Sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024

Koalicja Obywatelska zdobyła 38 proc. głosów, PiS – 33,9, Konfederacja 11,9 proc. – takie są pierwsze sondażowe wyniki wyborów do Europarlamentu przeprowadzonych w Polsce 9 czerwca 2024.
Sondażowe wyniki wyborów
.Podane przez pracownię Ipsos sondażowe wyniki wyborów do Europarlamentu wskazują, że największa liczba głosów przypadła kandydatom Koalicji Obywatelskiej – 38 proc. głosów, Prawa i Sprawiedliwości – 33.9 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 11,9 proc., następnie Trzecia Droga – 8,2 proc. i Lewica – 6,6 proc.
Oznacza to, że w wyborach do PE KO zdobyła 21 mandatów, PiS – 19, Konfederacja – 6, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 4, a Lewica – 3. Frekwencja wyniosła 39,7 proc.
Z kolei Prognoza z Niemiec wygląda tak, że chadecja z CDU/CSU wygrywa z dużą przewagą; prawicowo-populistyczne AfD na drugim miejscu. W Hiszpanii zwyciężyła opozycyjna centroprawicowa Partia Ludowa. We Francji zwyciężyło Zgromadzenie Narodowe (dawny Front Narodowy) z wynikiem 31,5%, co sprawiło, że Emmanuel Macron zdecydował się rozwiązać parlament i ogłosić przyspieszone wybory.
Co czeka Europę po wyborach? Zahamujmy polaryzację
.Patrząc na wyniki wyborów do Europarlamentu nie sposób nie zastanawiać się nad rosnącą społeczną polaryzacją. „Konsekwencje fatalnej publicznej atmosfery są szczególnie poważne, ponieważ szeroko i nieustannie demonstrowane podziały społeczne dodatkowo stymulują spory polityków. Czy można w obecnej sytuacji wierzyć w realność osiągnięcia jakiegoś znaczącego porozumienia?” – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Michał Kleiber. Jego zdaniem być może budowanie nadziei na takie porozumienie powinniśmy zacząć od uświadomienia sobie, że naszej percepcji konfliktów politycznych i demonstrowanej wrogości towarzyszy często niezrozumienie istoty toczących się sporów, intencjonalnie skrywanych przez spierające się strony. „Obywatelom obserwującym te kłótnie udziela się w takich sytuacjach z zasady wyłącznie wrogość wobec myślących inaczej, określana w języku angielskim terminem affective polarization bias, co rozumieć należy jako emocjonalnie generowaną polaryzację wrogich opinii.”
PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad