc, Orion zakończył pierwszy z trzech etapów swojej drogi. Następnie wypali on swoje silniki, aby rozpocząć drugą część podróży. Jej celem będzie odległa orbita retrogradacyjna Księżyca. Orion osiągnie wtedy punkt, znajdujący się 432 tys. kilometrów od Ziemi. 

Misja Artemis 1

.NASA opublikowała zdjęcia wnętrza kapsuły, gdzie manekin znany jako moonikin obserwuje panele kontrolne. Zbiera również dane, czy załoga przeżyłaby podróż, którą obecnie odbywa kapsuła. 

Fot. NASA

Artemis 1 jest pierwszą, z serii misji, które NASA zamierza przeprowadzić przygotowując się do powrotu astronautów na Księżyc. Następny lot Oriona, w czasie misji Artemis II, ma wynieść czterech astronautów wokół Księżyca w 2024 roku. Artemis III ma być pierwszym załogowym lądowaniem na Księżycu od czasu Apollo 17 w 1971 roku. 

Artemis 1 wyniosła w kosmos także dziesięć małych satelitów, w większości mających przeprowadzić misje naukowe. Osiem z nich, od razu po starcie, nawiązało łączność z kontrolerami. Jeden z nich, miniaturowy japoński lądownik księżycowy o nazwie OMOTENASHI, wymknął się spod kontroli. Został uznany za zaginiony przez Japan Aerospace Exploration Agency. Drugi, którego status jest nieznany, jest żaglem słonecznym zaprojektowanym do przelotu obok asteroidy znajdującej się blisko Ziemi. Misja ta, znana jako NEA Scout, pomyślnie wystartowała z Artemis 1, ale od tego czasu nie było z nią kontaktu. Mały statek kosmiczny CAPSTONE, wystartował z Ziemi w czerwcu. Leci on eliptyczną ścieżką nad biegunami Księżyca, trajektorią, która ma być wykorzystana przez przyszłą księżycową stację kosmiczną NASA znaną jako Gateway. 

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 listopada 2022
Fot. NASA